Ciğerinize gözünüz gibi bakın. Çünkü yayınlanan istatistiklere göre dünyada ve ülkemizde akciğer kanseri büyük bir hızla artıyor. Her yıl ülkemizde 150 bin kişi kansere yakalanıyor ve bunun üçte biri (50 bin) akciğer kanseri.

Dünyanın bir çok ülkesinde akciğer kanseri 2. yada 3. sırada yer alırken ülkemizde akciğer kanseri diğer kanserlerin önünde yer almakta.
Ülkemizde ölüm sebeblerinin 2.sırasında yer alan akciğer kanseri hakkında açıklamalarda bulunan İlgi Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Melike İnanır Demir Türkiyede erkeklerin yüzde 8i, kadınların da yüzde 6sının yaşamlarının herhangi bir döneminde akciğer kanserine yakalandığını dile getirdi.

Akciğer kanserinin en önemli sebebi sigaradır. Ülkemizde erkeklerin %50si, kadınların %20-30u sigara içiyor. Bu oranlar gittikçe artmakta. Sigaraya başlama yaşı 8-9 civarı. Bu oranların artması, akciğer kanserinden olacak ölümlerin de hızla artmasına neden oluyor. Dünyada her 13 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor. Ülkemizde sigara içmeme ve bırakma konusunda atılacak her adım bizi akciğer kanserinden uzaklaştıracak.

Akciğer kanserinden korunmak için belli başlı düşmanlara savaş açmak lazım...tabiki en büyük düşmanımız SİGARA. Sigaranın zararlı olduğunda herkes hemfikir zaten üzerinde de yazmıyor mu? Belki zararlı kelimesini açmıyoruz ve zihnimizdeki veriler bu konuda çok yetersiz. Şimdi size sigaranın zaralarını saysam ne bu yazı biter ne de sizdeki okuma şevki.. Çünkü vücudumuzdaki her hücre sigaradan zarar görüyor.

Sadece başlıklar halinde sayarsak;

Ağız, dil dudak kanserleri
Yemek borusu, mide ,barsak kanseri
Mide ve barsak ülseri
Kalp krizi, damarlarda tıkanıklık ve felç
Böbrek, mesane , yumurtalık ve testis kanseri
Kısırlık, erken doğum, akciğeri gelişmemiş bebek , anomalili bebek,
Astım, KOAH, alerjik bronşit....sadece birkaçıdır.


Sigaradan korunduktan sonra yapacağımız bir önemli şey de doğal beslenmedir. Doğal beslenmeme asrımızın en büyük hastalığı. Çalışan anneler çoğu zaman yorgunlar ve zaman yetersizliği de eklenince hazır gıdalara eğilim çok artıyor. Hazır gıdaların içinde de kanserojen maddeler bulunabiliyor. Defalarca yanmış yağda pişirilen gıdalar, uzun süre bozulmaması için katılan koruyucu maddeler, gıda boyaları....bunlardan sadece birkaç tanesi. O halde bu hayatı da bırakamayacağımıza göre, basit önlemlerle daha sağlıklı olabiliriz. Yoğurdumuzu kendimiz yaparak, hamburger için daha önce hazırladığımız köfteleri kullanarak, hazır tatlılar yerine meyve tüketerek, sabah evde sebzeli bir sandiviç hazırlayarak iş yerinde onu tüketerek, hazır yerine doğal meyve suları hazırlamak gibi basit önlemler alarak daha zinde olabiliriz.


Bu önlemleri uygulamak bizi akciğer kanseri ve bir çok hastalıktan korumaya yardımcı olacaktır. Akciğer kanseri erken teşhis edilirse tedaviye cevap daha iyi olacaktır. Yıllık akciğer filmi çekilmesi faydalı bir önlemdir. Ağızdan kan gelmesi, inatçı öksürük, zayıflama, ailede akciğer kanseri öyküsü bazı ek tarama testlerini gerektirebilir. Akciğer filmi normal olduğu halde balgamda yada bronkoskopi ile alınan örneklerde kanserli hücreler tespit edilebilmektedir. Bronkoskopi , nefes borusundan ince bir boruyla kameralı bir sistemle akciğerlerin uç noktarına kadar inceleme işlemidir. Hasta lokal anestezikle yarı baygın bir halde uyum içinde yapılır ve yaklaşık 15-20 dakika sürer. Görülen patolojik yerden parça alınır ve kanser hücresi saptanırsa erken cerrahi şansı yakalanarak tedavi edilebilir.

Son olarak özetlersek, akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada büyük bir hızla artmaktadır. Sigara içmeyerek, yılda bir kez akciğer filmi çekilerek , doğal beslenerek ve stressiz yaşamaya gayret ederek bize düşeni yapmaya gayret edelim. Sağlıklı ve güleryüzlü günler sizinle olsun...

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 553
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 26.11.2006 13:12
sigara içmeye hala devam edelim toplum olarak :18:

teşekkürler su perisi
sonbahargibi Tarih: 26.11.2006 02:11
bilgiler için tskkr