Yükselen yaşam standartlarına, etkin antibiyotiklere, gelişmiş yoğun bakım ve destek tedavilerine rağmen zatürreenin görülme sıklığı ve bu hastalık nedeniyle ölümlerin arttığı belirtildi.
Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan, zatürreenin akciğer dokusunun iltihaplanması olduğunu belirterek, bu hastalığın bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana geldiğini söyledi.


Bebek ve çocukların yanında, yaşlı ve bilinen başka bir hastalığı olan erişkinlerde de zatürreenin hem daha sık görüldüğünü hem de ağır ve ölümcül seyredebildiğini belirten Uçan, şeker, kalp, akciğer, böbrek, beyin, kas, ve bazı kan hastalıkları gibi müzmin bir rahatsızlığı olanlar ile bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin zatürree bakımından risk grubunda yer aldıklarını kaydetti.

KIŞ AYLARINDA DAHA SIK GÖRÜLÜR
Uçan, zatürreenin, kış aylarında daha sık görüldüğünü dile getirerek, şöyle konuştu:
Yükselen yaşam standartlarına, etkin antibiyotiklere, gelişmiş yoğun bakım ve destek tedavilerine rağmen bir çok infeksiyon hastalığının aksine, zatürreenin görülme sıklığı ve zatürreeden ölümler giderek artmaktadır. Zatürree, tüm dünyada ve ülkemizde en sık görülen ve en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasındadır.

İHMAL EDİLMEMESİ GEREKEN BİR SAĞLIK SORUNU
Zatürreenin ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunu olduğuna işaret eden Uçan, bu hastalığın erken teşhis edilmesi ve gecikilmeden tedaviye başlanmasının ölümleri azalttığının bilindiğini söyledi.

Uçan, erken teşhis ve uygun antibiyotiklerle zamanında yapılan tedaviyle zatürree kaynaklı ölümlerin büyük bir bölümünün önlenebileceğini anlatarak, şöyle devam etti:
Ne var ki aileler öksürükle başlayan basit gribal enfeksiyonlarda evde uygulanacak olan tedavi yöntemlerini bilmemektedir. Beslenme bozuklukları ve kötü çevre koşulları nedeniyle basit enfeksiyonlar kolaylıkla zatürreeye dönüşmektedir. Ailelerin zatürree belirtilerini bilmemelerinden dolayı çocuğun sağlık kuruluşuna götürülmesi gecikmekte, ancak kalp yetmezliği gibi ağır komplikasyonlar geliştiğinde doktora başvurulmaktadır. Ailelerin sağlık kuruluşlarından yeterince yararlanmamaları nedeniyle zatürreeye bağlı ölümler yüksek olmaktadır. Birçok vakada zatürree evde tedavi edilebilir. Ağır olguların, yaşlı hastaların, oksijen tedavisi veya yoğun bakım desteği gerektiren hastaların hastaneye yatması gerekir. Tedavi hastaya göre değişir. Tedaviye erken başlandığında ve ayaktan tedavi edilebilen olgularda, sonuçlar yüz güldürücüdür. Ancak, teşhis ve tedavisi gecikmiş, ağır zatürree olgularında ölüm oranı yüksektir.

GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞIYLA KARIŞTIRILABİLİYOR
Zatürreenin bazen grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklarla karıştırılabildiğine dikkati çeken Uçan, Bu gibi hastalarda, ateşin üşüme-titremesiyle yükselmesi ve 39-40 dereceye kadar çıkması, hastanın genel durumunun bozulması, hastalığın ağır seyredip uzun sürmesi, koyu renkli, kanlı balgam ve göğüs ağrısının eşlik etmesi durumunda mutlaka zatürree olasılığı dikkate alınarak araştırma yapılmalıdır diye konuştu.

Uçan, grip salgınlarının zatürree oluşumuna zemin hazırladığını ifade ederek, gripten ölümlerin asıl nedeninin grip sonrası gelişen zatürree olduğunu sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 431
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 26.11.2006 13:13
teşekkürler canım bilgiler için :3:
sonbahargibi Tarih: 26.11.2006 02:09
tsk haber için