bebek beslenmesi - bebek nasıl beslenir - bebeğin beslenmesi hakkında bilmeniz gerekenlerAnnelerin merak ettiği bir başka konu ise, biberon maması hangi sıklıkta bebeğe verilmeli konusu. Normal şartlarda anne sütüyle beslenmesi gereken ama hiç anne sütü alamayan bir bebek günde en az 8-10 defa biberon maması almalıdır. Ancak anne sütü olmadığı için 4 aya kadar bu şekilde beslenerek gelen bir bebek, 4 aylık olduktan sonra artık yoğurt ve muhallebi gibi basit ek gıdaları da alabilir. Bunları aldığında biberon maması sayısı günde 6-7’ye inebilir.

Bebeğiniz büyüdükçe aldığı öğün miktarı da artmaya başlayacak. Örneğin önceleri 100 cc ile beslenen bir bebek, birkaç ay sonra 180-200 cc mama almaya başlayacaktır. Birçok anne şu soruyu soruyordur: Hazır biberon maması yerine ne verilebilir ? Uzmanlara göre anne sütü yerini tutan biberon maması yerine asla başka bir şey vermeye çalışmayın. Su ve çay dahil hiçbir sıvı, biberon mamasının yerini tutamaz. Sadece mama verilmelidir.

Çünkü bunu anne sütü yerine veriyoruz. Nasıl ki anne sütü alan bebek asla başka sıvı almamalı deniliyorsa, bu durum mamada da geçerli. Örneğin en sık yapılan hata bu durumdaki bebeklere şekerli su verilmesi. Bu karışımın içinde şeker var enerji var ama bebeğin büyümesini sağlayacak vitaminler, yağlar, proteinler, omega 3, omega 6 yok, bağışıklık sistemini geliştirmesi söz konusu değil, boşa şeker yüklüyorsunuz.

6 aydan sonra tabiî ki çocuk normal su içecek, çay ve ıhlamur da alabilir ama şekerli su verilmemeli. Hele de sırf mamayla beslediğimiz zaman mamanın yerine verilmemeli. Bir de her zaman tekrar ettiğimiz gibi bebeğe ilk 1 yaş asla inek sütü verilmemeli. Bebek büsküvileri de inek sütüyle yapılıyor. Çok küçük bebeklerde bebek büskivisi de verilmemeli, zira inek sütü alerjisine yol açabilir.

alıntı

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 4505
favori
like
share