Selamun Aleyküm
Peygamberimiz (sav) Hz Muhammed Zilzal Suresinin fazileti hakkında diyor ki:
Bu sureyi bir defa okumak Kur'an'ın yarısını okumaya denktir
Bir kimse Zilzal suresini namaz içinde okursa Allah(cc)o kişiye dünya servetini bağışlar aynı zamanda korktuklarından emin kılar .
Bu sureyi okumaya devam edenler düşmanlarının şerlerinden emin olrlar ve korunurlar Allah 'a emanet olun

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4890
favori
like
share
recep ince Tarih: 28.09.2007 17:36
ALLAH sizden razi olsun
Gönülce Tarih: 09.12.2006 22:15
Paylaşımından dolayı Allah razı olsun
yozgadi Tarih: 08.12.2006 06:50
Surelerin fazileti
Kıyame Suresi

Peygamberimiz (sav) buyuruyorlar ki:
Kıyame suresini okumayı vird haline getiren kişi kıyamet gününde açık alınla haşrolunur .
Yani onu mahşer gününde yüzü günah kiri ile kirlenmişler arasında görmek mümkün değildir .
KONAMI Tarih: 07.12.2006 11:12
Kardeşlerim..
Bu konuya inşallah izinizle geniş kapsamda bakalım nasibse..

Kardeşlerim Peygamber Efendimiz kendisine nazil olan âyet ve sûreleri yanında bulunan sahabelerine okur, sahabeler de onu ezber ederler, bir kısmı da yazardı.Bundan ayrı olarak, Peygamber Efendimizin vahiy kâtipleri vardı. Bunlar nazil olan âyetleri ve sûreleri özel olarak yazmakla vazifeli idiler.
Gelen âyet ve sûrenin nerede yer alacağı, Kuranın neresine gireceği de bizzat Peygamberimize Cebrail vasıtasıyla bildiriliyor, o da vahiy kâtiplerine tarif ederek, gerekeni yaptırıyordu.Böylece Hz. Peygamberin sağlığında Kuranın tamamı yazılmış, nereye neyin gireceği belli olmuştur.Aynca Cebrail her Ramazanda gelir, o güne kadar nazil olmuş âyet ve sûreleri Peygamberimize yeni baştan okurdu.Efendimizin vefatından evvelki son Ramazanda Hz. Cibril yine gelmiş, ancak bu sefer Kuranı Peygamberimizle iki sefer okumuşlardı. Birinci sefer Hz. Cibril okumuş, Peygamberimiz dinlemiş ikinci seferde ise Peygamberimiz okumuş, Hz. Cibril dinlemişti.Böylece Kuran son şeklini almıştı.
Kuran 23 senede nazil olmasına ve her bir ayetin de ayrı ayrı konular sebebiyle inmesine rağmen bu kadar konu birliği içerisinde olması bir mucizedir.Hayatın her yönünü içine alan ve iki dünyanın saadetini temin eden Kuranın, bu kadar değişik zaman diliminde ve değişik problemlere göre nazil olması, ayrıca farklı zamanlarda inen ayetlerin yerlerinin sırayla olmadığı halde konu birliği ve bütünlüğü bulunması harikadır ve mucizedir.
Kuranın her bir suresi Küçük bir Kuran gibidir.Bu nedenle her hangi bir sureyi okuyan bir kuran okumuş ve istifade etmiş gibi olacaktır.İşte ayetler iniş sırasına göre olsaydı bu hikmet de yok olacaktı.Allahın işleri insanlarınkine benzemiyor.Nitekim bir insanın yaratılmasında önce baş taraftan ayaklara veya ayaklardan başa doğru bir gidiş olmuyor.Bütün organları beraber büyüyor ve gelişiyor.İşte Allahın Kelamı olan Kuran-ı Kerim de bu şekilde farklı ama mucize bir metotla tanzim ve tertip edilmiştir.

İnşallah kelamımızı anlatabilmişizdir kardeşlerim..
Allah[c.c] yardımcınız olsun..
panason Tarih: 07.12.2006 08:48
tskler.Ama sunuda belirtelim,kuranin yarisini okumaya denktir in manasi gercekten faziletli anlaminda.Bunu 2 kere okuyunca kurani hatim etmis olmuyoruz.Gulmeyelim,bole insanlar taniyorum.
Soyleki bilirsiniz halk arasinda ki tabiri ile 3 kulluwallah bir elham denir.okundugu takdirde kuran hatim etmis olunur.bunun peygamberimiz zamaninda yasanmis bir olayida var.Bir arkadasim bana Kuran-i Kerim i milyonlarca kez hatim ettigini soylemisti.Bende onu tanidigim icin bunun onda imkaansiz oldugunu solemistim.Oda ben hep bu dualari okuyorum(3 k. 1 elham) demisti.
Banada ancak sunu solemek dustu.
Biz turkler cok akilliyiz.Ama Allahu teala akillarin en aklina sahip.
hakan80 Tarih: 07.12.2006 07:57
bilgi için ALLAH razı olsun