8.000 yıl önceki patlama, Akdenizde 40 metre yüksekliğinde tsunami yarattığı ortaya çıktı.
Dev tsunami birkaç saat içinde üç ayrı kıtayı birden sular altında bırakmıştı.

İtalyan Ulusal Jeoloji ve Volkanbilim Enstitüsü uzmanlarının yaptığı araştırmada antik çağlarda meydana gelen tsunaminin bilgisayar modellemesi yapıldı. Sicilyada kıyıya yakın yer alan Etna yanardağı tonlarca kaya ve tortuyu denize fışkırttı. Göğe saatte 320 km hızla saçılan tortu deniz suyunu yerinden oynattı ve kilometre karelerce ittirdi.

İtalyan Ulusal Jeoloji ve Volkanbilim Enstitüsü uzmanları deniz tabanını solar cihazlarla inceledi ve tsunaminin 40 metreye yükseldiğini tespit etti. Tsunaminin hızı saatte 720 kmye ulaşmıştı. Bu rakamlara göre, 8.000 yıl meydana gelen tsunami 2004te 180.000 kişinin ölmüne yol açan Endonezya tsunamisinden çok daha kuvvetliydi.

İsrailde Akdeniz sahillerindeki Neolitik Çağdan kalma Atlit-Yam kasabasında yapılan kazılarda söz konusu tsnumayi kanıtlayan bulgulara rastlandı. Atlit-Yam kasabasında halkın kenti aniden boşalttığına dair kanıtların yanı sıra, balık kalıntılarına da rastlandı.

AYNI TSUNAMİ BUGÜN GERÇEKLEŞSE

Etna yanardağında bugün de böyle patlamaların olması doğal. İtalyan Ulusal Jeoloji ve Volkanbilim Enstitüsü uzmanı Maria Pareschi, aynı tsunaminin bugün olması halinde güney İtalyanın 15 dakika içinde sular altında kalabileceğini belirtiyor. Söz konusu tsunaminin bugün de gerçekleşmesi halinde, Yunanistanın batı kıyılarına da ulaşacak ve Kuzey Afrikayı da etkisi altına alacak. İsrail, Lübnan ve Suriye de böylesine dev bir tsunamiden olumsuz etkilenecekti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 634
favori
like
share
panason Tarih: 05.12.2006 10:32
ellerine saglik,daha neler bulacaklar ....
ViVa Tarih: 03.12.2006 23:41
Evet Discover da izlemiştim çok kötü bir durum paylaşım için teşekkürler.