2011 Almanya'nın nüfusu ne kadar - Almanyanın Nüfusu hakkında - Almanya'nın nüfusu 2011

Almanya, 24 yıl aradan sonra nihayet 2011 yılında nüfus sayımı yapacak

Avrupa Birliği'nin (AB) en kalabalık ülkesi Almanya, 2011 yılında nüfus sayımı yapma kararı aldı. Diğer AB üyesi ülkelerde nüfus sayımları her dört yılda bir yapılırken, Almanya'da en son nüfus sayımı iki Almanya'nın birleşmesinden önce Batı Almanya'da 1987, Doğu Almanya'da ise, 1981 yılında yapılmıştı.

Avrupa Birliği'nin (AB) en kalabalık ülkesi Almanya, 2011 yılında nüfus sayımı yapma kararı aldı. Diğer AB üyesi ülkelerde nüfus sayımları her dört yılda bir yapılırken, Almanya'da en son nüfus sayımı iki Almanya'nın birleşmesinden önce Batı Almanya'da 1987, Doğu Almanya'da ise, 1981 yılında yapılmıştı. Uzmanlar, Federal İstatistik Dairesi'nin 82,3 milyon olarak açıkladığı rakamın 1,3 milyon daha aşağı çekileceğini tahmin ediyorlar.

Federal Hükümetin Ağustos ayı sonunda kabul ettiği konuyla ilgili kararı mecliste onay aldı. Yasa tasarısına ilişkin koalisyon hükümetini oluşturan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) lehte oy verirken Hür Demokrat Parti (FDP) ile Yeşiller çekimser kaldı. Sol Parti ise, kanun aleyhinde oy kullandı. Böylelikle tasarı hükümet ortaklarının oylarıyla meclisten geçmiş oldu. Avrupa ülkelerinde her dört yılda bir yapılan nüfus sayımını Almanlar, ancak 24 yıl sonra yapıyor. AB'nin baskısı ve ülkedeki istatistikçilerin daha iyi hesap yapabilmek için ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşmak amacıyla Almanya 2011 yılında nüfus sayımı yapacak. AB ülkeleri arasında en kalabalık nüfusa sahip olan Almanya'nın Federal İstatistik Dairesi'nin verilere göre nüfusu 82,3 milyon olarak biliniyor. Almanya'yı AB içinde nüfus bakımından 63,6 milyonla Fransa takip ediyor. Uzmanların tahminlerine göre Almanya'da son yıllarda yaşanan nüfus hareketleri neticesinde bu rakam 1,3 milyon daha aşağı çekilecek. Zira aşırı yaşlanma ve yurtdışına göçe karşılık, doğum oranları ve ülkeye gelen göç arasındaki fark nüfusun sürekli gerilediğini gösteriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1569
favori
like
share