Çocukluk döneminde en çok teşhis edilen davranış bozukluğu hiperaktivite, ailelerin korkulu rüyası. Dikkat dağınıklığı yaşadıkları için öğrenme zorluğu çeken çocuklar, öğretmenlerine de zorlu anlar yaşatıyor.
Erkek çocuklarının kızlardan daha hiperaktif olduğunu ifade eden uzmanlar, her yaramaz çocuğun bu kategoride değerlendirilmemesi gerektiğini dile getiriyor. Erkeklerin kızlara göre beş kat daha hiperaktif olduğuna temas eden uzmanlar, bu tür çocukların mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini aktarıyor. Memorial Hastanesi Psikiyatri Bölümü´nden Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Leyla Benkurt Alkaş, çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun ciddi sorunlara sebep olabileceğini anlatıyor. Hiperaktif çocukların gelişim seviyesine uygun olmayan aşırı hareketlilik ve dikkat dağınıklığı yaşadığını bildiren Alkaş, bu yapıya sahip insanların düşünmeden dürtüsel olarak hareket ettiğini kaydediyor.

Bu şikayetleriniz var mı?
´Çok hareketli, düz duvara tırmanıyor. Sürekli gözüm üstünde, her an bir vukuat çıkarıyor. Çok konuşuyor, iki çift laf ettirmiyor, sesini ayarlayamıyor. Gözü kara, tehlikelerden kendini korumuyor. Aceleci, sırasını beklemez, hemen olsun ister. Çabuk öfkeleniyor, sonra üzülüyor. Haklıyken hep haksız konuma düşüyor. Maymun iştahlı, her seste dikkati dağılıyor. Hareketli değil ama hayal aleminde gibi. Öğretmen, ´Çok zeki ama yapamıyor´ diyor. Başa çıkamıyorum, benim psikolojim bozuldu´ diyorsanız, çocuğunuzda dikkat eksikliği veya hiperaktivite bozukluğu olabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 582
favori
like
share
tarkın Tarih: 30.11.2006 13:13
paylaşımın için sağol kardeş.
ozlems_o Tarih: 30.11.2006 07:07
evett demek çok hareketli çocuklarda da sorunlar yaşanabilio.

erkeklerde nu oran gözlemlediğim kadarıyla gerçekten fazla :85:

teşekürler su perisi
ViVa Tarih: 29.11.2006 23:08
Paylaşım için teşekkürler şu an için lazım değil ama ilerde mutlaka lazım olacak bilgiler. Sağol
flatron44 Tarih: 29.11.2006 22:27
[COLOR=burlywood]ellerine sağlık güzel bir paylaşım olmuş özellikle benim için.....