Dondurmam Gaymak

Vizyona Giriş Tarihi
24.11.2006

Türü
Komedi

Ülke
Türkiye

Süresi ve Yapım Yılı
dakika - 2006

Yönetmeni
Yüksel Aksu

Oyuncular
Turan Özdemir
Muğla Halkı

Senaryo
Yüksel Aksu

Müzik
BaBa ZuLa

Görüntü Yönetmeni
Eyüp Boz


Küçük esnaf, küresel ekonomiye karşı!

Muğlalı dondurmacı Ali Usta gün geçtikçe mesleğini tehdit eden büyük dondurma markalarına karşı var olma mücadelesi vermektedir. Bunun için bir yandan dondurmasının reklamını yapmaya çalışırken, bir yandan da yeni aldığı dondurma motoruyla köy köy dolaşır.

Kasabanın haylaz çocukları Ali Ustanın sarı motoruna ve dondurmalarına göz dikmiştir. İlk fırsatta motoru çalarlar. Borç harç aldığı dondurma motorunu bulamayacınca öfkeden deliren Ali Usta, motorunu kendisini yok etmek isteyen büyük dondurma markalarından birinin çaldığını düşünerek tek tek bayilerden motorunun hesabını sormaya başlar.

Muğla halkı kamera karşısında

Kendisi de Muğlalı olan Yüksel Aksunun yazıp yönettiği ve başrolünde Turan Özdemirin kamera karşısına geçtiği Dondurmam Gaymak, tüm Muğla halkını bir araya getirmiş. Muğla ve civar bölgelerden filmde rol almak üzere yapılan 2000e yakın başvuru sonucunda oyuncular seçilmiş. Seçilen oyuncularla haftalarca sinema oyunculuğu, tekniği ve estetiği üzerine çalışmalar yapılmış. Oyun atölyesi şeklinde yapılan bu çalışmaların yönetimini Memet Ali Alabora yapmış. Sonuçta yaşlısı genci, kadını çocuğuyla Muğla halkı, başrolünden karakter oyuncusuna, figüranına kadar filmde başarılı bir performans sergilemiş.


Küçük insanların büyük filmi
Yönetmen Yüksel Aksunun filmle ilgili sözleri şöyle: Dondurmam Gaymak, küreselleşen dünya ekonomisi karşısında çaresizce çırpınan küçük esnafın, bir dondurmacı özelinde traji-komik hikayesini anlatan bir film. Filmde, tragedya, komedya ve destanların beşiği olarak bilinen Ege Bölgesinde saklı kalmış oyunculuk geleneğinin perdeye aktarılması hedeflendi. Bazı sahnelerde Diyonisosun üzüm toplayan satirlerini, Minosun dövüşen boğalarını, anfitiyatroda Tragosların seslerini hissettirmeye çalıştık. Filmi yerel halkı oynatarak çekmek istediğimiz için yapımcılar tarafından reddedildik. Yapımcılar genel olarak filmin önemli rollerini profesyonel oyunculara oynatıp halkı da figürasyon olarak kullanmamızı önerdiler. Oysa ki biz, İtalyan yeni gerçekçilerinin yaptıkları gibi sıradan insanların oynadığı bir film yaparak, hem naif oyunculuk estetiğini yakalamak, hem de yerel şive ve gestusların tadını ortaya çıkarmak, sahici, saf bir film yapmak istiyorduk.

Yaşadığımız çağ, bir uzman cahiller ordusu yaratmıştır. Herkes sadece uzmanlığını yapmaktadır. Sanat ve sanatçılık da yaşam ve toplumsallıktan yalıtılarak bir uzmanlık alanına hapsedilmiştir. Oysa ki her insan oyun oynayabilmeli, müzik yapabilmeli, tarımla uğraşabilmeli, arabasını tamir edebilmelidir. Sadece uzmanlaşma insanı kendi bireysel ve kültürel zenginliklerinden uzaklaştırmıştır. Bu yüzden profesyonel oyuncularla değil, sıradan vatandaşlarla çalıştık. Çekimlerden önce, sinema oyunculuğu üzerine haftalarca çalıştık. Bu kurslarda insanların kamera karşısında rahatlamaları, kendi iç dünyalarını keşfedip ortaya çıkarmalarına yönelik temrinler yapıldı; daha sonra rollerine çalıştırıldı. Rol alamayanlar dekor, kostüm, prodüksiyon, teknisyenlik vesaire departmanlarda çalıştı. Ortaya imece usulü bir film çıktı. Sonuçta yönetmeni, senaristi, yapımcısı, oyuncuları ve sponsorlarıyla bir bölge toplandı ve kendi filmini yaptı.

İstedik ki Dondurmam Gaymak; küçük esnafın, küçük kasabanın, küçük insanların büyük filmi olsun.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2430
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 10:43
yakında televizyonlara çıkacak
tozkoparan Tarih: 17.08.2007 08:30
PAYLAŞIM İÇİN SAĞOL
memocan Tarih: 28.06.2007 23:35
arkadaslar linkleri göremiyorum acmiyor
memocan Tarih: 28.06.2007 23:34
tsk eline saglik
memocan Tarih: 28.06.2007 23:32
ellerine saglik tsk arkasim
XeNTuS Tarih: 21.05.2007 18:52
Paylaşım İçin Saol Eline Sağlık..
eskitoprak Tarih: 14.05.2007 17:27
3 sefer seyrettim super komedi
alinti film"den serefsizim bi cinnet her seyi halleder
berberoglu Tarih: 06.05.2007 20:27
Hakikatten cok güzel film herkese bakmalari icin tavsiye ederim. :46:
djbebeto Tarih: 20.04.2007 23:21
çok süper bir film gerçekten. izledim ve herkese tavsiye ederim.

Bir cinnet her şeyi halleder