Bu sene kış modasında tayt üzeri mini etekler ya da dar pantalonlar var...
Paris'in 'trend merkezi' olarak kabul edilen Les Halles bölgesi, giyim ve dekorasyon butiklerinin bulunduğu araçsız sokakların birleştiği ortak noktadaki alışveriş merkezi ile gençlerin en çok rağbet ettiği yer olarak ilgi çekiyor. Restoran, kafe ve sinemaları bünyesinde bulunduran ve her sezon başı modaseverlerin akınına uğrayan Les Halles, ucuz ve trend markaların tercih ettiği bir bölge.

2006-2007 kış sezonunda ön plana çıkan ve 'slim' olarak moda dünyasına giren çok dar pantolonlar rağbet görmüşe benziyor. Uzun zamandan beri hüküm süren düşük belli pantolonlar tasarımcılar tarafından artık 'değiştirmenin zamanı geldi' olarak yorumlansa da, gençleri benimsedikleri bu alışkanlıktan vazgeçirmek zor olacağa benziyor. Kumaş slimler kış sezonunda yüksek bel olarak ilgi çekmeğe başlasa da, kot slimler daha çok düşük bel olarak rağbet görmeğe devam ediyor.

Tayt tekrar altın çağında
Paris'e yerleştiğim 1970'li yıllarda şehrin meyve ve sebze hali olan ve ismini de burdan alan Les Halles bölgesi, belediyenin aldığı bir kararla yıkılmış ve bu değişim esnasında Paris şehrini fareler istila etmişti diye bir anı taşıyorum belleğimde. O zamanlar kiralamış olduğum ve bu bölgeye çok uzak olmayan küçücük stüdyomda kâbuslar görmüştüm fareler yüzünden. Les Halles slim pantolon üzerine tunik giyilmesini buyuruyor. Göğüs altından bollaşan elbiseler de sezonun trendlerinden.

Türkiye'de 'tayt' olarak bilinen ve bir zamanlar insana bıkkınlık verecek derecede ilgi gören legging çorap-pantolon satışında da patlama yaşanıyor yıllar sonra. Türkiye'de zayıf, şişman bütün kadınların rağbet ettiği taytlar umarım bu kez daha bilinçli olarak kabul görür yıllar sonra değişen yeni kuşak gençlerle.

Legging (tayt), doğru kullanıldığında güzel bir tamamlayıcı aksesuvar. Taytlar, mini etek veya şort altına çorap gibi kullanıldığında genç bir insanda çok güzel durabileceği gibi 'yakışmayan' birinde komik durabiliyor. Diesel, Replay, Miss Sixty gibi kotları ile ünlü markalar da trendin geçerliliğini onaylıyor. Kısacası slim kotsuz bir 2006-2007 kışı düşünmek imkânsızlaşıyor!

Slim üstü geniş tunik
Vintage furyasında açılan ve dünyanın dört bir yanını gezerek topladığı 50, 60, 70 ve 80'li yıllara ait otantik giysileri ile adeta bir 'marka' haline gelen bölgenin özel mağazası 'Killiwatch' ise bu eğilimi öngörerek 30, 40 kadar çeşitli slim kotları ile kapısında kuyruk oluşturuyor. Killiwatch'la ilgili okuduğum bir yazı bu eğilimi doğruluyor. Sezonun bir diğer trendi olan 'over size' geniş hacimli kazak ve tunikler ise bu pantolonlara en iyi uyum sağlayan giysi türü.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 726
favori
like
share