[COLOR=coral]Children of Men

Vizyona Giriş Tarihi
01.12.2006

Türü
Macera

Ülke
İngiltere / ABD

Süresi ve Yapım Yılı
109 dakika - 2006

Yönetmeni
Alfonso Cuarón

Oyuncular
Clive Owen
Julianne Moore
Michael Caine
Chiwetel Ejiofor

Senaryo
Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton

Müzik
John Tavener

Görüntü Yönetmeni
Emmanuel Lubezki

Çocuklar olmazsa, gelecek umudu da olmaz

Yıl 2027... Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiştir. Dünyanın geleceğine ilişkin umutlar giderek sönmektedir. Açıklanamayan evrensel çocuksuzluk, insanları gelecekteki haklarından vazgeçme noktasına yaklaştırmış; çoğu kimse ayrılıkçılık, kanunsuzluk ve nihilizmin içine çekilmiştir. Diğerleriyse, birleşik bir gezegen ve yavaş yavaş azalan nüfus konusunda mücadeleye devam etmektedirler.

Militarist emperyalist siyaseti sayesinde ayakta kalan Büyük Britanyanın kıyıları, yoğun mülteci istilası altındadır. Sıkı ve totaliter yönetim bu mültecileri gözaltı kamplarına toplayıp sınır dışı etmektedir.

Olan bitenler karşısında zaman içinde hissizleşen eski eylemci, yeni bürokrat Theo, acılı geçmişi ve anlamsızlaşan gelecek duygusu karşısında metanetini, hayatı önemsemeyi bırakarak koruyabilmiştir. Yaşamını Londradan uzakta kırsal bölgede yaşayan eski arkadaşı Jaspera yaptığı ziyaretlerle hareketlendirir. Bir zamanların eylemci silâh arkadaşları olarak mutlu zamanları ansalar da, kendilerini bugünün toplumundan kopuk hissetmektedirler.

Ancak tüm bunlar, Theonun Julian ile tekrar karşılaşmasıyla değişir. Geçmişte aşkta ve mücadelede Theonun ortağı olan Julian, şimdi mülteci nüfusun hakları için mücadele eden gizli bir örgütün başıdır ve Theodan, örgütündeki genç Keenin güven içinde ülke dışına çıkarılması konusunda yardım istemektedir. Julianın hatırı için bunu kabul eden Theo, kısa süre sonra kendisini tehlikeli bir yolculukta Kee ve Julianın bir avuç yoldaşına eşlik ederken bulur.

Teröristlerin gruba saldırmasıyla Keenin sadece bir mülteci olmayıp, diğerlerinin uğrunda ölmek isteyecekleri biri olduğu da anlaşılır. Zira Kee sekiz aylık hamiledir ve bütün gezegenin beklediği mucize olarak durmaktadır...

Yakın gelecekteki dünyaya ve bir adamın dünyayı kurtarma yolundaki mücadelesine odaklanan ürkütücü gerilim filmi Son Umut, çok satan yazar P. D. Jamesin romanından perdeye uyarlanmış. Alfonso Cuaronın yönettiği filmin senaryosunu Alfonso Cuaron, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus ve Hawk Ostby birlikte yazmış. Başrollerini Oscar adayı Clive Owen (Theodore Faron) ve Julianne Moore (Julian Taylor) ile Oscar ödüllü Michael Cainein (Jasper Palmer) paylaştığı filmde rol alan oyuncular arasında Chiwetel Ejiofor (Luke) ve Charlie Hunnam (Patric) da var. Filmin orijinal müziklerini ise ünlü İngiliz besteci John Tavener hazırlamış.

Y tu mama tambien ve Harry Potter and the Prisoner of Azkaban filmleriyle dünya çapında başarı elde eden yönetmen Cuaron, Son Umut ile ilgili olarak, Beşeriyetin yok etmek için inanılmaz bir yeteneği var. Ama aynı zamanda, sorunları üstesinden birlikte gelmek için dayanışma ve gücü gösterebiliyoruz. Sonuçta, Son Umut, beşeriyetin o kadar yıkıcı olmadığıyla ilgili bir film. diyor.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 547
favori
like
share
zaliim1 Tarih: 18.08.2008 20:34
Elinize saglik, ben yeni kaydoldum ama sayfa süper
GEZEN Tarih: 18.08.2008 20:03
tsk ederim kardes
byme Tarih: 17.08.2008 23:01
teşekkrler uzun süredir izlemek istedğim bir filmdi.
tozkoparan Tarih: 20.08.2007 17:39
Paylaşım İçin Teşekkürler Ellerine Sağlık...
ozlems_o Tarih: 24.11.2006 11:56
konusunu çok begendim yaaa :3: mutlaka izlemeliyim teşekkürler abim