İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uzmanı Profesör Doktor Nurhayat Yıldırım, zatürrenin özellikle risk grubu hastalarda ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir hastalık olduğunu belirtti.

Türkiye'de her yıl ortalama 500 bin kişinin bu hastalığa yakalandığını belirten Profesör Yıldırım, hastalığın özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda, kalp, şeker, böbrek ve bronşit hastalarında ölümlere neden olduğunu vurguladı.

Profesör Nurhayat Yıldırım, doktor kontrolü dışında antibiyotik kullanımının özellikle bakterinin ilaçlara karşı direncini artırdığını birçok atibiyotiğin mikroba karşı etkisiz hale geldiğini belirtti.

Profesör Yıldırım bilinçsiz ilaç kullanımının zatürre salgınlarının artmasındaki rolüne de dikkat çekti.

Tek bir aşıyla 5 yıl boyunca korunabilecek olan zatürrenin, yanlış ilaç kullanımıyla daha dirençli hale geldiğini ifade eden Profesör Nurhayat Yıldırım, özellikle risk grubundaki kişilerin aşıyla sağlıklarını garanti altına almalarının önemini vurguladı.

Profesör Yıldırım, kronik akciğer hastalığı, şeker, kalp ve bunun gibi bağışıklık sistemi zarar görmüş hastalarda zatürreden korunmak için mutlaka aşı olunması gerektiğinin altını çizdi.

Profesör Nurhayat Yıldırım, bağışıklık sistemi zarar gören hastalarda , aşının, yüzde 50'nin üzerinde başarı sağladığını ve zatürre nedeniyle ölümlerin önüne geçtiğini belirtti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 544
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 29.11.2006 15:46
kış aylarında sıkca görülen zatürrede özellikle risk altında olanlar aşı yaptırmalılar
tarkın Tarih: 29.11.2006 13:04
paylaşımın için sağol kardeş :20:
Garip07 Tarih: 29.11.2006 12:35
paylasim icin sagol kuzen
canisi66 Tarih: 29.11.2006 10:22
:20: