Kardeşlerim...

[COLOR=coral]* ALLAHTAN UTANMAYA SENDEN DAHA ÇOK LAYIĞIM *

Çok eski devirlerde Kifl adında bir adam vardı.Kifl, ahlâkî ve insanî değerlere önem vermeyen, para kazanmak için her yolu meşru gören çok zengin bir adamdı.Zenginliğini de faizden elde etmişti.Dara düşen, ihtiyacı olan kimse kendisine geliyor, oda yüksek bir faizle geri ödenmesi şartıyla onlara para veriyordu.Vadesi geldiği zaman kişi parasını ödeyemezse bu sefer faiz miktarını daha da artırıyordu.Şayet yine ödeyemezse adamları vasıtasıyla o kimsenin bütün varına yoğuna el koyuyordu. Bir gün, kapısına borç için bir kadın geldi. Bu kadın yakın zamanda kocasını kaybetmiş, namuslu, kendisini çocuklarına adamış bir anneydi.Bir süre, kocasından kalan şeylerle evini idare etmeye çalışmıştı.Ancak artık evde para kalmamıştı.Bunun için çalışması gerekiyordu. Bir yerde iş bulmak istedi ama dışarısı dul bir kadın için çalışmaya müsait değildi.Neden sonra aklına evde dokuma yapıp onları yakın bir arkadaşı vasıtasıyla satmaya karar verdi.Bunun için bir dokuma tezgahına ihtiyacı olacaktı.Tezgahı alabilmek için de borç arayışına girdi.Yakın dost ve akrabalarına gitti ama kimsede para yoktu.Çok üzülmüştü.Çaresiz bir şekilde evine doğru giderken yolda istemeden iki kişi arasında geçen bir diyaloga şahit oldu.Şehirde Kifl adında bir kişinin insanlara borç para verdiğini duydu. Hemen onun yanına gitmeye karar verdi.Kifl kapıda kadını görünce çok beğendi.Onu elde etmek istedi. Kadın, Kiflden karşılığını ödemek şartıyla borç para istedi.Kifl, kadının dul olduğunu da anlayınca ona ahlaksız bir teklifte bulundu.Kendisiyle beraber olması şartıyla vereceği parayı istemeyeceğini söyledi.Bu teklifi kadın şiddetle reddetti.Çok üzülmüştü.En çok da kendisine böylesi tekliflerin gelmesinden korkuyordu. Allah'ım bana yardım et. diye dua etti.Aradan birkaç gün daha geçmişti.Evde hiçbir şey kalmamıştı.Çocuklar açlıktan ağlıyordu.Onların ağlamasına kendisi de katılıyordu. Kendisini Kifl'e teslim etmeye mecbur hissetti.Bu sırada da Allahım! Nolursun beni affet.Bir daha böyle bir günah işlemeyeceğim diye dua ediyordu. Kadın, Kiflin yanına gitti.Kiflin yüzü gülüyordu.Ancak kadın bir yandan ağlıyor, bir yandan da titriyordu.Kifl, kadına bu halinin sebebini sordu. Kadın,
- Buraya kendi isteğimle gelmedim.Daha önce böyle bir günah işlemedim. Onun için Allahtan çok utanıyorum ve korkuyorum.Beni bu günaha sürükleyen fakirliğimdir, dedi.Kifl, duyduklarına çok şaşırmıştı.O kaskatı kalbi bir anda yumuşayıverdi.İçini pişmanlık duyguları sarmıştı.O sırada ağzından şu ifadeler döküldü:
- Sen fakirliğin sebebiyle mecbur kaldığın bir günah işliyor ve bundan dolayı ağlıyorsun.Halbuki Allah bana bu kadar servet vermişken, ben günah işlemekten çekinmiyorum.Ben, Allahtan utanmaya ve korkmaya senden daha layığım.Kifl, pişmanlık hisleri içinde, yapacağı kötü işten vazgeçti.Kalbine apayrı bir huzur ve mutluluk geldi.Kadına bir miktar para verip onu gönderdi. Kadıncağız, sevinç ve kendisini harama girmekten koruyan Rabbine şükür içinde evine döndü.Kifl, artık eski Kifl değildi.O güne kadar yapmış olduğu bütün günahlar için tevbe ediyordu.O gün sabaha kadar Rabbine dua dua yalvardı ve affını diledi.O gece Kiflin ecel vaktiydi.O hal üzere ruhunu Rahmana teslim eyledi. Sabah olmuştu.Kiflin evinden çıkmadığını gören yakınları kapıyı açtıklarında Kifli ölü olarak buldular.Bu sırada kapısında herkesin okuyabileceği şekilde şöyle bir yazı vardı: Allah, Kiflin günahlarını affetti.
Halk, bu duruma şaşırdı kaldı.Allah, Kiflin affedilmesine sebep olan bu olayı, o dönemin peygamberine vahiy yoluyla bildirdi.Böylece herkesin şaşkınlığı gitti ve insanlar bundan büyük bir ders aldılar.

[COLOR=coral]* Bu hikayeden ne anladınız kardeşlerim *

Tevbe kapısı her zaman ve her kişi için açıktır.Bir kimse ne kadar günahkâr bir kul olursa olsun büyük bir pişmanlık ve samimiyetle tevbe ederse Allah onun tevbesini kabul eder ve onu bağışlar.Allah, kendi rızası istikametinde bir hayat yaşamaya gayret eden kullarını sever.Rahmetinin gereği olarak bazen kulları günaha gireceği an onları değişik vesilelerle korur.O yüzden kula düşen Rabbiyle arasındaki bağı devamlı surette güçlü tutmasıdır.

Kaynak :
* Zaman

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 556
favori
like
share
egunes Tarih: 10.01.2007 13:17
Ellerine sağlık kardeş
Gönülce Tarih: 09.12.2006 17:07
Allah affedicidir

Rabbim herkesi affetsin, kimseye dert vermesin
panason Tarih: 07.12.2006 09:12
ellerine saglik.
KONAMI Tarih: 03.12.2006 13:08
Allah [c.c] sendende razı olsun Kızkardeşim..
Sizlere dert ve keder vermesinde Abin ozaman rahat olur merak etme.. Canlarım [COLOR=coral]CİMCİME VE ÇAPKIN iyi olsun sorun yok
DeNiZKiZi Tarih: 03.12.2006 12:48
:79: Inan bana okurken yuregim burkuldu icim acidi kadinin dustugu zor duruma , bu noktada zaten bu gunahta gonlu olmayan kadincagizi Rabbim korumus ey Rabbim sen ne buyuksun !..
Diger noktada Ne olursan ol yine gel ne kadar derin manali degilmi Rabbim ne kadar bagislayici ve affedici yeterki sen yurekten gonulden af dile .Yarabbim sana sukurler olsun ki ben muslumanim ve sen beni senin yoluna ilettin

Ellerine saglik agbim ellerine o guzel yuregine Rabbim dert keder vermesin