Bilinçli kullanılması gerekir...
Diş hekimi Mahir Şişman, yaptığı açıklamada, yemeklerden sonra diş temizliğinde sık kullanılan kürdanın bilinçli kullanılması gerektiğini belirterek, "Kürdanın şekli ve yapısı çok önemli. Kürdan, mutlaka üçgen şeklinde ve inceden kalına doğru olmalı. Portakal ağacından olmalı. Çünkü portakal ağacının özelliği var. Dişler arasına girdiği ıslandığı zaman liflerin ve lifli şekilde bakteri plağını da oradan uzaklaştırır. Biz portakal ağacından yapılan kürdanı tavsiye ediyoruz, ama ben bugüne kadar Türkiye'de portakal ağacından kürdan göremedim" dedi.

Kürdanı kullanırken diş etinin tahrip edilmemesi uyarısında bulunan Şişman, "Kürdanın ince şeklinin diş aralığına gelecek şekilde kullanmalıyız. Kürdanı bütün dişlerin arasına koyarak oradaki yapıyı bozmaya çalışmayacağız. Yani amaca yönelik kullanmalıyız. Kürdanı bilmeden bastırarak diş eti cebinin içine soktuğunuz zaman oradaki fizyolojiyi bozarsınız ve diş eti çekilmelerine neden olabilirsiniz, dişlerde kızarıklık, şişlik, kanama olur. Hiçbir diş rahatsızlığı yokken insan, dişini kaybedebilir" diye konuştu.

Bugün her yerde karşılaşılan kürdanın bilimsel olmadığını kaydeden Şişman, "Türkiye'deki kürdanların şekli uygun değil. Kavak ağacından yapılmış yassı kürdanları kullandığınız zaman kırılıp dişlerin arasında kalıyor. Bir de onu çıkarmaya uğraşırken diş etlerini daha fazla tahriş ediyorsunuz. Kürdanı kullanırken bilgili bilinçli kullanmak gerekiyor. Kuralına uygun kürdanı da her gün dişlerimizin arasına sokmayacağız. Fırçayla çıkaramadığımız yemek atıklarını çıkarmak için kullanmalıyız" şeklinde konuştu.

Türkiye'de insanların diş fırçası alışkanlığının olmadığı için kürdan kullanma gereği duyduğunu vurgulayan Şişman, "Her ev, lokanta ve kafede masalarda kürdan bulunur. Bu diş temizleme alışkanlığımızın olmadığını gösteriyor. Batıda böyle bir şey göremezsiniz. Aslında bu bizim yemek kültürümüzle de alakalı. Biz genelde et ürünleri yediğimiz için, lifli gıdalar daha çok dişlerimizin arasına sıkışıyor. Bunun da etkisi çok büyük. Dişlerimiz arasında kalan lifleri çıkarmak için kürdan tercih ediliyor. Dişleriniz sağlıklı olursa kürdan zaten kullanmazsınız" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 748
favori
like
share
tarkın Tarih: 30.11.2006 13:11
paylaşımın için sağol arkadaşım.
ozlems_o Tarih: 30.11.2006 07:09
bende kullanmam ama ilerde karar verirsem bu tavsiyelere uyucam :85:
teşekkürler
ViVa Tarih: 30.11.2006 05:33
Ben kürdan kullanmıyorum günde en fazla üç kere en az 2 kere dişlerimi fırçalıyorum sizede tavsiye ederim çünkü diğer arkadaşlarıma baktığım zaman dişleri cürüme aşamasındalar.

Paylaşım için teşekkürler SU-PERISI