Sürekli Emre Aydın dinliyorum, yolda, evde, müzik dinleyebildiğim her yerde; Aylin Aslım, Mavi Sakal, Emre'nin çıkacak albümünü heyecanla beklediklerini söylemişlerdi. Dedikleri kadar varmış. Yalnızlığınızdan kaçmayın, onunla yüzleşin ve dinleyin bakalım neymiş derdi diye Afili Yalnızlık, Emre Aydın7;ın ilk albümünün adı. Aslında sorsanız Emre;nin tercihi de mutlu bir ilişki yaşamaktan yana. Ama işte insanın en derinlerine kadar sızan bu şarkılar da Onun yalnızlığını dibine kadar yaşadığı dönemlerden Ya işte böyle siz hiç mutluluktan çıldırmış şarkılar dinlediniz mi?Yalnızlık hissi sizi kuşattıysa bari en afilisinden olsun, öyle sönük, ezik durmayın Bakmayın siz mutluluk pozları satanlara, çoğu ya kendini kandırıyordur ya da sizi. O yüzden bağıra çağıra eşlik edin Afili Yalnızlık şarkılarına, gerçekten iyi geliyor

Favorilerimiz: Klipteki narsist kadın Şebnem Dönmez, Git ve cover şarkı Hareket Vakti (Umay Umaydan da vaktiyle dinlediğimiz Barlas şarkısı)

Emre Aydın, bir beklenti oluşturdu, bunun sebebi nedir?
İnternet sitesinde albüm çıkacak diye duyuru yaptığımızda bir takım aksilikler oldu ve bir türlü oturtamadık taşları yerine. 6 ay kadar gecikti. 6. Caddeyle beraber dinlemeye başlayan insanların merak durumu oldu. Hatta siteler açıldı, protesto ettiler. Çıkacak dendi çıkmıyor diye.

Bunlar biraz da iyi niyetli sitemler galiba?
İyi niyetli aslında çok beklettik insanları.

Neden bir gecikme yaşandı?
Biz 6. Cadde zamanında, zamanlama hatasının ne kadar yanlış bir tarafa götürebileceğini gördüğümüz için dedik ki varsın 2-3 ay daha dursun. O kadar bekledik bari doğru zamanda çıkalım, onun etkisi var. Üzerine titreyerek yaptığımız bir albüm olduğu için dedik ki hani zamanı da doğru olsun. Videosu üstüne de düşünülsün doğru olsun. Her alanıyla ayrı ayrı ilgilenildi. Biraz gecikti ama doğru bir şey yapmışız.

6. Cadde dağıldı ama grup arkadaşın Onur Ela ile çalıştınız. Bu durumda neden grup olarak devam etmediniz?
Bu albümün şarkılarını yazmaya başladığımda esasında 6. Caddenin ikinci albümünün şarkılarını yazıyordum.

6. Caddenin bir albümü vardı. Sing Your Song 2002 Türkiye birincisiyiz. 2003te yayınlanmıştı o albüm. Sonra plak şirketi kapandı. Biz İzmir'e geri döndük. Okul dolayısıyla uğraşırken Onur dedi ki artık ben bu işi profesyonel olarak yapmak istemiyorum. Biz o yüzden ayrıldık. Dedi ki ben normal bir işe gireyim maaşım belli olsun. Vakti gelince de çoluk çocuğa karışayım. Hatta bana 6. Cadde ismini kullan dedi. Tek kişi çıkacağım için başka birini dahil etmek istemiyorum. Biz 6. Cadde;yi Onurla getirdik oraya. Tek kişi çıkacağım ve 6. Cadde grubu burada ben duruyorum. Bunun abuk olacağını düşündüm. Bir de kısa vadeli bir iş de yapmıyoruz. 6. Cadde ismini bilenler biraz geç fark etsin. İçimize sinen bir şey olsun isminin önemi yok. Onur istemediği için biraz mecburiyetten böyle oldu.

Afili Yalnızlıkta çıkış noktan yalnızlık, biraz övgü var sanki yalnızlığa?
Esasında o da var. Sound bütünlüğü gibi kriterlerim oluştu. 6. Cadde albümünden sonra istedim ki sound bütünlüğünün yanı sıra (bu zaten dünyaca kabul görmüş bir olgu), çok fazla yapılmıyor ama sözsel bütünlük de olsun. Bu albüm hiç satmasa da hiçbir şey olmasa da hani bir kişi bile beğenmese bu albümün ne anlattığı nasıl anlattığı bilinsin istedim. Bunu da bir tema işleyerek yapabilirim. O sırada da İzmide ilgisiz bir yerde oturuyorum arkadaşlarımdan uzak ben İzmir'in öbür ucunda. İlişki bitimiyle başlayan durumum da vardı. Hepsi üst üste geldi dedim kahramanlık yapıp başka bir konu aramaya gerek yok zaten mutsuzum bundan. Birkaç alt başlıkla işlemeye çalıştım.

İlişki bitimiyle başlayan yalnızlığı anlatan da var, varoluşsal, insanın doğumuyla başlayan yalnızlığı anlatan şarkı da var. Çeşitli şekilde anlattım. Hepsi zaten o sırada yaşadığım şey olduğu için işlediğim konular.

Şarkılar da bir görmüşlük geçirmişlik var fakat bir yandan da çok gençsin. Yalnızlık hissi biraz ağır değil mi bu genç yaşında?
Esasında biraz iyi örnekleri incelemekle ve doğru algılamakla ilgili. Her şeyin matematiği var. İlk etapta matematikle başlayınca fabrikasyon bir iş çıkıyor. Ama bir süre sonra şarkı da yazı da olsa estetik kaygıyla başına oturup düzenlemeye başladığınızda onun matematiğiyle ilgilenmeye başlıyorsunuz. Bir yerden sonra samimiyetle yaptığınız bir şey de olsa başkaları için yapmaya başlıyorsunuz. O açıdan bence hepsinin matematiği var.

Mesela ben gitar kursuna gittim ortaokulda, öğretmenim demişti sen önce çok yavaş ilerlerken birden çalıyor oldun. Onun elimin yatkınlığıyla ilgisi yok. Önce nasıl yapıldığını idrak etmekle ilgili. Bestecilik, söz yazarlığı da, doğru örneği inceleyip doğru algılamakla ilgili. Çok düşünürüm öyle şeyleri. Sezen Aksu'nun nasıl şarkı yaptığını bilemem ama en azından muhtemel genel dinleyici oranına göre daha çok fikrim var. İlgisiz tarzlar da olsa Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Placebonun kullandığı gamlara dikkat ederim O tür şeylere kafa yoruyorum.

Hislerde bu kadar derinleşmek, başkalarıyla empati kurmaya çalışmak depresif bir ruh halini de beraberinde getiriyor mu?
Getiriyor. Ergenlik çağı bitip de biraz kendinizi tanımaya başladığınız dönemden itibaren daha çok evde başka insanların kafa yormadığı şeylerle ilgilenen biriyim. Depresyona da giriyorsunuz öyle olunca. Şikayetçi değilim ama hiçbir yararını da görmedim depresif olmanın.

Yararı da bize oldu gayet güzel şarkılar dinliyoruz. Ne zamandır müzikle ilgilisin ilk besteni ne zaman yaptın, artık sadece bu işi yapacağım dediğin zaman ne zamandır?
İlk okulda bağlama kursuna gönderdi ailem beni biraz sosyalleşeyim diye. Sevdim bağlamayı sonra curaya geçildi. Ortaokul yıllarında metalci gruplara özenip bir numaralı Guns N Roses hayranıyım. Slayer şarkıları çalmaya çalışıyorum. O dönemde gitara geçildiği andan itibaren ciddi ciddi ben bunlarla uğraşırım dediğim zamanlar. Aynı dönemde işte İngilizce müzik dinlediğimiz için İngilizce bir şarkı yazdım. Şarkıyı hatırlıyorum ama ilk o muydu onu hatırlamıyorum.

Metal artık dinleyemiyorum. Şimdi alakam yok, kafam çok kaldırmıyor. Brit Pop, Trip Hop arasında gidip geliyorum alternatife kaydım yani.

Yalnızlık mı, bir ilişki yaşama hali mi, hangisi?
Yalnızlık daha çok mecburi bir şey galiba. Sevgilinizin yanında da yalnız hissettiğiniz oluyor. Neticede bir yaşama alanınız var. Çevrenizde bir çember var istediğiniz kadar sevgili arkadaş sahibi olun oradan içeri kimse giremiyor. Hani girse mi iyi girmese mi iyi o da belli değil. Doğuştan gelen yalnızlık Tanrıya mahsustur diye kahvehanelerde yazan yazının biraz açılımı gibi bir şey. O zaten mecburi bir durum ama ben de herkes gibi mutlu bir ilişki yaşamayı tercih ederim. Doğuştan gelen yalnızlığın bir çaresi yok ki arkadaşlıklar dostluklar kuruluyor sosyal aktiviteler içine giriliyor, barlar açılıyor vs. Ama hiçbir şekilde onun çaresi yok ki

Bu duygulardan uzaklaştığında, o hislerine yabancılaşıyor musun?
Ben depresif biri olduğum için biliyorum ki çok mutlu bir albüm biraz zor yaparım. Denesem de yapamayabilirim ama şöyle de bir şeyimiz yok, bu albüm başarılı gidiyor ticari açıdan da. No name için ön sipariş filan olmaz genellikle ama oldu ve her yer çalıyor. Biz bunu tutturduk diye yalnızlıkla ilgili şeyler yazmaya devam edecek değiliz. Yapı itibariyle depresif olduğum için muhtemelen çok da mutlu şeyler çıkmaz yine de. Ben çok düzgün bir şey yaşasam bile en azından kendi adıma o tip karanlık yerlere çekiyorum. Gün içinde değişiyor ruh halim Özellikle evde kimse yoksa çok çöktüğüm oluyor. Genellikle öyle anlarda çıktı. Yalnızlık teması olmasa bile başka bir albümde çok mutlu bir şey olmayabilir. Zaten mutluluk bir şey yazdırıyor mu bilmiyorum. Bana yazdırmadı. Cemal Süreya'nın keşke yalnızca bunun için sevseydim seni diye biten bir sürü şiiri var Orda mesela onun içinde mutlu ilişkiyle ilgili bir şeyler de var ama içinde hüzün de var. Onu muhtemelen içinde hüzün de olduğu için çok seviyorum. Bana öyle şeyler hitap ediyor.

Klibinde kendin yoksun neden? Gerçi klip içindeki TVde bir yerde gözüküyorsun ama genel olarak klip senin üstüne kurulu değil?
Yon Thomas'la irtibarata geçip (benim izlediğim bütün işleri süper olan bir yönetmen) ondan tamam cevabını aldıktan sonra zaten işi ona bırakmaya hazırdık. Hemen bir iki gün içinde senaryo geldi. Hiç Türk yönetmenlerden alışkın olmadığımız bir şekilde her saniyesi belli acayip düzenli ve çalışılmış ve çok belli ki o olacak hakikaten o çekilecek. Şöyle bir durum var yönetmen çok iyi hatip oluyor ve etkiliyor sizi. Ama oradan bambaşka bir şey çıkıyor ve onun geri dönüşü de olmuyor. TV dünyası olduğu için bazen kötü bir klip şarkıyı bitiriyor. Biz senaryoyu okuduk. Bir kere önce şunu sordu bununla ilgili tek bir şey danışacağım dedi Ben senaryoyu içinde anlatmaya çalıştığım şeyleri küçük kesitleri insanların gözüne sokayım mı yoksa izleyici mi anlasın. Biz dedik ki sokmamıza gerek yok. Narsist bir kadının bir gününü anlatan video geldi, birebir yalnızlığı işlemese de aynı payda da. Biz çok beğendik. Biliyoruz ki gayette orda okuduğumuz çekilecek. Senaryoda narsist bir kadını işliyorsa şunu da istemedik illa bir tarafına da zorla ben gireyim. Neticede biz onun hani sanatsal değeri olan bir video olduğunu, göreceli olarak Türkiye’deki videoların çoğundan daha iyi bir video olduğunu düşünüyoruz. Acayip bir video çekti çok memnunuz. Orda ciddi alınmış risk de var ticari olarak da yanlış olabilir ama biz varsın düzgün olsun da sonra ben de görünürüm bir ara.

Sonuçta bir strateji değil saklanmıyorum. Önemli olan oyuncuydu, Şebnem Dönmez de çok güzel oynamış.

İkinci klibin de hazırmış galiba
Belki Bir Gün Özlersin'e çektik. İnternete örnek vermiştik bu albümden bir şarkı diye o fazla ilgi gördü

Benim favorim de Git, keşke o olsaydı
Teşekkürler, onun sözü müziği bana ait. Muhtemelen ona video olacak, Belki Bir Gün Özlersine çekildi. Onda ben varım. Ona çekildi talep olduğu için ama bitmemiş bile olabilir. Gite video olacak 2. olarak. O bir de 6. Cadde şarkısı.

Vegadan Tuğrul Akyüz, Gripinden İlker Baliç, maNga&dan Cem Bahtiyarla çalıştın hepsini bir araya nasıl topladın?
Manga ile Sing Your Songda tanışmıştık. Esasında yarışma çıkışlıyız. Onların kuruluşuna şahidim arkadaşlarım zaten onlar. Cem geldi çaldı. Gripin'i İstanbul'a gidiş gelişlerimde tanıdım ve inanılmaz seviyorum albümü. Baliçi acayip beğeniyorum, davulcu tekniği var kendine has çalıyor, stili var. Bir çok davulcuda yok. Ona rica ettik seve seve geldi. Vegadan Tuğrul Akyüz. Elektronik sesler var albümün içinde az çok. Yine ona da kör göze parmak yapmak istemedik. Kulaklıkla çok net algılanabilecek şekilde, çok da kullanılan bir tarz değil. Elektronik sesleri üretirken aletlerle hata sesleri çıkıyor su sesi, kağıt buruşturma sesi gibi onları esasında House Müzikte, Trancede, Trip Hop;da kullanmıyorlar. Biz de normal onları kullandık. Çok yapılmadı daha yurt dışında bir iki tane grup yaptı. Onları Tuğrul karıştırdı işin içine ve bence çok da iyi yaptı. Gitar çaldı Tuğrul bir sürü. Tuğrul Akyüz müzisyen olarak acayip beğendiğim biri. Vegayı çok seviyorum dinleyicisiyim. İçimiz rahat

Konserlerinde enstrüman çalmak için kimleri toplayacaksın? Albümdekiyle aynı ruhu verebilecek misin, sonuçta değişik insanlar çalacak?
Onu kotarabildik. Başka bir ekip topladım onu da çok ince eledik, zor bulduk. Baliçin çaldığı gibi çal demedik o yüzden de dünya kadar davulcu denedik. Çok zor bulduk ama güzel bir ekip oldu.

Beyoğlunda yürürken kendini dinlediğinde ne hissediyorsun?
Esasında annem de hep söylüyor sen doğru dürüst mutlu bile olmuyorsun. Bir şeyin tadını çıkarmıyorsun. Hani ne güzel albümüm çalıyor değil de utandım ve hızlandım

6. Cadde;nin ilk zamanlarından beri biz yerin dibine de geçtiğimiz zaman albüm toplatıldı döndük İzmir;e. Hiçbir şekilde bırakmadılar ve arkamızdan itelediler esasında hepsine teşekkür ederim sabırla beklediler. Şu anda da hani grup dağıldı grubu dağıtan adam solo yapıyor diye tepki vermediler. Dışardan göründüğü kadar rahat değil tutkuyla yapmıyorsanız yapılacak bir iş de değil.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2357
favori
like
share
rknsngr Tarih: 23.10.2008 18:44
rknsngr Tarih: 23.10.2008 18:41
[COLOR="Purple"]evet 2. albüm yakında çıkıyormuş...
rknsngr Tarih: 23.10.2008 18:40
[COLOR="Purple"]süper süper süper....tek kelime ile harikaaaaaa....
şifacı Tarih: 25.07.2008 12:21
ikinci albüm yakındır galiba?
oz@ Tarih: 25.07.2008 12:18
emre aydın süper biri...paylaşım için teşekkürler..
iyteli_kartal Tarih: 19.07.2008 11:49
teşekkürler
kadeeer Tarih: 14.07.2008 12:39
GERÇEKTEN ŞARKILARINDAN HOŞLANIYORUM
Sylar Tarih: 20.06.2008 15:36
Dayan yalnızlığım..

şu sıralar sıklıkla ve severek dinliyorum bu şarkısını..
asi yürekk Tarih: 19.06.2008 21:55