Verilen kiloları geri almamak, korumak mümkün mü? Bu soruya olumlu bir yanıt vermek mümkün ama bazı şartları yerine getirmek koşulu ile!

Mutlaka aktif bir yaşam sürmeli, mümkünse düzenli egzersiz yapmalısınız. Egzersiz olmadan kilo verseniz bile verdiğiniz kiloları geri almaktan korunamazsınız. Kilo korumanın altın anahtarı sadece diyet yapmak yerine egzersiz +diyet ikilisini beraber çalıştırmak, ideal veya sağlıklı kiloya ulaşınca diyeti hafifletmek ama egzersizi ısrarla sürdürmektir. Harcadığınız enerji miktarını artırmadan kilo vermeniz mümkündür ama kilonuzu korumanız olanaksızdır.

Yeme davranışınızı denetleyin ve yanlışlarınızdan vazgeçin. Fazla kilolu veya obez insanların çoğunda şu veya bu şekilde bir yeme davranışı hatası vardır. Bunların neler olduğunun samimiyetle saptanması ve düzeltilmesi, yeniden kilo almamanın ikinci altın anahtarıdır. Sizi fazla kilolu olmaya sürükleyen şey, çoğu kez hormonlarınız veya metabolizmanız değil, yanlış yeme tutumlarınızdır. Öğün mü atlıyorsunuz, kahvaltı mı yapmıyorsunuz, yüksek kalorili atıştırmalar mı yapıyorsunuz Hızlı mı yiyorsunuz, acıkmadan mı atıştırıyorsunuz, strese bağlı aşırı yeme bozukluğunuz, şeker çikolata tutkunuz mu var, yedikçe mutlu mu oluyorsunuz Her şeyi, ama her şeyi dikkatle ve samimiyetle araştırın. Yanlışınız neyse, nelerse onları saptamaya ve kurtulmaya odaklanın.

Kilo verme sürecini mutsuz bir süreç olmaktan çıkarın. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için psikolojik destek alın, destek programlarına katılın.

Kilo vermeyi de, korumayı da, keyifli bir süreç yapmayı unutmayın.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 560
favori
like
share
TUANA Tarih: 27.11.2006 08:28
Teşekkürler
sonbahargibi Tarih: 24.11.2006 16:29
Teşekkürler su perisi güzel ve yararlı bilgiler için