zehirlenmelere karşı nasıl önlem alınır - zehirlenmerde önlem alınması - zehirlenmede evde neler yapılır1. İlaçlar çocukların ulaşamayacakları dolaplarda ve kilitli olarak saklanmalıdır.

2. Böcek öldürücü ve tarım ilaçları ile olan zehirlenmeler çok ağır sonuçlar doğurabilir. O nedenle bunların mutlaka kilit altında tutulması ve kullanıldıklarında da çok dikkatli olunması gerekir.

3. Çocukların tanımadıkları bitkileri özellikle de mantarları yemesini önlemek gerekir.

4. Bozulmuş yemekler ve konserve besinlerin tüketilmesi gıda zehirlenmelerinin en önemli kaynaklarıdır. O nedenle şüpheli gıdalardan kaçınılmalıdır.

5. Yiyecek ve içeceklerin bakır, çinko içeren kaplarda saklanması ile de besin zehirlenmesi olabileceği unutulmamalıdır.

Zehirlenme Tedavisi Gerektirmeyen Durumlar

Diş macunu, termometre civası, sakkarin gibi tatlandırıcılar, ayakkabı boyası, gazete, mürekkep, tükenmez kalem boyaları, sabun, şampuan, pil, tebeşir, mum, kurşun veya renkli kalem, kil, makyaj malzemeleri, el ve traş losyonu veya kremi, kibrit kutusunun sürtme yüzü gibi maddelerin yutulması tedavi gerektirmezler.

Buna karşılık kolonya ve benzeri maddeler, güneş yağları, saç boyaları ve spreyleri, fazla sayıda (20′den çok) kibrit, deodorantlar fazla alındığı zaman tedavi gerektirirler.

alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1088
favori
like
share