Kök hücre araştırmalarının, şeker hastalığının tedavisine katkı sağlayabileceği bildirildi.

Güney Afrikanın Capetowne kentinde düzenlenen uluslararası şeker kongresinde konuşan İngiliz araştırmacı Wendy Macfarlane, "Önemli ilerleme kaydettik. Sonuçlar çok cesaret verici" dedi.

Gerek cenin gerekse yetişkin kök hücreleriyle ilgili çalışmaların bütün hızıyla devam ettiğini anlatan Macfarlane, bu çalışmalarda kök hücrelerden ensülin üreten pankreas hücreleri elde etmeyi amaçladıklarını belirtti. Ensülin, şeker hastalarının kanındaki şeker oranını dengeliyor.

Ceninlerden alınan kök hücreler; sinir, beyin, kas, kalp vs gibi her türlü hücreye dönüşebilirken, yetişkin kök hücreleri daha sınırlı imkanlara sahip bulunuyor.

Macfarlane, ABDdeki araştırmacıların 2010 yılına kadar, hayvanlar üzerinde denemelere başlamayı umduğunu belirtti ve şimdiye kadar yapılan çalışmaların, uzmanları iyimser kıldığını vurguladı.

Dünyada 250 milyon kadar şeker hastası bulunuyor. Uzmanlara göre, hiçbir şey yapılmazsa bu sayı 20 yıla kadar 380 milyona yükselecek.

Şeker, yılda 3,8 milyon kişinin ölümüne yol açıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 466
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 05.12.2006 16:37
casperinde dediği gibi kök hücreleri gelecekte bir çok hastalığa çare olucak inş. her konuda araştırmalarına devam ediliyor.

teşekküler su perisi
casper Tarih: 05.12.2006 15:02
kök hücreyle inşallah önümüzdeki yıllarda pekçok hastalık çare bulacak