Uzmanlar, Antep fıstığı ve kayısının vücudun protein ve vitamin ihtiyacını karışladığını, kalp sağlığı açısından da ilaç vazifesi gördüğünü açıkladı.


Yapılan araştırmalara göre Antep fıstığı ve kayısının protein ve vitamin açısından besin deposu olduğu bildirildi. Uzmanlar, 100 gram Antep fıstığının vücudun günlük protein, vitamin ve fosfor ihtiyacının yüzde 35'ini karşıladığını belirtti.

Antep fıstığının protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden 4 kat sığır etinden daha üstün olduğunu açıklayan uzmanlar, "Antep fıstığı şeker hastalığında kullanılabilir. İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Kalp için Antep fıstığı kalp sağlığını korumada da önemli bir ilaç vazifesi görür. Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatarak ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur" dedi.

VİTAMİN DEPOSU KAYISI

Kayısının A vitamini yönünden çok zengin bir meyve olduğu belirtildi. Kayısı A, B, C vitaminleri, protein, bol miktarda şeker ve madeni tuzlar ihtiva eden bir meyvedir. Cildi, mikrop ve mantarlardan korur, güzelleştirir. Gözlere parlaklık verir. Bağırsak tembelliğini giderir. Kalp kaslarını kuvvetlendirir. Safra bezlerini temizler, böbrekleri çalıştırır. Sinirleri güçlendirir. Aç karnına yenildiğinde kabızlığa iyi gelir.
Açlık sıkıntısı çekenlerin yanlarında mutlaka kayısı bulundurmaları gerektiğini ifade eden uzmanlar, açlıktan kan şekeri düştüğü zaman kayısı yenildiği takdirde kan değerinin dengeye geleceğini açıkladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 481
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.11.2006 18:53
paylaşımların için teşekkürler bende çok severim ellerine saglık
ozlems_o Tarih: 27.11.2006 17:01
bayılırım ikisine de teşekkürler fiber_optic
casper Tarih: 27.11.2006 14:09
o zaman bol bol tüketelim,

teşekkürler fiberoptic