Hemen hemen her sene donanımsal değişikliklere gidiyoruz ya da yeni bir sistem için kolları sıvayıp o bilgisayarcı senin bu bilgisayarcı benim dolaşmaya fikir almaya başlıyoruz...ama önemli olan yeni bir bilgisayar almaktan çok donanımsal olarak uyumlu ve tercihen fiyat/performans açısından işimize yarayacak ürünleri tercih etmek..

Günümüzde bir bilgisayar kasa, PSU, anakart, işlemci, ram, ekran kartı, HDD, klavye & mouse, monitör, modem, optik sürücüler gibi bileşenlerinden oluşuyor... şimdi gelin bunlara ne şekilde karar vereceğimize bir göz atalım...

KASA: Şuanda Türkiye'de 17$'a da 300$'a da kasalar bulunuyor. Bilgisayarın en önemsiz bileşeni olarak düşünülsede bir kasa en önemli noktadır.Çünkü içine koyacağımız her parçanın ürettiği ısıyı sağlıklı bir şekilde dışarıya çıkarması ve sisteminizin daha rahat çalışmasını ve muhtemel problemlerini (resetlenme, işletim sistemi açmama) ortadan kaldıracaktır. Bunun için kaliteli ürün üreten markaları tercih etmemiz gerek.Noname olarka tabir edilen ucuz işcilik ve makyajlanmış kalitesiz kasalardan uzak durmak gerekli.

Kaçınmamız gerekenler: Ucuz ve belli bir kalite altındaki tüm kasalar...

PSU: PSU (power supply) bizim esas önem vermemiz gereken konu çünkü bilgisayara elektriği bu parça dağıtıyor. Fakat her şey elektrik dağıtmakla bitmiyor. Bilgisayarın içindeki her bileşen belirli oranlarda WATT gücü istiyor ve bunu sağlamak PSU'nun görevi günümüzde orta düzey bir bilgisayarı rahatlıkla çalıştırabilecek bir PSU'nun en az 400W olması gerek.

DİKKAT: Özellikle ucuz kasaların üzerinde gelen PSU'ların üzerindeki 300-400W gibi değerler gerçek WATT değerlerini yansıtmamaktadır. Çünkü o güç değerlerine ulaşabilecek kalitede ürünler değildir.

ANAKART: Dünyada bir çok anakart üreten firma ve binlerce model var. Fakat günümüzde en çok kullanılan anakartlar AMD ve Intel tabanlı anakartlardır.
Bir anakartın LGA775 desteklemesi demek LGA775 soket yapısındaki (P4, PD, Core 2 Duo gibi) işlemcileri çalıştırması demektir. PCI-E bir anakart yine PCI-E olan ekran kartlarını çalıştırmaktadır. AGP8x ekran kartları, PCI-E destekleyen anakartlarda çalışmamaktadır...

İŞLEMCİ: İşlemci konusu karışık bir konu... Tamamiyle tercihlere göre alınması artık şart denilebilecek kadar önemli.. İşlemci sektöründe Dünya pazarını AMD ve Intel firmları paylaşıyor. Bugün hangi forumu dolaşırsanız dolaşın "Intel mi? AMD mi?" tartışmalarının sonu gelmemekte ve kimse ortak bir noktada buluşamamaktadır.

RAM: Bellek... Bilgisayarımızın veri yolları... Yaptığımız her işlem onlar sayesinde monitörümüze geliyor. EDO-RAM ,SD-RAM ,DDR-RAM ,RD-RAM gibi tarihte önemli yer tutmuş çeşitleri mevcuttur. Önemli fakat basit bir bileşen ,günümüzde 256, 512, 1024 ve 2048MB gibi değerlerle raflarda yer bulan RAMlerin kaliteli olanlarını seçmekte fayda var. Mhz değerleride önemli. Günümüzde GHz frekansında çalışan bellekler mevcuttur.

EKRAN KARTI: En çok tartışma konusu olan bir bileşen daha. PCI , AGP , PCI-E portuna uymlu olarak üretilen bu kartlar hakkında bilmeniz gereken en önemli husus bellek miktarı değil bellek arayüzü olmalı.. Bu konu hakkında bilgisahibi olmayan birçok insan bellek miktarına bakar ve ona göre ürün satın alır. 256MB ATI Radeon 9250 Ekran Kartı ile 256MB ATI Radeon X850 XT (PCI-E) Vivo Ekran Kartı aynı özelliklere sahip değildir çünkü 9250'nin bellek arayüzü 64bit, X850XT'nin bellek arayüzü ise 256bittir... Bütün bunları düşünerek ekran kartı tercihlerimizi yapmamız gerek. Günümüzde kaliteli ve en düşük 256bit özelliğe sahip bir ekran kartı alarak oyunlarda ve resimsel uygulamalarda (photoshop v.s.) tatmin edici bir görüntü kalitesi elde edebilir.. Benim önerim PCI-E destekli ekran kartı seçmenizdir(anakartınız PCI-E destekliyse!! AGP bir anakarta PCI-E bir ekran kartı takamazsınız). İyi bir ekran kartı istiyorsanız 100-150$ ve üstü fiyatlarda ekran kartları seçin..

HDD (Hard Disk): Bilgisayarımıza yüklediğimiz her şeyi barındıran önemli bir bileşenle karşı karşıyayız yine. burada önemli olan sessiz ve kaliteli ürünlerdir. Eğer arşivciyseniz veya çok fazla oyun oynuyorsanız kısacası bilgisayarınıza büyük miktarlarda bilgi yükleyecekseniz en az 200GB'lik bir HDD öneririm.. Piyasada IDE ,SATA ve SATA2 olarak pek çok kapasite ve özellikte diskler mevcuttur.

MONİTÖR: Her markanın esas alanı olan bir ürün vardır. Bu konuda söylenecek fazla bir şey yok.. Tercihlerinizi "artık" LCD monitörlerden yana kullanın ve marka olarak görüntüde lider olan firmalara yönelin. Monitörlerde dikkat etmeniz gereken hususlar parlaklık değerleri ve tepki süreleridir. Parlaklık Oranı (cd/m2): 250 olan ve Tepki Süresi (ms): 8ms(ve altı) olan monitörleri seçin. Özellikle oyuncu arkadaşlarımız tepki süresi 8ms ve altında (min. 2-4ms) olan monitörleri tercih etmelidir.

OPTİK SÜRÜCÜLER: Özellikle şu günlerde DVDRW'ların fiyatlarının oldukça düşmesi bu sürücülere geçişi hızlandırdı...

MODEM: Günümüzde ADSL'in yaygın olması sebebiyle ADSL modemler satılıyor haliyle. ADSL modemler normal ve wireless bağlantı şeklinde 2 türde piyasada.. Tercih edilmesi gereken en basit modem ADSL2+ özelliği olan (her ne kadar Türk Telekom bu iş için bir çaba sarfetmesede) ve ethernet bağlantılı ve tek portlu modem tercih etmenizdir. çünkü USB modemler genellikle uyumsuzluk problemleri çıkarabiliyorlar. Eğer evde birden fazla bilgisayar varsa 4 portlu modem tercih etmeniz en az 1 masaüstü ve 1 laptop sahibiyseniz 4 portlu ve wireless özelliği olan modemleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Bu şekilde güzel bir bilgisayar oluşturabilirsiniz. Ses kartlarına girmememin sebebi artık ses kartlarının anakartlar ile beraberlerinde gelmesidir. Onboard ses kartlarının dışında bir ses kartı alacaksanız profesyonel ve oyun meraklıları için eskiden bugüne lider bir marka olan creative serilerini seçmenizde fayda var.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1187
favori
like
share
bilalkocabas Tarih: 21.04.2007 14:20
[COLOR=orangered]PAYLAŞIMIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...

:5: :5: :5: