Windows XP Home ve Professional versiyonlarının kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.
Windows XP CD-ROM'unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
Not: Bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.Press any key to boot from CD... mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır. E er herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çalışacaktır.
Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem...CD-ROM'dan açılış yapılıp kurulum işlemi başladı, karşımıza ilk çıkan yazı:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration...Bir bekleme süresinin ardından, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekranı geliyor.Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:ENTER tuşuna basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna basarak geçelim.
Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.E er disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda oldu u gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).
Ben önce C tuşu ile bölümledim ve Enter tuşu ile devam ettim.
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılaca ını soruyorE er varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçene inizde olacaktır. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmuş olur.
Bizim ise şimdi iki seçene imiz var: FAT veya NTFS.
FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kullandı ı dosya sistemidir. Bu şekilde formatlarsanız, bir DOS disketiyle açtınızda diskinize erişebilirsiniz. Aynı şekilde e er birden fazla işletim sistemi kullanıyorsanız, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açtı ınızda bu disk alanını da görüp kullanabileceksiniz.
İki tane büyük dezavantajı var:
* Kullandı ı dosyalama yöntemi diski 64KB'lık hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en azından bir hücreyi kapladı ı için, 1KB'lık bir dosya bile oluştursanız diskinizde 64KB yer kaplayacaktır.
* NTFS sisteminin sundu u disk ve dizinlere hatta dosyalara erişimin kullanıcı bazında kısıtlanabilmesi özelli inden mahrum kalacaksınız.
NTFS DOS disketiyle açınca ve W9x işletim sistemlerinden erişilememesi dışında güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanmanıza imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafanıza belki takılır diye söylüyorum, W9x tarafından erişilemez derken bu a üzerinden erişemez demek de il. Aynı makinada birden fazla işletim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.
NTFS kullanmanızı öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.
Disk formatlanıyor
Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalanıyor:
Ve sistem yeniden açılacak...:Bilgisayar açıldı ında Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullanıcı arabirimi ile açılıyor:

Bu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, salep işte ne varsa içiyoruz...Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. E er Türkçe dışında bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize dü mesine tıklayarak Türkiye'yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyorİsminizi ve e er bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum ismini yazın:25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yazıyor)A da da görünecek ve a üzerinde her bilgisayarda farklı olması gereken Computer name de erini girin.
Administrator kullanıcısının şifresini girin, Confirm password karşısına aynı şifreyi tekrar girin:E er bilgisayarda takılı bir a kartı varsa, kurulum işlemi sırasında tespit edilecektir. Bu durumda size altta oldu u gibi Typical settings ile, yani varsayılan ayarlarla birşey sormadan kurulmasını veya Custom settings ile bazı ayarlar yaptırmasını(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istedi imiz gibi gidip bu ayarları de iştirebiliriz.Finalizing installation adımı ile kurulum işlemi devam ediyor, yine çay, kahve, kakao ve sahlep...Restart...:Ekran çözünürlü ümüzü ayarlayacak. OKİnternet üzerinden Microsoft'un web sitesine ba lanmayı deneyecektir. Bu adımı Skip ile geçmenizde hiçbir sakınca yok.
Administrator özelli ine sahip olacak ilk kullanıcıları oluşturmanız istenecek. Ve XP'nin login ekranı karşınıza gelecektir.E er kurulum yapılırken sadece bir kullanıcı oluşturulmuş ve onunda şifresi yoksa, bu login ekranı çıkmaz, direkt masaüstü gelir... Hadi geçmiş olsun.
FINISH

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1679
favori
like
share
uyecik Tarih: 13.01.2008 14:47
teşekkürler
siire.gazele Tarih: 02.01.2008 17:49
tesekkurler.
keto_41 Tarih: 17.12.2006 22:01
PayLasim icin tessekurler
DeRTLi Tarih: 17.12.2006 00:59
TEşekürler