Kardeşlerim...

[COLOR=coral]* İSLAMIN IRKÇILIĞA BAKIŞI *

Irkçılığı men eden âyet-i kerime:
* Ey insanlar! Muhakkak ki biz, sizi bir erkekle bir dişiden yarattık.Ve sizi millet millet, kabile kabile yaptık ki, tanışıp kaynaşasınız.Allah katında en şerefliniz Ondan en çok korkanınızdır *[Hucurat suresi, 13]Aynı surede şöyle buyulur:
* Ancak müminler birbirinin kardeşidirler.Öyle ise, kardeşlerinizin aralarını ıslah edin *
Allah ne Türkleri, ne Arapları, ne Kürtleri değil, ancak, müminleri birbiriyle kardeş ediyor.İslâma göre, mümin olmayan bir insan, mümin babasına varis olamıyor.İman gidince, maddî, uzvî ve ırkî bağlılık bir işe yaramıyor.
* Kendi nefsi için istediğini mümin kardeşi için de istemeyen kâmil mümin olamaz *
buyuran Allah Resulü [S.A.V], bu âyetin amel ve his âlemimize nasıl aksedeceği hususunda bize yol gösteriyor.Müminler birbirlerini böylesine sevmeleri gerektiği halde şu veya bu sebeple aralarına kin ve husumet girerse, bu takdirde ne yapacaklardır? Âyet-i kerimenin devamı şunu emreder:
* Kardeşlerinizin arasını ıslah edin *
Onları sulha, sükûna kavuşturun. Düşmanlıklarını, dostluğa, muhabbete, kardeşliğe çevirin.Kuranın hükmüne göre müminler kardeş.Hepsi bir tek aile. Tek cephe.Onların arasına ayrılık sokanlar ise bilerek veya bilmeyerek karşı cephe namına çalışmış oluyorlar. Hud Sûresinden ulvî bir ders:
Nuh [A.S] tufan hâdisesinde,
* Ey Rabbim! Şüphesiz oğlum da benim ailemdendir benim ehlimdendir dediğinde, İlâhî cevap şöyle gelir: Ey Nuh o senin ailenden ehlinden değildir * Demek ki insanın, inanmayan, isyan eden oğlu onun ehli sayılmıyor.Öyle ise inanmayan ırkdaşı da onun dostu, kardeşi olamaz.Bu hakikati hiçbir tevile imkân vermeyecek kadar net biçimde ortaya koyan bir Allah kelâmı:
* Ey iman edenler, babalarınızı ve kardeşlerinizi eğer küfrü imana tercih etmişlerse dost edinmeyin.Sizden kim onları dost edinirse işte onlar, zalimlerin ta kendisidir * [Tevbe suresi, 23]
Bu ayet, Ancak müminler birbirinin kardeşidirler âyet-i kerimesinde ders verilen ince ruhun ve derin şuurun bir başka ifadesidir.İnanmayan babanız sizin dostunuz değil, inanmayan kardeşiniz de sizin dostunuz değil. Onları dost edinen insan, hakikati çiğnemiş, zulmetmiştir. Allahın ona bir ihsanı olan sevgi hissini yanlış yerde kullanmış, zulmetmiştir Yanlış bir tercihle kendisini Cehenneme sokmaya sebep olmuş, nefsine zulmetmiştir. Onun sevgi hanesinde küffar, mümine ağır basmış ve o adam bu büyük adaletsizliği işlemekle zalim olmuştur.

* Maliki yevmiddin * olan Allah haber veriyor:
* O gün ne mal, ne evlât bir fayda vermez.Allaha kalb-i selim ile gelenler müstesna..* [Şuara suresi, 88-89]
Irk yakınlığının en birinci basamağı, en ileri seviyesi evlâtla baba arasındaki münasebet değil midir? Bu âyet, bu yakınlığın o meydanda para etmeyeceğini haber veriyor bize.Artık hangi ırkçılıktan bahsediyoruz.O gün kimsenin ne malına, ne mülküne, ne de kazandığı evlât sayısına bakılmayacak.
O gün tek geçer akçe var: Kalb-i selim. Allaha teslim olmuş, Onun her emrine ram olmuş temiz ve halis bir kalp.Ondan başkasına bağlanmamış bir gönül.Bu gönül kimde bulunursa bulunsun, Arapta olsun, Acemde olsun makbuldür.Ve Cennet, kalb-i selim sahiplerinin varacağı mükâfat menzili.Orada her mümine, ihlâsına, ameline, ahlâkına, gayretine, himmetine göre makam verilecek. Ondaki bütün insanlar bu esaslara göre. Orada her ırkın ayrı bir makamı yok.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 767
favori
like
share
RedBull Tarih: 06.02.2008 17:31
[COLOR="#c0ccf4"]Bizide aydinlatin
wampirella Tarih: 02.02.2008 09:40
allah razı olsun
by_KaRizMa Tarih: 26.01.2008 19:34
Allah Razı Olsun abicim
Lady_54 Tarih: 30.12.2007 07:42
eline saglik güzel olmuss
elma kurdu Tarih: 29.12.2007 03:15
emeğine sağlık
matrakSsS Tarih: 12.05.2007 08:20
Allah razı olsun
KONAMI Tarih: 05.12.2006 12:58
Allah[c.c] razı olsun kardeşim PANASON..
Biz bize gösterilen ve öğretileni anlatmaya çalışıyoruz inşallah..
Sen unutmazsın biliyorum ama hatırlatmadan geçmek istemiyorum...
[COLOR=coral]* BİZE DEĞİL İNŞALLAH BİZE SÖYLETENE BAK *
Allah[c.c] yar ve yardımcınız olsun.
KONAMI Tarih: 05.12.2006 12:56
Allah[c.c] razı olsun kardeşim PANASON..
Biz bize gösterilen ve öğretileni anlatmaya çalışıyoruz inşallah..
Sen unutmazsın biliyorum ama hatırlatmadan geçmek istemiyorum...
[COLOR=coral]* BİZE DEĞİL İNŞALLAH BİZE SÖYLETENE BAK *
Allah[c.c] yar ve yardımcınız olsun.
missx Tarih: 05.12.2006 11:00
güzel ve aydınlatıcı bir konu..Allah razı olsun