Star TV'deki Telegol programına katılan bir dönem Fenerbahçe camiasının içinde olan Cihan Oskay Türk futbolunu sarsacak açıklamalarda bulunuyor. Oskay, 2000-2001 sezonun son haftasında lider Fenerbahçe'nin rakibi Samsunspor'a 150.000 dolar verdiğini, Samsunspor kadrosunun İstanbul'dan bizzat Aziz Yıldırım tarafından yapıldığını iddia ederken o sezon aynı hafta oynanacak Galatasaray - Trabzonspor maçı için ise o sıralar Trabzonspor'da forma giyen Oktay Derelioğlu vasıtası ile 250.000 dolar teşvik priminin kendisi vasıtası ile önerildiğini iddaa etti. Cihan Oskay konuşmasını telefon numaraları ve kasetlerle destekledi.

Cihan Oskay, Aziz Yıldırım'ın Ümraniye'deki ofisinden 150.000 dolar aldığını, yine Aziz Başkan'ın talimatı ile kulüp muhasebe müdüründen 100.000 dolar alıp, Marmara Otel'inde kamp yapan Trabzonspor kafilesini görmeye gittiğini, arka kapısından girdiği otelde Oktay Derelioğlu'nun kaldığı oda içinde 250.000 doları yatağın üzerine döktüklerini ve Trabzonspor'da oynayan, Trabzon orijinli futbolcular hariç diğer futbolcuların ikişer ikişer odaya alınıp paraların gösterildiğini ve galip gelmeleri ya da en fazla 1 farkla yenilmeleri durumunda bu parayı alacaklarını söylediğini iddaa etti.

Cihan Oskay açıklamalarının ardından o sırada Trabzonspor'da oynayan Tamer Tuna ve Oktay Derelioğlu olan konuşmaların kasetlerini dinlettirdi.

Programa bağlanan Fenerbahçe Spor Külübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu Cihan Oskay için "meczup" ifadesini kullanırken, Telegol programını yanlı yayın yapmakla suçladı. Fenerbahçe Spor Külübü adına açıklama yaptığını söyleyen Mosturoğlu, Cihan Oskay için yurtdışına çıkma yasağı olduğunu, şirketlerini batırdığını gibi kişisel suçlamalarda bulunup Fenerbahçe'nin hukuki yoldan hakkını arayacağını söyledikten sonra programdan ayrıldı.

Şekip Mosturoğlu'nun kimseyi dinlemeden telefonu kapatması programn konukları tarafından tepki ile karşılandı. Program yapımcısı Serhat Uluren saat 18.00'de Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ı aradığını, bugün konuşulacak konuların Fenerbahçe ile ilgili olduğunu ilettiğini ve kendisi ile görüşme talebinde bulunduğunu ancak Aziz Başkan'ın bunu reddettiğini söyledi.

Programa bağlanan Petrol Ofisi Kulübü Başkanı Şahin Ulu olayın şahidi olarak programa bağlandı. The Marmara Oteli odasındaki teşvik primi olayını doğruladı.

Programa bağlanan Oktay Derelioğlu suçlamaları reddederek "Kimse benim hakkımda şöyle yaptım böyle yaptım diyemez. O ses kayıtlarında da hiç bir şey yok. 13-14 yılda o kadar şey gördüm ancak hiç bir zaman içine girmedim. Sahaya çıktığımda hiç bir zaman formanın hakkını vermemzlik yapmadım. Her futbolcuya bazen en yakın bildiği kişilerden bile böyle teklifler gelir, her futbolcu bunu yaşamıştır ama esas olan sahadır, orada yaptığın mücadeledir" dedi. Ayrıca Oktay, Cihan Oskay'ın kendisine borcu olduğunu iddaa etti.

Oktay, Aziz Başkanın ricası ile kendisine vekalet verdiğini ve Fenerbahçe kulübüne transfrinde imzayı o sırada arasının çok iyi olduğu Cihan Oskay'ın attığını söyledi. Ardından Oktay Cihan Oskay'ın kendi adına "Oktay'ın eşi doğum yapacak, acil paraya ihtiyacı var" diyerek kulüpten 20.000 dolar aldığını iddaa etti.

Oskay ise bu iddaayı reddederek Oktay'ın kayınbiraderi ile parayı birlikte aldıklarını ve parayı Oktay'a gönderdiğini iddaa etti.

Programa bağlanan dönemin Samsunspor teknik direktörü Yücel Uyar şike iddialarını reddetti. Yücel Uyar, Samsunspor'un Sinop kampının iptal edildiği iddialarının yersiz olduğunu, Samsunspor'un hiç bir zaman Sinop'ta kamp yapmadığını söyledi. Yücel Uyar, Serhat Ulueren'in "kaleci Allum Buker yerine neden Göksel'i oynattınız" sorusuna ise "Göksel o sezon bir çok maçta oynadı. 5 sene öncesini hatırlamıyorum sakat ya da formsuz olabilir" şeklinde cevap verdi.


Program halen devam etmekte...

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1868
favori
like
share
MARDINLI1986 Tarih: 29.11.2006 15:42
Bugün yapilan Basin toplantisinda AZIZ YILDIRIM gereken bütün cevaplari verdi sanirim
Main_Mis Tarih: 29.11.2006 15:28
sparky ye katılıyorum bişey olcağı yok kimse şikeyi inkar edemez ama bişeyde çıkmaz..
akilles Tarih: 29.11.2006 15:10
Telefon konuşmaları güzeldi adamın.Zorla söylettirmek istediği bişeyler vardı :9:
ZeuS Tarih: 29.11.2006 10:02
ßu olaydanda ßir şey cıkmaz..

ßöle kalır ve devam eder...
_Sehzade_ Tarih: 28.11.2006 22:30
levis abi haklısın her takım bunu yapıyor yapmayada deam edecek özellikle anadolu klüpleri teşviğe hiçbir zaman hayır diyemez çünkü çok büyük gelirleri yok bu klüplerimizin büyüklerde bunları bilerek vermeye devam edecek bunun önüne geçileceğini sanmıyorum sadece fener değil büyüklerin hepsi yapıyor bence de bunu
mesela malatya zamanında bizi yenmek için galatasaraydan teşvik almış soraa bursaspor taraftarı beşiktaşı rizeye maçı bilerek verip kendilerini ligden düşürdü diye kötülüyorlar yani sadece bi takımda diil hepsinde varr
LEVIS-501 Tarih: 28.11.2006 19:47
Iyide bunlarin TÜRKIYE´de her zaman var olan seyler oldugunu bilmeyenmi var?

Ben bu tür tezgahlarin tüm kulüplerde olduguna inaniyorum yok diyende gelsin külahima anlatsin. Kendi kanimca programdan izledigim ve hem bu zatin telefon konusmalari hemde programa sonradan baglanan kisilerin konusmalarini analiz ettigimde bu isin gerceklestigine dair en ufak bir kusukum yoktur.

Dün gece sadece birisi cesurca ve serefsizce bunlardan kücük bir kismi su yüzüne cikardi.

Neden cesurca? Herhalde programi seyreden herkes bu isi yapabilmenin cesarat istiyecegi konusunda hem fikirdir.

Neden Serefsizce? Aradan yillar gecmis adam tutmus zamaninda is yaptigi insanlari telefonla ariyarak alcakca tuzaga düsürmüs ve kendine delil toplamis. Yapilan is basli basina serefsizlik o ayri mesele bu naneyi yiyip sonra vicdan azabi diye olaylari su yüzüne cikarmakta serefsizligin daniskasidir.

Zamaninda BJK ile GS arasindaki sampiyonluk mücadelesinde son hafta Galatasarayin kendisine lazim olan 8 golü atarak sampiyon olmasi sike degilmiydi yani. Ben Istanbulda oturuyordum o yillarda sike olmadigina kendi taraftari inanmadi, inanmadiki sokaga cikip sampiyonluk turu atmadilar.

Önceki sene besiktasin küme düsecek takimlara bir bir gelgec demesi sike degilmiydi yani. Bunlar sadece bazilari bunun gibi örnekleri siralasak sayfalar yetmez.

Öte yandan bu sahsiyetin ikide bir para almadan bunlari yaptigini söylemeside isin komik yani dogrusu.


Egri oturup dogru konusalim futbol denen spor da her ülkede her dönem sike vardir bunu inkar etmek ancak kendi kendini kandirmak olur...
puslukurt Tarih: 28.11.2006 19:13
Bence FB'nin içindeki kişisel çekişmeler neticesinde böyle bu tür haberler çıkıyor bunların aslı olup olmadığı Türk Hukukunun işidir.
Ama bu tür olayların üzerine nedense bizim ülkemizde kimse gitmiyor.. :20:
Bu yüzden çamur at izi kalsın hesapı konu kapanır.. :18:
KONAMI Tarih: 28.11.2006 17:48
[COLOR=coral]* * SAMSUNSPOR * *

Samsunspor yönetimi de bu konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.Basın Sözcüsü Cevat Öncü,bu konudan son derece rahatsızlık ve üzüntü duyduklarını belirterek,Biz Samsunspor kulübünün hocasına, futbolcusuna, yönetimine, taraftarına herhangi bir şekilde bedel ödeyerek puan veya maç alınması mümkün değildir.Buna kimsenin gücü ve parası yetmez.Samsunspor tarihinde böyle bir kara leke olmamıştır olmayacaktır. Bunun Fenerbahçe kulübünün kendi içerisinde yaşananr tartışmalardan kaynaklandığını düşünüyoruz dedi.

[COLOR=coral]* * YÜKSEL GÜNAY * *

Yüksel Günay, sarı-lacivertli kulübün internet sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, 100 yıllık şanlı ve şerefli bir geçmişi olan kulübümüze ve Başkanımız Aziz Yıldırıma yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz.Asla, aslı ve astarı olmayan böyle bir iddianın kulübümüze mal edilmesi mantık dışıdır diye görüş belirtti.Aradan geçen bunca yıl sonra böyle bir iddianın neden bugün ortaya atıldığını açıklamanın mümkün olmadığını kaydeden Günay, 'İddia sahibi kişinin bu ithamlarının altında art niyet aramak kadar çıkar beklentisi olduğu da açıktır.Ancak yıllardır kulübümüze yakın olduğunu söyleyen ve Fenerbahçeliliğinden dem vuran bu kişinin bu ithamlarıyla birilerine hizmet ettiği ve neler amaçladığı tahminlerimizin dışında değildir dedi.Yüksel Günay, açıklamasında daha sonra şunları kaydetti:
Kimse Fenerbahçe Spor Kulübünü ve başkanını bu şekilde karalayamaz.Burada yapılan şey Çamur at izi kalsın eylemidir.Meşhur olmak ve adını gündemde tutmak isteyen bu kişi hakkında adli mercilerde hesap sorulacaktır.Kaldı ki, maç günü formalarını terlerinin son damlasına kadar ıslatıp maçı kazanmak suretiyle bu şerefli şampiyonlukta yer alan sporcularımıza yapılan bu ithamı kabul etmemiz mümkün değildir.O sporcular ki, bugün hepsi hayatta olup, çeşitli kulüplerde oynarken bu ithamı vicdanlarında kınamışlardır.Bu kişi eğer dürüst ve şerefli bir insan olsaydı ne böyle bir işe bulaşabilir, ne de bu kadar yıl bekleyebilirdi. Fenerbahçemizin bugünlerde kutlamaya başlayacağımız 100. yılında yapılan bu çirkin ve asılsız iddianın kulübümüzü karalamaya yönelik ve tamamen gerçek dışı olduğunu, TV ve diğer haber kanallarında bu gibi haber niteliği ismi altında yapılan tüm yayınları bundan böyle takip edeceğimizi ve bu tür asılsız haberleri adli mercileri getirmeye kararlı olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz.

Kaynak :
Ajansspor
ED1 Tarih: 28.11.2006 17:47
Reyting için ne yapacaklarini sasirdi ezikler. :9:
Fenerbahçe resmi sitesinde yaziyor: Dilekçe federasyona ve basbakanliga gönderildi.
O adamlari inanacaginiza RESMI SITE okuyun, Hepsi FENERBAHÇEYE tuzak.:8:

FENERBAHÇEMIZE çamur atmak için elinden geleni yapiyorlar ezikler.
Zaten Telegol'un ezikleri reyting için herseyi yapiyorlar.. :9: :9: :9: