Fizksel olarak en boy ve yükseklik şeklinde 3 boyut kabul edilir.
Zaman da bir boyut olabilirmi?
Zaman da bir boyut ise neden boyutdur?
Zaman da bir boyut değil ise neden değildir?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 776
favori
like
share
asya_kartal Tarih: 10.02.2007 10:19
sunum için teşekkürler...
milkboy Tarih: 07.02.2007 19:01
Düzgün - doğrusal hareketli cisimlerin elektrodinamiğinde Einsten'ın keşifleri özetle

Bizler 3 uzay ve 1 zaman boyutunun meydana getirdiği, 4 boyutlu uzay-zaman evreninde yaşıyoruz.

Zaman boyutu ve akışı, hareketli cisimlerin hızına bağlıdır.

Kütle, hareketli cisimlerin hızına bağlıdır.

Cismin hareket doğrultusundaki boyu, cismin hızına bağlıdır.

4 boyutlu evrende "aynı anda olma" kavramı da mutlak değildir, görelidir, yani aynı andalık gözlemciden gözlemciye değişir.

Farklı hızda hareket eden cisimlerin uzay-zaman referansları birbirinden farklıdır.

mekan kavramları incelenirken bunların bizlere üç boyutlu olduğu öğretilir.

buna göre evren uzay-zaman dört boyutlusudur.Uzay ve zaman önceleri ayrı ayrı kavramlar olarak düşünülüyordu.çünkü zamanı saptayacak bir "sabit" bulunamamıştı bu nedenle Newton bazı şeylerin mutlak bazılarını da izafi (göreceli=relativ) olarak ikiye ayırmıştı.Halbuki ışık hızı Newton'un aradığı sabitti.Çünkü ışığın hızı değişmez sabittir.bu ise Einstein'ın aradığı fırsattı.çünkü evrende her şey bir diğer şeye karşı sabit olmadığı için belirsizlik yaratıyordu.Ama şimdi ışığın hızının sabit olmasıyla artık her haereket ve olgu ışık hızına göre değerlendirilebilir,ölçülebilirdi.Mekan-yer koordinatları olarakta bilinen üç boyut(absis,ordinat ve eksen)ölçümlenebilirken şimdi ışık hızının bulunmasıyla zamanda ölçümlenebilir.

ışık hızıyla eşleşen zaman,ışık hızının değişmezliğine karşılık kendi akışını bu hıza uyarladığımız ölçüde yavaşlar yada hızlanır.

yavaşlayan ve iyice genleşen zaman boyutu cetvelle ölçülemez,saatle ölçümlenir.
Bilindiği üzere boyut bir yöne uzanımdır.Nokta ise herhangi bir yöne uzanamadığı için boyutsuzdur.Tek boyut uzunluk iki but alan üç boyut hacim dördünçü boyut ise zamandır.Elle tutulan herşey obje somuttur.Zaman ise elle tutulur gözle görülür olmadığı için soyuttur.Öyleyse zaman için soyut bir boyuttur diyebiliriz.

bunun için uzay-zaman dört boyutlusu ortak bir ölçüm sistemidir.

alman bilim adamı Gauss gerçekte evrenin dev ölçeklerde somut değil soyut bir uzay olduğunu bulmuştur.Bunu yine öğrencisi olan alman bilim adamı Riemann'ın bir modelle anlattığını anımsayalım.

riemann'ın soyut mekan boyutlarının zamana uygulamasını ise Avusturyalı Hermann Minkowski yapmıştır. bizim matematikte hayali sayılar dediğimiz soyut sayılardan -1'i kullanan Minkowski zamanın yeni ve dördüncü bir boyut olduğunu ilk kez ortaya koyan kişidir.Einstein ise birleşik uzay-zaman dört boyutlusunu gündeme getirirken,uzayı Riemann'ın modelinden;zamanıda öğretmeni Minkowski'den alarak uzay-zaman dört boyutlusunu ortaya çıkardı.Böylece uzay ve zaman boyutlarını birbirine dönüştürmek yerine bir arada düşünmek fikrinden yola çıkan Einstein,evrendenilen ortamın uzay-zaman örgüsü olduğunu uzlaştırdı.

mekan sabit ve somut;zaman ise değişken ve soyuttur.Zamanda diğer boyutlar gibi bir uzunluk boyutu olmasına rağmen madde ötesi olup esir(ether)de denilen ışık dalgalarına destek olan ve planck sabitinin ötesinde kalan -1 ile ifade edilen soyut bir enerji biçimidir.Buna madde ötesi bir kavramın maddeye dolaysız etkisidir diyebiliriz.Öyleyse zaman mekanda bir yer tutmaz.Sadece mekana eşlik eder.Bir boyut olduğu halde öteki üç boyut gibi sabit değil değişkendir.Zaman,diğer uzay boyutlarına paralel olarak süreç itibariyle büyür yada küçülür.

Dinimiz İslam öğretisinde yeryüzü ve semaların oluşumu ile alakalı olarak bahsedilen "Altı gün" "Yedinci gün" gibi tabirlerdeki her bir gün kavramını dahi Evren boyutlarından "GÜN" ler olduğunu düşünebilirz "Allah indindeki GÜNLER" olarak anlayıp, bunların bizim şu andaki zaman anlayışımıza göre milyarlarla seneyi içine alacağı bir zaman boyutuna ait olabilir.

zaman uzayın farklı bölgelerinde ve bir olayın başı ile sonunda ayrı hızlarda akarak değişken bir boyut olduğunu ortaya koymaktadır.Değişen mekan değil zamanın akışıdır.Zaman fizik etkilerin değişkenliği rayı üzerinde bir sıra dizgesidir.

Günümüzde bilim adamları zamanın gerçekte sadece bir uzunluk değil ışık hızının karesi ile gösterilen 300.000x300.000kilometrekare-bölü-saniyekare bir yüzey enerjisi olabileceğine varsaymaktadırlar.

....Gecenin uzunluğunu hastaya sor!
behsat Tarih: 20.01.2007 11:29
İNSANLAR görmediği şeylere inanmayabilir
ama amerikada yapılan bir araştırma çok güçlü bir jet yapılıyor bunun
içinde bir sn in milyonda birini ölçen bir saat koyulur
birde dışarı jetin başladığı yere bir saaat koyuluyor
jet 10dk tur attıktan sonra başlangıç noktasındaki saatle jette bulunan
saat arasında farklılık gözlemleniyor arada milyonda ... Lik(rakamı hatırlıyamıyorum)
bir fark oluşuyor yani zamanın da bir boyut olduğu ortaya çıkıyor
eğer çok güçlü araçlar yapılır ise neler gözlenir tahmin edin :20:
erdi332 Tarih: 20.01.2007 00:20
ZAMAN BİR BOYUT OLAMAZ diye düşünüyorum..

boyut olan gerçek olan gördüğümüz, veya göremediğimiz, veya başka şeyler mesela ahiret...
adsız kahraman Tarih: 19.01.2007 19:38
bu isler karısık belli olamaz
eskitoprak Tarih: 18.01.2007 12:20
hayir kardes
panason Tarih: 05.12.2006 10:40
once boyut nedir onu bilmek gerekir.Sonra zaman kavrami bu nitelikleri tasiyormu acaba?
Sorulari ben sorayim siz cevaplayim.Cunku pek bir bilgim yok.
Cok zor bir tartisma konusu secmissin arkadasim.
CADIKIZ Tarih: 01.12.2006 10:28
[COLOR=coral]himm cok guzel bir konuya deginmissin,
ama ben valla bu sorunun cevabini bilemicem fakat arastirmak isterim bilmemiz gereken birsey