Dikkat edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebep olan diyabetten korunmanın en iyi yolu yiyecek seçimine dikkat etmekten geçiyor.
Peki şeker hastalarının beslenme düzeni ve yiyecek tercihi nasıl olmalı? Bu soruların cevabını Amerikan Hastanesi diyetisyenlerinden Tuğçe Aytulu Ersin verdi. Ersin, diyabetlilerin yiyecek alışverişine kesinlikle tok karnına çıkması gerektiğini kaydetti. Aksi halde açlığın etkisiyle kendilerine uymayan yiyecekleri alabildiklerini bildirdi. Diyabetlilerin beslenmesinde yeşil yapraklı sebze ve bazı meyvelerin büyük önem taşıdığını hatırlatan diyetisyen Ersin, ´Her alışverişinizde mutlaka yeşil salata malzemesi almayı ihmal etmeyin. Her gün mutlaka salata ya da çiğ sebze tüketin.´ tavsiyesinde bulundu. Ersin, elma, portakal ve mandalina ile çeşitli tahıllar gibi kan şekerini fazla yükseltmeyen yiyeceklerin daha çok tüketilebileceğini bildirdi. Ayrıca kan şekerini fazla yükselten muz, üzüm, havuç, patates gibi ürünlerin ise miktarına dikkat edilerek arada bir yenebileceğini aktardı. Tuğçe Aytulu Ersin, diyabetlilerde hayvansal gıda tüketiminin önem taşıdığını vurguladı. Süt, yoğurt ve peynir grubu ürünlerden yarım yağlı ya da light olanlarının tercih edilmesini isteyerek, ´Protein ihtiyacınızı balık ve tavuk gibi beyaz etlerden giderebilirsiniz.´ dedi. Diyabet beslenmesinde en önemli grubu ekmek ve hamur işi gıdaların oluşturduğunu ifade eden Ersin, ´Yüksek posa içeren koyu renkli çavdar ve tam buğday ekmekleri tercih edilmeli. Sofrada haftada bir iki kez kuru baklagiller bulunmalı.´ önerisinde bulundu. Hamur işlerinin de az yağlı olmak şartıyla arada bir az miktarda tüketilebileceğini belirtti. Son yıllarda diyabetlilere yönelik kalorisiz tatlandırıcılarla hazırlanan pek çok yiyeceğin çıktığını hatırlatan diyetisyen Tuğçe Aytulu Ersin, ´Aspartam ve sakarin gibi şeker içermeyen tatlandırıcılı gıda ürünleri nasıl olsa kalorisiz diye istenildiği kadar tüketilmemeli. Bunun da sınırına dikkat edilmeli.´ şeklinde konuştu. Ersin, diyabet beslenmesinde püf noktasının dengeyi tutturmaktan geçtiğini sözlerine ekledi.

Diyabetliler beslenmede nelere dikkat etmeli?
Diyetisyeniniz tarafından hazırlanan özel beslenme programınıza mutlaka uyun. Alkollü içeceklerden uzak durun. Öğün atlamayın. Yemekleri önerilen zamanda ve önerilen miktarda yiyin. Hazır gıdaları alırken etiketlerini dikkatlice okuyun. Yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Diyabetik ürünleri kullanmadan önce diyetisyeninize danışın.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 22.11.2006 08:50
Eline sağlık ....
Teşekkürler...
ozlems_o Tarih: 20.11.2006 23:11
diabet hastalığı hem cidi bir sorun hemde çok dikkat edilmesi gereken bii durum teşekkürler su perisi