Kalbiniz yerinden çıkacak gibi çarpar.İşte yine düşler Düşlerden uyanır, aynı yatak, aynı duvarlar.. Gerçek olabilse derken, bilirsiniz beyninizin oyunlarıdır bunlar. Siz düşünür, siz kurarsınız; gizli, gizli beyninizin hücrelerinde, uykuya dalarken.. Yine de güzeldir bunları yaşamak, yaşayamayacağınızı bildiğiniz düşleri
Siz bir düş gezginisinizdir. Bakar, görür , hisseder,duygulanır, yeni yaşamlar, yeni kişiler ve yeni umutlar kurarsınız. Elinizde kahve fincanınız balkonun dışındaki hareket halindeki görüntüye bakar düşlersiniz.
Karşı binanın kapısından çıkan kadın ve adam olursunuz, konuşur, tartışır, kavga edersiniz. Otobüse bindiğinizde otobüs şoförü ,yada minik bir çocuk olursunuz yolculuktan sıkılan
Siz bir oyuncusunuzdur, yaşam boyunca sıkılmadan roller yapan.. Bir an genç bir kız, bir an iki çocuklu bir anne,bir an elleri kırış,kırış yaşlı bir büyükanne Bazen eşinizin yerini bile aldığınız olur. Televizyonun karşısında somurtarak uyuklayan baba rolüne soyunmuş kendi içinde çocuk bir dev olursunuz. Gazeteleri öfkeyle fırlatır, televizyondaki politikacıya bir güzel söversiniz.
Tek kişi olarak yaşamak yerine binlerce kişi olarak yaşarsınız. Güzeldir, binlerce kişilikle , binlerce yılı yaşamak ,onlar gibi düşünüp, onların hissettiklerini hissetmek.. Roma' daki kölenin; İspanya'daki Matador' un ; Venedik' teki aşığın; İstanbul' da pencere ardındaki Süheyla' nın acılarını , umutlarını, sevinçlerini, düşlerini hissetmek güzeldir. Onlarla ağlayıp gülmek; onlar ağlarken onları güldürebilmek güzeldir.
İnsan olmak müthiş bir şey , bu evrende insan olabilmek gibi bir şansa sahip olmamız bize verilmiş en güzel armağan bence. Gerçekten tüm düşleri yaratabileceğimiz bir beyne sahip olmamız da; bu armağanın üzerine ayrıca konulmuş pırıl ,pırıl bir pırlanta oluyor sanırım..
Dışardan baktığımızda sıradan biri gibi gördüğümüz vücutlara ait beyinler kim bilir nasıl düşler yaratıyor.Şu an arabasına binen genç adam hangi şehirde ,hangi kadınla, hangi düşleri yaşıyor?
Bakmak ve görmek.. Görmek ve hissetmek.. Hissedip onun yerinde olmak, yazmak böyle başlıyor. Bir zorunluluk mu, bir zevk mi, bir görev mi, bilemiyorum. Ama kişiyi sürekli rahatsız eden bir duygu. Dişlerinizi fırçalamadığınızda nasıl rahatsız oluyorsanız işte öyle bir duygu Gördüklerini, hissettiklerini anlatmak istemek gibi..
İçinizdeki o kıpırtıyı, o heyecanı, paylaşmak istemek gibi
Pencereden baktığınızda gördüğünüz her imge, her olay sizi hareketlendiriyor. Elleriniz kalemi kağıdı buluyor ve başlıyorsunuz. Bir düşten uyanmış gibi gözlerinizde bambaşka bir dünya kelimelerle oynarsınız.
Kırmızılar giymiş bir kadının tutkularını; otobüs bekleyen bir erkeğin acelesini; okul yolundaki bir öğrencinin ideallerini hissedersiniz.
Minik bir kediyi kucaklayan yaşlı kadının gözlerindeki ışığı yakalar; geçmişte yaşadıklarını bir, bir çözersiniz. Siz bir Düş Gezgini , Görüntü Doktorusunuzdur.
Görüntüler sizi geçmişe ve geleceğe götürür. Ortadaki varlık sizsinizdir.Bazen Ben, Bazen Sen, Bazen O,Bazen Biz, Bazen Onlar.. Bazen Tekil, bazen Çoğulsunuzdur.
Bazen Nazi Kampında İşkence gören İnsanlarsınızdır.Bazen Bodrum' da bir Diskotekte eğlenen gençlersinizdir. Düşlerinizde kafese koyduğunuz adamı kurtarmak için ; yine aynı kafese girer; onun beyniyle düşünür, onu belki kurtarır belki ömrünün sonuna kadar kafeste bırakırsınız.
Yaratıcı Siz , Yaratılan Siz, Yaşatan Siz'sinizdir. Var eden; Yok eden; Güldüren; Ağlatan; Sevindiren; Kızdıran; Siz.. Karşıdan bakıp kıs, kıs gülerek yarattıklarınızla oyunlar oynayan Çocuksu bir TANRI gibisinizdir.
Sahip olduğunuz düş gücünüzü elinizden geldiğince kullanmaya çalışın. Bazen bir masalcı, bazen bir şair, bazen düşünür olabilirsiniz. Bir şans eseri elde ettiğimiz çok kısa sürecek yaşamınızı belki binlerce yıla çevirebilirsiniz.
Milyonlarca yıl önce sudaki bir hücreli varlığın çoğalmasını sevinçle hissederken; şu anki yaşamımızda bir bilgisayar virüsünü bile yok ederken acı duyabiliyorsanız siz farklısınızdır. Bu farklılığınızı doyasıya yaşamaya çalışın. Ortalama insan ömrünün altmış yada yetmiş yıl olarak açıklanmasını engellemek adına DÜŞ' lerinize yaklaşın onlarla yaşayın bakın nasıl çok uzun yıllar yaşamış olacaksınız.


SEVGİ DURMAZ

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 377
favori
like
share
tuzla_buz Tarih: 23.11.2006 09:37
paylaşımın için saol..

:3:
ozlems_o Tarih: 22.11.2006 17:05
hayal kurmak düşlere dalmak ne kadar güzel :3:

insanın yaşama arzusunu umudunu artırıyor. insan hep dünyayı kendi etrafında dönüyor sanıyor oysaki etrafında milyonlarca insan da onun gibi hayyallerin düşlerin gerçeklerin içinde :3:

teşekkürler serendipit hem hayal kurmayı hemde düşünmeyi sağladığın için