HIçkIrIk, hele uzun da sürerse çok rahatsız edici bir olaydır. Karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran ve hareketleriyle solunumun oluşmasında en büyük katkıyı yapan diyaframın istenmeyen ve tekrarlayan kasılmaları ile ortaya çıkan hıçkırık sırasında soluk, kısa fasılalarla duraklar. Hıçkırığa yol açan etken, diyaframın düzenli çalışmasını sinirin tahriş şeklinde etkilenmesidir.
İNATÇI VAKALARA DİKKAT
Halk arasında hıçkıranı korkutmak, nefesi tutmak, biber koklatmak ya da şeker yemek gibi çareler aranırsa da bunlar çözüm olmaz. Hıçkırık bir süre sonra kendiliğinden kaybolur. İnatçı vakalarda doktora başvurmak gerekebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1923
favori
like
share
ViVa Tarih: 01.12.2006 17:28
Arkadaşlar halk arasında bilinen limon suyu içmek, karabiber çekmek, nefesi tutmak vs. vs. bunlar kötü bir şey özellikle hıçkırık tutan bir insanı korkutmak çok kötü bir şey bir insanı ölüme kadar götürebilir nasıl mı siz hıçkırırken kalbiniz sıkışıyor o anda korkutmayla beraber korkan insanin kalbi hızlı bir şekilde atmaya çalışıyor eğer o hıçkırılık lı ana denk geldiği zaman kalp istediği tetiklemeyi alamazsa kalbin durması söz konusu olabilir. Hıçkırığınız nasıl mı geçer kendinizi başka bir işe beyninizi başka bir işe veya düşünceye verirseniz o zaman hiç sorunsuz bir şekilde geçer. Hıçkırığım şimdi gececek der ve onu düşünürseniz kendinizi ona göre düşüncenizi ona yoğunlaştırırsanız o zaman da geçebilir.

Paylaşım için teşekkürler.
Lulu Tarih: 01.12.2006 16:22
paylaşım için tşk canım :2:
SU-PERISI Tarih: 01.12.2006 13:06
hıçkırık olunca limon suyu içmek veya burna karabiber çekince şok soluklanmayla normal soluk almaya başlanıyor
ozlems_o Tarih: 01.12.2006 12:29
evet hıçkırık tuttu mu insanı deli edio çoğu zaman inatçı hıçkırık hiç olmadı bende ama olan yakınlarımı biliyorum

teşekkürler canım