Kardeşlerim...

[COLOR=coral]* 57. ALAY *

* Onlar Dönmeyi Düşünmediler *20 Ocak 1915de Mustafa Kemal tarafından komutası üstlenilen tümen, biri 7. Tümenden 57. Piyade Alayı ile ikisi Acemileri yetiştiren Depo Alayından kuruludur.O, askerlerine savaş gücü vermeye çalışırken, müttefik çıkartması tehlikesini yakın gören Başkomutan Vekili, bu iki alay yetişmemiştir diye acemileri İstanbuldaki 6. Kolordudan 72. ve 77. Alaylara değiştirdi.Daha bu alaylar gelip tümen kuruluşunu bitirmeden, 57. Piyade Alay ile hareket emrini aldı.Vapurla Tekirdağdan Maydosa yola çıktı [24 Subat 1915]. Geliboluya ulaşan Mustafa Kemal , kendi tümeninden 57. Alayı Sarafim Çiftliğine, kalan birliklerini de geldikçe Maydos bölgesine tertiplemeye başladı.Bölgeyi gezerek 26. Alayı Seddülbahir, 27.Alayı Kabatepe kıyılarına yerleştirdikten sonra Seddülbahire bir de akıncı müfrezesi çıkardı. 24-25 Nisan akşamı,çıkarmanın ilk günü, İngiliz ve Anzak kuvvetleri Arıburnundan karaya çıkmaya başlamışlardı. Bu bölgede kıyı gözetlemesi yapan bir Türk takımının direnişine karşın, kıyıdan belli bir noktaya kadar ilerlemeyi başardılar.Bölge yakınlarındaki 27 Alayın ise sahile geniş birşekilde yayılmış olmasıda karşı koymayı oldukça güçleştiriyordu. Bu sırada Bigalı köyünde bulunan ordu yedeği 19.Tümen Conkbayırı yönünde tatbikat yapmakta idi.Top seslerinin duyulmasıyla 19.Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, Ordudan emir gelmemiş olmasına karşın girişimi ele alıp tüm sorumluluğu yüklenerek,57.Alayı bir batarya ile Kocaçimentepe yönünde harekete geçirdi.Kendisi de durumu izlemek üzere Conkbayırına çıktığında, Arıburnu kesiminden bazı askerlerin çekilmekte olduklarını ve düşman birliklerinin de bunları izlediklerini gördü. O anı Mustafa Kemal , Ruşen Eşref Ünaydın ile yaptığı görüşme sırasında şöyle anlatmaktadır:
*.Bu esnada Conkbayırının güneyindeki 261 rakımlı tepeden sahilin gözetleme ve korunmasıyla görevli olarak orada bulunan bir müfreze askerin Conkbayırına doğru koşmakta, kaçmakta olduğunu gördüm. Bu askerlerin önüne kendim çıkarak:
-Niçin kaçıyorsunuz ? dedim.
-Efendim düşman dediler!
-Nerede?
-İşte! diye 261 rakımlı tepeyi gösterdiler.
Gerçekten de düşmanın bir avcı kuvveti 261 rakımlı tepeye yaklaşmış ve tam bir serbestlik içinde ileriye doğru yürüyordu.Şimdi vaziyeti düşünün.Ben kuvvetleri geride bırakmışım, askerler on dakika istirahat etsin diye.Düşman da bu tepeye gelmiş.Demek ki düşman bana benim askerlerimden daha yakın! Ve düşman benim yere gelse kuvvetlerim çok kötü bir duruma düşecekti.O zaman artık bilemiyorum, bilinçli bir düşünme ile midir, yoksa önsezi ile midir, bilmiyorum.Kaçan askerlere:
- Düşmandan kaçılmaz, dedim.
- Cephanemiz kalmadı, dediler.
- Cephaneniz yoksa süngünüz var,dedim.
Ve bağırarak bunlara süngü taktırdım.Yere yatırdım.Aynı zamanda Conkbayırına doğru ilerlemekte olan piyade alayı ile dağ bataryasının yetişebilen askerlerinin marş marşla benim bulunduğum yere gelmeleri için, yanımdaki emir subayını geriye yolladım.Bu askerler süngü takıp yere yatınca, düşman askerleri de yere yattı.Kazandığımız an bu andır...*
Bu sırada Türk askerleri mevzi alınca karşı taraf da mevzilenir ve 57.Alayın öncü bölüğünün Conk Bayırına yerleşmesi için süre kazanılmış olur.Bu an Çanakkale Savaşının kilit anıdır.Çıkarmanın hızı kesilmiştir.Daha sonra, Kolordu Komutanı Esat Paşanın izniyle, 27. Alaydan geri kalan birlikleri de emrine alan Tümen Komutanı Mustafa Kemal, karşı saldırıya geçmek üzere 57.Alaya şu emri verir :
* Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir *
25 Nisan 1915 günü, vakit ikindiye yaklaşırken, ilk çıkarma kademesi olan tümenin sahile çıkışı da tamamlanmıştır.Ne var ki, 27. Alayın birlikleri ve 57. Alayın yaptığı karşı saldırı ile süngü hücumları sonucu Anzaklar çok sayıda kayıp vermiş ve sahile çekilmişler, kritik ve endişeli anlar yaşamaktadırlar.Gene de gün batarken,Anzak Kolordusunun sahile çıkan Tümeni, Arıburnunun sarp yamaç ve tepelerinde yerleşme olanağı bulur.Bu tarihten başlayarak harekat, 1915in Ağustos ayına kadar dört ay boyunca, Conkbayırı- Kocaçimentepe-kabatepe bölgelerinde, tarafların karşılıklı saldırı ve özellikle gece yapılan süngü hücumlarıyla, yakın boğuşmalar şeklinde ve çok kanlı çarpışmalarla geçecektir. Arıburnunda görev yapan 27. Alayımızın yardımına koşan birliklerimizin bazıları dağılınca, 57. Alayımız daha geniş bir araziye yayılmak mecburiyetinde kaldı dolayısıyla yoğunluğu azaldı.Kumandanı Kurmay Yarbay Hüseyin Avni şehit oldu.Kumandayı ele alan Kurmay Binbaşı Yusuf Ziyada şehit olunca alay müftüsü Hasan Fehmi kumandan oldu oda şehit düştü. Kumandanları şehit düşen birlikler Arıburnu sırtlarında düşmanı durdurmak için canla başla savaşıyorlardı.Bombalarla düşmana saldıran Nazif Çakmak Fevzi Çakmakın kardeşi şehit düşerken, ardından gelen 57. Alayın 6. Bölüğü ile, Anzak Kolordusunun 3. Alayının 4. Bölüğü süngü ve dipçiklerle birbirlerine girdiler. Sisli bir nisan sabahı 57. Alay komutanı araziye yayılmış beyazlıklar görür ve takım komutanına bu beyazların ne olduğunu sorar.Takım komutanı, sabahleyin düşmana hücum emrini almış 57. Alayın, Rablerinin huzuruna temiz çıkmak için çamaşırlarını yıkadıklarını söyler bu beyazlıklar, onların ak niyetleridirder.
[COLOR=coral]* Mustafa Kemalin ,Yarbay Hüseyin Avni Beyin ve silah arkadaşlarının Türk ulusu için yaptıklarının unutulması mümkün değildir..
Sizleri hiç unutmayacağız ...

Kaynak:
* Çanakkale Tarihi

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1345
favori
like
share
beşkazalı Tarih: 20.09.2007 11:49
ben böyle tarihi konuları okudukca ağlıyorum biz ne kadar asil bir milletiz arkadaşlar
MeMoLi Tarih: 08.09.2007 03:50
:6: aminn allah meqanlarını cennet eylesin :6:

paylasım icin teskür
dj_deviren Tarih: 07.09.2007 21:38
cok duygulandim
turkbey Tarih: 30.08.2007 00:03
tsk ellerine saglık
eskitoprak Tarih: 10.01.2007 08:01
hic birinin basi yerde degil hepsi dimdik duruyor
ozlems_o Tarih: 07.01.2007 13:49
aminnn :76:
G-uNIT-STAR Tarih: 21.12.2006 21:44
Allahım ne güzel atalarımız vardı yaa Allahım hepsine cennetin en güzel yerlerinden mekan versin. :79: insanın kendisini tutması imkanısz :76:
akilles Tarih: 21.12.2006 15:29
o gün 57. Alay olmasaydı bugün bu rahatlıkta yaşayamazdık.Nur içinde yatsınlar :79:
ViVa Tarih: 02.12.2006 23:22
Paylaşım için teşekkürler. Bir kere resim çok etkileyici evet 57. Alay için bir film bile çekilmişti Allah razı olsun onlardan mekanları cennet olsun