Kendi kendine yürümeyi öğrenen robotun canı da yanıyor !

Sekiz motorize edilmiş eklemi ve dört ayağı olan robot, kendi kendine yürümeyi öğrendi.

Bedenine aldığı darbeyi hissedip kendini iyileştirmek için bir yol düşünebilen robot geliştirildi. Dört bacaklı akıllı robotun görüntüsü bir denizyıldızını andırıyor

Cornell Üniversitesi'nden Hod Lipson ve Victor Zykov ile Vermont Üniversitesi'nden Josh Bongard'ın geliştirdiği akıllı robot, hareketlerini eklemlerine yerleştirilmiş alıcılarla izleyip, 'ben' kavramını geliştiriyor ya da en azından fiziksel yapısını anlıyor. Robot, sistemi kullanarak, sekiz motorize edilmiş eklem ve dört ayağıyla kendi kendine yürümeyi öğrendi.

Lipson bir söyleşide, "İlk başta robot hareket etmeye başlıyor ve kendisinin neye benzediğini bilmiyor" diye anlatıyor. Sonra robot eklemlerini hareket ettirerek bedeniyle ilgili hipotezler oluşturuyor ve kendisiyle ilgili bir fikir sahibi oluyor.

Araştırmacılar robotun yeni durumlara adaptasyonunu bacaklarından birini kısaltarak ölçtü. Robot bu hasarı fark etti ve hemen yürüyüş tarzını değiştirdi. Hayvanlar yaralandığında hareketlerini değiştirerek durumu telafi ediyor. Örneğin ayağı sakatlanan bir hayvan topallayarak yürümeye başlıyor. Makinelerse bir probleme belli bir şekilde tepki göstermek üzere programlanabiliyor fakat beklenmedik bir hasar görüldüğünde genelde tıkanıyor. Bu robotsa, parçalarının emirlere nasıl tepki verdiğini analiz ederek kendi bilgisayar modelini geliştiriyor.

'NASA için çok önemli'
NASA ve Enerji Bakanlığı için çalışmalar yapan Prof. Bongard robotla ilgili olarak, "Araştırma, gezegen misyonlarında robotları kullanmaya devam etmeyi düşünen NASA için çok önemli. Robotlar hasar gördüklerinde kendilerini onarıp misyonlarına devam edebilmeli" diyor. İlgi çekici çalışma sonuçları Science dergisinde yayımlandı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 406
favori
like
share
xHakanx Tarih: 23.11.2006 14:16
Tesekkürler dostum, ellerine saglik