Topuğunuzda hissettiğiniz inatçı ağrı 'topuk dikeni'' olabilir. Ancak günümüzde etkili tedavi yöntemleri sayesinde ağrısız ve acısız bu sorundan kurtulabilirsiniz
ÖZEL bir yağ dokusu ile çevrili olan 'topuk' bazen inatçı bir ağrı ile sizi taşımak istemeyebilir. Karşılaşılan bu durumun nedeni ise 'topuk dikeni' olabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Vildan Çerçi, 'Topuğu çevreleyen yağ dokusu gelen direkt yükün yüzde 20-25 'ini azaltabiliyor. Topuktaki bu yağ dokusu, yerleşimi ve bölmeli yapısı ile hidrolik bir amortisman görevi görür. Ayak tabanı kaslarının, topuk kemiğine yapışma yerinde meydana getirdiği ağrılı hastalık topuk dikenidir' açıklamasını yapıyor.
Topuk dikeni zorlanmalar sonucunda, ayak tabanı kaslarının, topuk kemiğine yapıştığı yerde minik yırtıklar ve zedelenmeler ile oluşur. Zaman içinde bu bölge kireçlenir ve dikenimsi bir görünüm alır.
ÇIKINTI DEĞİL
Ağrıya neden olan bu dikenimsi çıkıntı değildir, bu sadece bir sonuçtur. Dokularda meydana gelen zedelenmeler, dokuların sertleşip kısalmalarına neden olurlar. Tekrarlayan zorlanmalar yeniden yırtılmalara, ödem ve ağrıya neden olur. Bu kişilerde görülen sabahları yere basıldığında topukta hissedilen ağrı, bir süre yürüyünce azalır, ancak uzun süre ayakta kalınca ve çok yürüyünce ağrı tekrar şiddetlenir. Ağrı oldukça inatçıdır ve yıllar boyunca devam edebilir. Kilolu, ayak tabanındaki kaviste düşüklük veya aşırı kavislenme olan kişilerde, uzun süre ayakta kalmayı ve yürümeyi gerektiren işlerde çalışanlarda, zorlayıcı sportif aktivite yapanlarda topuk dikeni daha sık görülür.

NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?
Dr. Vİldan Çerçİ bı konuda şu açıklamayı yapıyor ''Bu konudaki en etkin tedavi lazer terapisidir. Lazer terapisi hem kullanımı kolay hem de komplikasyonu ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Tedavi etkisini kısa süre içinde gösterir. Beraberinde özel egzersizler veriyoruz. Tedavi 10-15 seans sürüyor. Ağrılı noktalara cilt üzerinden lazer uyguluyoruz. Tedavi esnasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor'' diyor. Topuk dikeninin bir kez tedavi olduktan sonra, düzenli egzersiz yapılması, uygun ayakkabı giyilmesi ve aşırı zorlamaktan kaçınılması halinde tekrarlama olasılığı düşüktür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 796
favori
like
share
fiber_optic Tarih: 04.12.2006 18:23
Teşekürler Ellerine Sağlık
SU-PERISI Tarih: 04.12.2006 08:28
bir arkadaşım olmuştu topukta çok agrı ve ızdırap veriyor
ViVa Tarih: 03.12.2006 20:10
Lazer yöntemiyle bir çok hastalık tedavi ediliyor. Paylaşım için teşekkürler
asiye41 Tarih: 03.12.2006 17:02
paylaşım için teşekkürler
panason Tarih: 03.12.2006 10:03
basima bir kere gelmisti.Asitli bir su ile 11 haftada kurtulabildim.Bir daha olursa ilk adresin sensin.