Akay Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünden Prof. Dr. Bülent Menteş, soyanın söylendiği gibi sağlıklı bir yiyecek olmadığını, ticari nedenlerle şişirilmiş bir besin olduğunu belirtti. Menteş baklagillerin nasıl tüketilmesi gerektiğini anlattı:


Hastanesi Genel Cerrahi Bölümünden Prof. Dr. Bülent Menteş, soyanın kısırlık ve adet düzensizliklerine neden olduğunu belirtti.

Bülent Menteş, Sağlıklı Beslenmenin Temel İlkeleri kitapçığında, vatandaşlara her gün iki diş sarımsak yemelerini önerirken, bu yiyeceğin hücreleri paslanmaktan koruduğunu bildirdi. Sarımsağı ezin ve en geç bir saat içinde tüketin diyen Menteş, sarımsak haplarının kokusunun bulunmadığını, ancak doğal şekli kadar faydalı olmadıklarını kaydetti. Menteş, soğanın da en az sarımsak kadar değerli olduğunu belirtti

SOYA SÖYLENDİĞİ GİBİ SAĞLIKLI BİR BESİN DEĞLDİR

Soyanın söylendiği gibi sağlıklı bir yiyecek olmadığına işaret eden Menteş, Ticari beklentiler nedeniyle şişirilmiş bir besindir. Soya protein sindirimini ve bağırsakta kalsiyum, demir ve çinko emilimini azaltır. Troid hormonu sentezini bozabilir. Erken ergenlik belirtileri, kısırlık ve adet düzensizliklerine yol açabilir. Alerjilere neden olabilir. Çok az yenmeli, hatta hiç yenmemelidir dedi.

KARA ŞİMŞEKE DİKKAT

Menteş, nohut, fasulye, bezelye, börülce ve halk arasında Kara Şimşek olarak adlandırılan ve çokça tüketilen mercimek gibi yiyeceklerin haftada iki-üç kereden fazla tüketilmemesi gerektiğine işaret ederek, baklagillerin 12 saatte bir suyu değiştirilmek üzere 48 saat suda bekletilmesini ve ağır ateşte (mümkünse güveçte) pişirilmesini istedi.

Kabuklu kuruyemişlerin kabızlığın ve bazı bağırsak hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisine yarar sağladıklarını anlatan Menteş, aşrı yenmedikleri sürece kuruyemişlerin şişmanlatmayacağını açıkladı. Menteş, özellikle çiğ ve az tuzlu kuruyemişlerin tercih edilmesi gerektiğini ifade ederek, cevizin omega-3 de içerdiğini anımsattı.

Bilinen hemen her çeşit meyvenin yararlı olduğunu dile getiren Menteş, meyvelerin iyi yıkandıktan sonra, kabuğuyla ve iyi çiğnenerek yenmesi gerektiğini kaydetti. Menteş, kayısı, üzüm, muz, gibi şeker içeriği yüksek meyvelerin sınırlı yenmesini önerdi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 581
favori
like
share
casper Tarih: 27.11.2006 08:10
ben daha önce duymuştum bu bilgiyi,

teşekkürler fiberoptic
SU-PERISI Tarih: 27.11.2006 08:10
soya fasulyesinin gögüs kanseri ve prostat kanserine iyi geldigini biliyorum.bir yerde okumuştum hamileler soya fasulyesi yemesin düşük nedeni olabiliyor diye ama kısırlıga neden oldugunu bilmiyordum.saol fiber_optic
ozlems_o Tarih: 27.11.2006 07:18
:20: hiç bilmiyordum teşekkürler fiber_optic