Hepimiz zaman zaman keşke çocuk olsaydım diye düşünmüşüzdür öyle değil mi? Ne güzeldir çocuk olmak. Minicik bir dolgu aslanı ormanlar kralı yapıp, sınıfı en vahşi ormanlardan biri gibi düşünüp oyun kurmayı ancak bir çocuk başarabilir. Yerde bulduğu küçücük bir kağıt parçasıyla bir gemiyi ve okyanuslardaki renk renk balıkları bir çırpıda ortaya çıkarabilir. Çünkü çocukların elinde hayal gücü denen kuvvetli bir silah vardır. Hayal gücü çocuklarda doğal olarak bulunur. Onlar bu doğal yeteneklerini her ortamda ve şartta kolayca ortaya çıkarır, kullanırlar.

Akşamları ya da hafta sonları onunla oyun oynayıp siz de hem çocuğunuzun hayal gücüne katkıda bulunabilir hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Çocuğunuzla oyun oynarken bu oyunu onun yönlendirmesine izin verin. Siz onun hastası, müşterisi ya da köpeği olabilirsiniz. Oyun içinde sık sık sorular sorup, neden niçinlerle oyunu bölerseniz tüm büyü bozulur. Bırakın sizi yönlendirsin. Çocukların hayal gücünü desteklemek çok önemlidir çünkü bu sayede yaratıcılığın temellerini atmış olursunuz. Tıpkı hayal gücü gibi yaratıcılık da çocukların doğasında olan bir güçtür. Eğer çevre ve ebeveynler tarafından desteklenip geliştirilirse çocuğun sınırlarını genişletmesine destek olur. Peki çocuklarımıza bu konuda nasıl destek olabiliriz? Herşeyden önce onları yaratıcılık sürecinde serbest bırakmalıyız. Örneğin 2-3 yaşlarındaki çocuklar A4'lere resim yapmaktansa çok büyük kağıtları kullanmayı tercih ederler. Bu yüzden odasının tüm duvarlarını gazete ya da paket kağıtları ile kaplayabilirsiniz. Sizlerin "pisletiyorlar" dediğiniz olay yaratıcılığı arttırır unutmayın. Eve alacağınız parmak boyalarını lavobonun içine ya da küvetin içine dökün ve bırakın çocuğunuz oynasın. Her zaman somut ürünler (kağıdın üstüne bir ev çizmesi gibi) beklemeyin. O keyif aldığı şeyi yapsın hatta sizde ona eşlik edin. Evin yerlerine kulanmadığınız bir bezi serin. Üzerine dergileri gazeteleri bırakın bir de yapıştırıcı olursa çocuğunuz daha ne isteyebilir. Yırtın kesin yapıştırın maskeler, arabalar yapın ve o anın tadını çıkarın.

Tabi ki işiniz bitince dağıtıp, pislettiğiniz yerleri birlikte toparlayın. Göreceksiniz ne kadar keyif alacak. Çocuğunuzla, yaşı ile doğru orantılı olarak tiyatrolara, sinemalara ve sergilere sık sık gidin. Ne görürse ve öğrenirse hepsi kar unutmayın. Evinizde mutlaka çeşit çeşit boyalar, oyun hamuru ve kil bulundurun. Bunlar çocuğunuzun hem el kaslarının gelişimi hemde yaratıcılığının gelişimi açısından çok önemlidir. Ona evinizde bir drama köşesi hazırlayın eski kıyafetleriniz, ayakkabılarınız, çantalarınız hepsi bu köşede kullanılabilir. Bunları kullanarak onunla birlikte masallar canlandırın evcilik oynayın. Diyelim ki bir masal canlandırdınız bunu yaparken çocuğunuzun hayal gücünü çalıştırdınız, yaratıcılığını ve dil gelişimini desteklediniz ayrıca nitelikli zaman geçirmiş oldunuz. Birde oyundan sonra karakterlerin resmini yaparsanız çocuğunuzu bir gelişim alanında daha desteklemiş olursunuz. (Bu arada aynı amaç adına sizden okulumuza drama köşesi için destek istemiştik. Sadece sevgili Ayşe ve Yaren'in annesi hassasiyet gösterip destek oldu bu yüzden ikisine de çok teşekkür ediyoruz. Umarım sizde bize bu konuda yardımcı olursunuz!)

Çocuklarımızla birlikte iken onların yapıp ortaya çıkardıkları her ürünü desteklemeliyiz. Yaptığı resim karalama bile olsa bunun gelişim döneminin bir parçası olduğunu unutmamalıyız. Ona minik sorular sorarak ne resmi yaptığını öğrenebilirsiniz. Sürekli eleştirilerden kaçınmalı onlara yapmaya çalıştıkları her işte destek olmalıyız.

Unutmayalım ki ilerde mesleklerinde başarılı bireyler yetiştirmenin temelleri çocuklukta başlar. Hayal güçleri ve yaratma istekleri desteklenen bireyler yetişkinlik dönemlerinde son derece üretken ve yaratıcı olurlar. "Aman ev dağılmasın", "boya kalemlerini neden dağıttın", "kağıtları kırpık kırpık yapmışsın" şeklinde yinelenen sürekli uyarılar çocuğunuzun yaratıcılığını olumsuz etkiler. Eğer küçüklüğünden itibaren çocuğumuza dağıttığını toplamasını ve temizlemesini öğretirsek bu tarz sorunları daha az yaşarız. Sizin kontrolünüzde yukarıda bahsettiğim uygun çalışma ortamlarını yaratabilirsiniz. Böylelikle hem çocuğunuzun hemde sizin istediğiniz olur.
Daha yaratıcı günlerde buluşmak dileğiyle...

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1062
favori
like
share