hindi alırken nelere dikkat edilmeli - yılbaşı hindisi nasıl yapılır - hindi nasıl pişirilir - hindi terbiyesiHindi pişirmek zor mudur?
Sanılanın aksina hindi tüm dünya çağında sık tüketilen bir et çeşitidir ve çok fazla pişirme yöntemine sahiptir. Hindi pişirmek zor değildir aksine kolaydır.

Pişirilmiş hindi uzun süre bekletilebilir mi?
Hindiyi de diğer etler gibi buzdolabı dışında uzun süre bekletmeyiniz. Hindi pişirildikten sonra oda sıcaklığına gelince buzdolabına konularak saklanmalıdır ve yeniden hazırlanacağı zaman iç ısısı 70 derece olana kadar ısıtılmalıdır.

Hindi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Eğer hayvan seçme konusunda tecrübeleriniz yoksa en iyi tercih bilindik markaların hindilerini tercih etmek olacaktır. Zaman zaman u işin uzmanları bile gözle kontrolde hayvanlardaki sorunları tespit edemeyebilirler. Tanınmış firmalar tarafından kontrol altında üretilen ve hazırlanan hindileri tercih etmelisniz.

Pişirme esnasında nelere dikkat edilmelidir?
Yağlı bir hayvan olan hindiye pişirilirken yağ ilave edilmemesi uygun olur. Eğer yağ eklemek gerekliyse sıvı yağ kullanmanız daha sağlıklı olacakır. Hindiyi bir anda çok yüksek sıcaklıktaki ızgaraya koymak ya da aleve çok yaklaştırmak tüm etlerde olacağı gibi kanserojen madde üretilmesine sebep olabilir. Hindiyi alevden ve ısı kaynağından en az 15 cm uzakta duracak şekilde ayarlayınız.

Hindi hangi sıcaklıkta pişirilmelidir?
160 derece ve biraz üzeri hindi pişirmek için ideal sıcaklıktır. Eğer bir pişirme torbası ya da folyo içindeyse ısıyı 170-180 dereceye çıkartabilirsiniz.

Bütün hindi pişirme süresi ne kadardır?
Elbette bütün hindi pişirme süresi hindinin ağırlığına ve pişirme sıcaklığına göre belirlenir. 160 derece ısı için: Hindinin ağırlığı-> Pişme süresi 3,5–5,5 kg -> 2 saat 45 dakika–3 saat 5,5–6,5 -> 3 saat- 3 saat 45 dakika 6,5–8 kg -> 3 saat 45 dakika–4 saat 15 dakika 8–9 kg -> 4 saat 15 dakika–4,5 saat 9–11 kg -> 4,5–5 saat not: doldurulmuş hindi için 30-45 dakika ek süre gerekebilir.

Hindi nasıl bir kapta pişirilir?
Hindi kaba konduğunda kenarlarda 6-7 cm boş alan kalıyorsa bu kap hindi pişirmek için idealdir.

Hindi tereyağı ile yağlanmalı mıdır?
Hindinin üzerindeki o iştah açıcı kızarmış rengin oluşması için hindi tereyağı ile yağlanmalıdır. Ancak çok sık yağlanması fırının ısısının kaybolmasına ve hindinin daha uzun sürede pişmesine neden olacaktır. Özellikle pişirmenin son bir saatinde daha seyrek yağlanması gereklidir.

Hindi pişirilmeden önce terbiye edilmeli midir?
Burası hindi pişirmeyi kolaylaştıran en pif noktadır. Hindi eti pişirilmeden önce 24 saat boyunca baharatlı, zeytinyağı, limon suyu ve sirke karışımı içinde buzdolabında bekletilmelidir. Bu karışım baharatın tadının hindi etinin içine işlemesini sağlayacak sirke ve limon suyu ise hindi etine rosto dilim kesilebilmesini sağlayacak diriliği verecektir. Ancak karışım iyi ayarlanmalıdır fazla asidik (limon -sirke) bir karışım hindi etinin çok diri pütürlü hale getirebilir.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1239
favori
like
share