Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), kanser riskini artırdığı gerekçesiyle yaz aylarında yetişen meyve ve sebzelerin kış aylarında tüketilmemesi konusunda uyardı. Açıklamada, "Kışın satılan yaz meyve ve sebzeleri, doğal ortamda yetiştirilmiyor. Yiyen anne veya anne adaylarının bebekleri de etkileniyor" denildi.

Doğal olmayan koşullarda yetişen sebze ve meyvelerin kanser riskini yüzde 70 oranında artırdığı belirtilen uyarıda, "Bu ürünler raf ömrü uzun olsun diye erkenden toplanıp sandıklanıyor. Vitamin ve minarelleri eksik oluyor" ifadesi kullanıldı.

LÖSEV tüketicilere 10 Kasım ile 1 Nisan tarihleri arasında salatalık, domates, patlıcan, biber, şeftali, karpuz, erik, muz gibi yaz sebze ve meyvelerini yememelerini, bu tarihlerde yaz sebze ve meyvelerinin naylon örtü altındaki seralarda, kalorifer, hormon ve böcekten korunmak için aşırı miktarda tarım ilacıyla yetiştirildiğini belirtti.

LÖSEV, hamilelerin yediği sera ürünü bu meyve ve sebzelerden aldığı hormon ve tarım ilaçlarının doğrudan anne karnındaki bebeğe ya da emziren annenin sütünden bebeğe geçtiğini vurguladı. LÖSEV açıklamasında, "Hem kanserojen, hem de pahalı olan bu meyve ve sebzeler yerine kışın yetişen ve vitamin, mineral yönünden zengin ıspanak, pırasa, karnabahar, yerelması, elma, portakal, mandalina gibi kış sebze ve meyvelerini tercih ediniz. Sizi kanserden korumak istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Marmara Üniversitesi Hastanesi diyet uzmanı Dr. Sabiha Keskin de LÖSEV'in uyarısını destekliyor. Keskin, "Yaz sebze ve meyveleri bu mevsimde doğal ortamda yetişmiyor, güneş ışığı alamıyor. Hormon kullanıldığından sağlıksız oluyor. Anne adaylarını kanser riskiyle korkutmayı doğru bulmuyorum. Ancak yine de tedbirli olmak lazım. Her şeyi mevsiminde tüketmeyi öneririm" dedi

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 553
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 23.11.2006 14:16
teşekkürler...
SU-PERISI Tarih: 22.11.2006 18:53
çeşitli kimyasal koşullarla saklanan veya yetiştirilen bu sebze ve meyveleri yememekte fayda vardır diye düşünüyorum. teşekkürler kardeşim eline saglık
ozlems_o Tarih: 22.11.2006 13:12
teşekkürler casper çok haklısın