Dünya Göz Hastanesi oküloplastik cerrahi uzmanları Göz estetiği hakkında bilinmesi gereken her şeyi, doğruları ve yanlışlarıyla anlattılar.
Alt göz kapağı torbaları göz etrafını saran yağ yastıkçıklarının yerçekimi ve genetiğin etkisi ile öne doğru gelmesi ile oluşurlar. Kişiye daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verirler.
Genellikle ciltte herhangi bir sorun yoktur. Bu sebeple operasyon çoğunlukla göz kapağının içinden, cildi kesmeden karbon dioksit laser yardımı ile gerçekleştirilir ve alt göz kapağı blefaroplasti olarak adlandırılır. Eğer göz kapağını oluşturan yapılarda, örneğin; kas, cilt yada destek dokularda,herhangi bir sorun var ise blefaroplasti sırasında bu sorunlarında düzeltilmesi gerekir. Operasyonlar uygulayan cerrahın deneyimine göre değişmek ile birlikte ortalama her bir göz kapağı için 15 - 20 dakikadır. Gözü hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve en az miktarda doku çıkarılarak istenilen düzeltmenin sağlanması ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardır. Operasyon genellikle lokal anestezi ile hasta uyutulmadan uygulanır ve hastaneye yatmasını gerektirmez. Hasta tercihi ile genel anestezi de
Uygulanabilir. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1 2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir.
Hastanın işine ortalama dönüş zamanı bir haftadır.

Üst göz kapağı düşüklüklerini gerçek ve yalancı olarak ikiye ayırabiliriz. Gerçek göz kapağı düşüklükleri ptoz olarak adlandırılır ve göz kapağını kaldıran kasın iyi çalışmamasına bağlıdır. Doğuştan yada sonradan oluşmuş olabilir. Bazı olgularda kalıtsaldır. Başka göz yada sistemik bozukluklarla birlikte de olabileceği için kişinin kapsamlı bir göz muayenesinden geçmesi ve gereken önlemlerin alınması gerekir. Genellikle cerrahi tedavi gerektirir. Ancak myastenia gravis isimli kas hastalığı ilaçla tedavi edilir. Cerrahi tedavide göz kapağını kaldıran kas kuvvetlendirilir, yada askı ameliyatı uygulanır. Hastada doğru cerrahi tekniğin seçilmesi ve doğru şekilde uygulanması ile çok iyi sonuçlar alınır. Yalancı göz kapağı düşüklüklerinde ise kapak normal pozisyonunda olmasına rağmen ciltteki sarkıklık sonucu
Görme alanı daralır, yada kötü bir görünüm oluşur. Tedavi fazlalık olan cildin ve yağ dokularının alınmasıdır. Operasyon üst göz kapağı blefaroplasti si olarak adlandırılır.
Ameliyat sırasında göz kapağı ve çevresindeki dokularda başka sorunlar var ise düzeltilir. Göz ve kapağı hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve gereğinden fazla dokunun çıkarılmamasına dikkat etmek gerekir. Fazla miktarda doku çıkarılan olgularda kötü ve doğal olmayan bir görünüm elde edilir. Operasyon genellikle lokal anesteziyle hasta uyutulmadan uygulanır ve hastaneye yatmaya gerek kalmaz.

Hasta tercihi ile genel anestezi de uygulanabilir. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1 2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir. Hastanın işine dönüş süresi ortalama 1 haftadır.

Göz yaşı bezindeki sarkma üst göz kapağının dış kısmında şişlik olarak kendini gösterir. Göz yaşı bezindeki sarkma yağ dokusu fıtıklaşması ile karışabilir ve yanlış bir şekilde alınabilir.
Göz yaşı bezindeki sarkma en uygun şekilde düzeltilmelidir. Blefaroplasti uygulanırken eğer göz yaşı bezinde sarkma var ise fark edip en uygun tedavi uygulanmalıdır. Blefaroplasti için söylenen iyileşme zamanı ve ameliyat süreleri bu operasyon içinde geçerlidir.

Üst göz kapağındaki cilt katlantıları yalancı göz kapağı düşüklüğü olarak adlandırılır. Bu rahatsızlıkta kapak normal pozisyonda olmasına rağmen ciltteki sarkıklık sonucu görme alanı daralır ve kötü bir görünüm oluşur. Tedavi fazlalık olan cildin ve yağ dokularının alınmasıdır. Operasyon üst göz kapağı blefaroplastisi olarak adlandırılır. Ameliyat sırasında göz kapağı ve çevresindeki dokularda başka sorunlar varsa düzeltilir. Göz ve kapağı hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve gereğinden fazla dokunun çıkarılmamasına dikkat edilmelidir.
Fazla miktarda doku çıkarılan olgularda kötü ve doğal olamayan bir görünüm elde edilir.
Operasyon genellikle lokal anesteziyle hasta uyutulmadan uygulanır ve hastaneye yatmaya gerek kalmaz.
Hasta tercihi ile genel anestezi de uygulanabilir. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1 2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir. Hastanın işine dönüş süresi ortalama 1 haftadır.

Alt göz kapağı torbaları göz etrafını saran yağ yastıkçıklarının yer çekimi ve genetiğin etkisiyle öne doğru gelmesiyle oluşurlar. Kişiye daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verirler. Genellikle ciltte herhangi bir sorun yoktur. Bu sebeple operasyon çoğunlukla gözkapağının içinden, cildi kesmeden gerçekleştirilir ve alt gözkapağı blefaroplasti olarak adlandırılır. Eğer gözkapağını oluşturan yapılarda, örneğin kas, cilt yada destek dokularda herhangi ir sorun var ise blefaroplasti sırasında bu sorunlarında düzeltilmesi gerekir. Operasyonlar uygulayan cerrahın deneyimine göre değişmektedir. Ortamla her bir göz kapağı için 15-20 dakikadır. Gözü hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve en az miktarda doku çıkartılarak istenilen düzeltmenin sağlanması ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardır.
Operasyon genellikle lokal anesteziyle hasta uyutulmadan uygulanır ve hastaneye yatmaya gerek kalmaz.
Hasta tercihi ile genel anestezi de uygulanabilir. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1 2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir. Hastanın işine dönüş süresi ortalama 1 haftadır.

Alt göz kapağındaki kırışıklıklar üst göz kapağına ve kaz ayağına göre daha nadiren görülürler.Bunun sebebi alt göz kapağının üst göz kapağına göre daha sabit bir doku olmasıdır. Alt göz kapağındaki kırışıklıklar göz kapağını kapatan kastaki bollaşmalara bağlı katlantılar şeklinde de oluşabilir. Tedavide cerrahi olarak fazlalık olan kasın çıkarılması Botox, kimyasal soyma (peeling) yada karbondioksit lazer ile uygulanabilir. İyileşme süresi seçilecek olan yönteme göre değişir. Önemli olan iyi sonuç alabilmek için doğru yöntemi seçmektir.

Kaz ayaklarının düzeltilmesinde botox en sık olarak uygulanan yöntemdir. Botox aslında bir zehirdir. Ancak uygun dozda sulandırıldığında tedavi edici özellik taşır.Unutmayalım tüm ilaçlar bir dozu aştığında istenmeyen etkiler verirler. Bu sebeple botox doğru uygulanıyorsa güvenle kullanılabilir. İlaç uygulandığı yerdeki kasların kuvvetini azaltarak etki eder. Uygulanım yeri ve ilacın dozu iyi sonuç almada son derece önemlidir. Gereğinden fazla uygulanan tedavi ile ifadesiz çizgi maske yüzü çizgi oluşabilir.
Botoxunetkisi geçicidir. Genellikle üç aydır ama ilacın sürekli kullanımı durumuda etki üresi uzar ve uygulanım sıklığı azalır.
Botoxun uygulanması son derece kolaydır. Ve uygulanım sonrası kişi günlük hayatına devam edebilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 3025
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 07.12.2006 07:05
:20:demek yaşlanında istersek bu konuda estetik yapılabilecek

teşekkürler su perisi