Günümüzde her yaş grubu için uygun kozmetikler geliştiriliyor. Hatta kimi üreticiler, erkek kullanıcıyı da keşfederek ürün yelpazelerini çeşitlendirme yoluna gidiyor. İşte size krem seçerken akılda tutulması gereken birkaç özellik:

1- Seçilen krem her şeyden önce cilde iyi bir nemlilik sağlamalı, çünkü yaşlanmada en etkili faktörlerden biri cildin nem kaybıdır.

2- Bir kozmetiğin nemlendirmedeki etkinliği, önemli ölçüde kompakt bir cilt yüzeyi sağlayabilme özelliğine dayanıyor. Bu da cildin hemen altındaki su içeriğinin buharlaşmasını önlemedeki başarısıyla doğru orantılı. Bu amaçla seramid ve fosfolipidler kullanılıyor ki bunlar derinin çimentosu gibi hücreleri birarada ve yakın tutmaya yarıyorlar.

3- Bir diğer etken ise derin nemlendirmeyi sağlamaları ve kılcal damar dolaşımını artırmaları. Damar duvarının bütünlüğünü korumada önemli olan omega 3 ve omega 6 gibi etken maddeler ve bioflavonoidler, mikrosirkülasyona yardım ediyor. Bu da cildin daha iyi kanlanmasını ve dolayısıyla oksijenlenmesini sağlıyor.

4- Uygun oranlarda kremlere katılan E ve C vitaminleri, çinko, DMAE ve alfalipoik asit, resveratrol gibi antioksidanlar ise serbest radikallerle etkin mücadele ederek yaşlanma etkilerinin geciktirilmesinde kozmetiklerin gücüne güç katıyor.

5- Bazı firmalar hormonal yaşlanmanın önüne geçmek için yine hormon bazlı kremler üretiyorlar. Bunlar artık kozmesötik özelliklerin de ötesine geçerek ilaç olarak kabul ediliyor ve son derece de etkili oluyorlar. Ancak, aslında bütün öteki kozmetiklerde olduğu gibi, bunları da kullanmadan önce cilt sağlığınız açısından hekiminize danışmanızı öneriyorum. Geliştirdikleri ilaç ve tekniklerle yaşlanmanın izlerini büyük ölçüde yok etmeyi başaran bilim insanları ve hekimler, neredeyse kronolojik yaşımızdan 10-15 yaş daha genç görünmemizi sağlayabiliyor. Burada kuşkusuz en önemli gelişme; yaşlanmayı durduran veya yavaşlatan kozmetik ve ilaçların, bilim insanlarının ilgi alanına girmeyi başarması. Bilimsel temelli yaşlanma karşıtı ilaçlar ve kozmetikler, modern tıbbın en gözde alanlarından biri haline geldi. Yükselen bir trend izleyen bu ürünler, genç görünmeyi tutku haline getiren herkesin imdadına yetişiyor. Yeter ki doğru kullanılsın...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 468
favori
like
share
SoN-GüL Tarih: 05.12.2006 23:14
Cok haklisin canim..gercekten önemli bilgiler..cünkü..krem cogu zaman

sivilcelere ve cilt bozukluklarina yol aciyor maalesef

tesekkür ederim paylasimin icin :3: