Kardeşlerim..
[COLOR=coral]* PARİS *

Paris Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehrinin üzerine kurulmuştur.Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır.Moda ve lüksün dünya başkentidir ve Işık Şehir Ville de Lumière diye de anılmaktadır.
2004 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.144.700 kişi olduğu INSEE Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü tarafından tahmin edilmektedir. 20. yy.da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 1999da 11,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır.Paris şehrinin özlü sözü Latince Fluctuat nec mergitur yani Sallanır ama batmaz Fransızca:« Il est battu par les flots sans être submergé ».Şehrin armasındaki Scilicet yani gemiyi anlatmak için kullanılır.Bu gemi Ortaçağda şehri yöneten güçlü Gemiciler Nautes ya da Su tüccarlarının kurduğu birliği sembolize eder.Şehrin koruyucusu, 5. yyda Attilayı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Genevièvedir.

Paris adını Galya halklarından Parisiilerden almaktadır.Paris aslında Romalıların Lutetia yerine kullandıkları Civitas Parisiorum Parisiilerin şehri adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur.Paris aynı zamanda şehrin etrafındaki yöreye de Parisis verilen isim olmuştur.Cormeilles-en-Parisis ve Fontenay-en-Parisis gibi şehirlerin isimlerinde buna rastlanır.Bu adın kaynağı tam olarak bilinememektadir.Paris bölgesinde çokça bulunan taş ocaklarına istinaden Galce kwar taş ocağı kelimesinden geliyor olabilir.Başka etimolojilerde önerilmiştir.Pierre Hubac ve Cheikh Anta Diopa göre, Parisiilerin adı Mısır tanrıçası İsisten gelmektedir çünkü Paris bölgesinde İsise adanmış birçok tapınak ya da Eski Mısır dilinde per Isis bulunmaktaydı.Bir efsane de Paris adını dalgalar altında kalıp denize batan efsanevi Ys şehriyle birlikte anar. Maurice Druon Paris de César à Saint Louis Sezardan St.Louisye kadar Paris adlı kitabında Paris adının Galce par gemi sözcüğünden geldiğini iddia eder. Şekli gemiye benzeyen, su üzerine kurulmuş, geçimini suya borçlu olan ve ismini de belki sudan almış olan bir şehir.Bir ada olan Lutècein refahı gemiciler tarafından sağlanıyordu ve bu gemicilerin sembolü olan gemi de şehir armasını oluşturmuştur.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2142
favori
like
share
yenice Tarih: 31.07.2008 23:41
bilgileriniz için tesekkürler
NaZ Tarih: 20.03.2007 12:00
paris gercekten cok güzel bi sehir

ellerine saglik abi
eskitoprak Tarih: 10.12.2006 09:47
kismet ne zaman gidecegiz
guven80 Tarih: 06.12.2006 15:07
ellerine saglik
panason Tarih: 06.12.2006 09:44
ellerine saglik.
casper Tarih: 06.12.2006 08:40
Paris görmek istediğim yerlerin başında geliyor,

çok büyülü ve romantik bir şehir