gıda zehirlenmesi nasıl olur
besin zehirlenmesi nasıl anlaşılır

Gıda zehirlenmesi geçiren kişiler yutkunmakta oldukça fazla zorlanırlar. Bunun yanında bu kişiler yutkunmaya çalıştıklarında renklerinde bir değişiklik sezilebilir. Bununla birlikte kişi solunumda zorluk çeker. Nefes alıp verirken zorlanan kişinin yüzünden zorlandığını anlayabilirsiniz. Kas ağrıları ve kramplar meydana gelir. En başlıca belirtileri arasında baş dönmesi vardır. Mide bulanması da sıklıkla görülür. Aslında birçok kişi mide bulanmasından şüphelenir. Bazen halsizlik şikâyetlerini de es geçmemek gerekiyor. Bazı durumlar da kabızlık ishal gibi durumlar baş gösteriyor zehirlenen kişilerde
***

Besin zehirlenmesinde yapılması gerekenler
Besin zehirlenmesinde ne yapılır

Çoğu vakalarda besin zehirlenmesi rahatsızlıkları birkaç saatte geçer. Kusma bitince her 12 saatte bir sade su ve benzer şeyler için, sonraki 24 saatte biraz daha su-katı karışımı maddeler alabilirsiniz. Çocuk ve yaşlılarda doktorunuzu arayın.
***

Besin Zehirlenmesinde yapılması gerekenler
Besin Zehirlenmesinde ilk ne yapılır

Gıda zehirlenmelerine mikroplu yiyecekler neden olur. Belirtileri ishal ve bulantıdır. Kusma, iştah kapanması ve mide ağrısı da görülebilir. Yiyecek zehirlenmesinin en sık görülen nedeni stafilokok aureus denen bakteridir.

Besin zehirlenmesinin tedavisindeki temel amaç; kaybedilen sıvıyı ve mineralleri yerine koymak ve zehirlenmeye neden olan bakteriyi yok etmektir. Bunun için zehirlenmeye neden olan bakteri saptandıktan sonra uygun antibiyotik tedavisi verilir. Fakat bütün besin zehirlenmelerinde antibiyotik gerekli olmadığının bilinmesi gerekir. İshali engellemek için ilaç verilmesi pek uygun değildir. Çünkü bağırsakta bakteri beklerse yayılma eğilimi gösterir. Bu yüzden bir an önce dışkı yoluyla bakterinin atılması gerekir. Sıvı kaybının yerine konması ise ağızdan ya da parenteraldir.
***

besin zehirlenmesi tedavi yolları
gıda zehirlenmesi tedavisi

Besin zehirlenmesi belirtileri çoğunlukla 2-3 gün içinde kendiliğinden geriler ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Bu süre içinde bol miktarda su ve yağsız sıvı alınması, ishal ve kusma ile kaybedilen sıvının yerine konması için gereklidir. Kusma var ise bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir. Ancak çok şiddetli kusma ve çok fazla sıvı kaybı yapacak ishal varsa veya belirtilerde 2-3 gün içinde gerileme olmuyor ise doktora başvurmalıdır. O zaman destekleyici damardan sıvı tedavisi, zehirlenmenin nedeninin araştırılması ve gerekirse antibiyotik tedavisi gündeme gelebilir.
***

Gıda zehirlenmesine ne yemek gerekir
GIda zehirlenmesinde neler yenir

Besin zehirlenmesi yaşayan biri sık sık bol ve temiz su içmelidir. Çorba, sıvı gıdalar, buharda pişmiş sebzeler tüketilmelidir. Katı gıdalar fazla alınmamalıdır. Süt ürünleri ve yağlar midede rahatsızlık oluşturur. Şeker bakterilern çoğalmasını sağladığından bir süre beslenme dışında bırakılmalıdır. Alkol ve kafein sindirim sistemini uyarmaktadır. Bu nedenle beslenmeden çıkarılmalıdır.
Hasta kendini daha iyi hissetmeye başladığında çorbalari meyve ve sebzeler, pirinç, elma, havuç muz ve patates tüketebilir. Bu besinler dışkıyı bağlayıcı pektin içermektedir.


- Her iki saatte bir, birer fincan zencefil çayı içilir.
- Günde iki defa birer porsiyon probiyotik yoğurt yenir.
- Günde 2 fincan kekik çayı içilir.
- Günde 2 fincan taze nane çayı içilir.
- Bol bol sarımsak yenir.
***

gıda zehirlenmesinde ilkyardım nasıl yapılır
gıda zehirlenmelerinde ilkyardım

* ABC kontrol edilir ve devamlılığı sağlanır

* Olanak varsa oksijen verilir

* Gerekiyorsa suni solunum yapılır

* Acilen hastaneye götürülmelidir. Mutlaka antitoksin yapılması gerekir.
***

gıda zehirlenmesinde yapılması gerkenler
gıda zehirlenmesinde neler yapılmalı
gıda zehirlenmesinde ilk yardım

gıda zehirlenmesinde yapılacaklar

Hasta, eğer gıdadan zehirlendiyse derhal kusturulmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Temizlik ürünleri, kezzap gibi kimyasal maddeler içenleri ise kesinlikle kusturmadan en yakın sağlık kuruluşuna vakit kaybetmeksizin ulaştırmak gerekir. Zehirlenmeye neden olan gıda ya da maddeleri de yanınızda götürmeniz, hastanın ne tür bir zehirlenme ile karşı karşıya olduklarını anlamalarında doktorlara yardımcı olacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3174
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 13.01.2012 18:53
Eline sağlık