Kronik yorgunluk sendromunu günlük hayatta daha sık duymaya başladık...

Halsizlik, bitkinlik, sabahları yataktan yorgun kalkmak üstelik bu şikayetlerin günlerce değil haftalarca ve aylarca sürmesi.... Dikkat! Kent hayatı sizi kronik yorgunluğa sürüklemiş olabilir.

Kronik yorgunluk sendromunu günlük hayatta daha sık duymaya başladık. Kronik yorgunluk sendromu terimi, sürekli veya tekrarlayıcı seyreden, iyi anlaşılamayan ve birçok sistemi tutan bir hastalığı tanımlamak için kullanılıyor. En ayırt edici belirtisi ise yatak istirahatıyla geçmemesi. Bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla başa çıkamayınca bitkinlik ortaya çıkıyor. Havadaki elektrik yükü, sanayi atıkları, trafik karmaşası nedeniyle şehirdeki insanlarda daha fazla görülen bu durum, kişide sinir, gerginlik ve stresi de tırmandırıyor, cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor.

Cinsel Tıp Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe, kronik yorgunluk dışında bir de mutsuzluk yorgunluğu denilen bir yorgunluk türünün olduğuna da dikkat çekerek şunları söylüyor Kronik yorgunluk sendromunu mutsuzluk yorgunluğu ile karıştırmamak gerekir. Mutsuzluk yorgunluğunda şikayetler bedensel bir rahatsızlıktan değil, psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Kendini sürekli bitkin, halsiz, isteksiz, yorgun hissedenler bu gruba girmektedir. Bu hastaların yorgunluk hisleriyle mutsuzlukları arasında bağlantı vardır. Mutsuzluk yorgunluğu, doğal olarak, insanın psikolojisiyle çok yakından ilgilidir

Kronik yorgunluk sendromu kadınlarda ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek kişilerde daha sık görülüyor. Yapılan bir araştırmaya göre de Türkiyede her 100 kişiden yaklaşık 55nin çok yorgun olduğundan yakınıyor. Keçe kronik yorgunluğa karşı şu önerilerde bulunuyor..

- Hayat hızınızı yavaşlatın, fiziksel veya duygusal stres meydana getirecek ortamlardan ve işlerden kaçının.

- Çalışma ortamınızı yeniden düzenleyin. Yani aşırı iş yükünden kaçının.

- İş hayatımızda ve özel hayatımızda yeni stratejiler belirleyin.

- Kas gevşetici egzersizler yapın. Zor işleri eşit olarak dağıtarak yükün aynı kişiler üzerinde birikmesini engelleyin ve zor işlerin dönüşümlü olarak yapılmasını sağlayın.

- Yorgunluğa karşı en iyi ilaç tatile çıkmaktır. Yaşamınızı renklendirecek yeni uğraşlar, hobiler bulun.

- Her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapın. Ancak bu yürüyüşleri güneşli günlerde yapmaya özen gösterin.

- Bol sıvı alın. En az günde 3 litre su için. Alkolden uzak durun.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 449
favori
like
share
NaZ Tarih: 05.12.2006 22:38
bilgiler icin tesekkürler
ozlems_o Tarih: 05.12.2006 16:39
önerileri dikkate alıcam benimde sürekli bi yorgunluk halsizlik sorunum avr çünkü :85:

teşekkürler su perisi