Kardeşlerim..

[COLOR=coral]* FLORANSA *
Floransa, İtalyada bir şehirdir.Kuzey İtalyadaki Toskana bölgesinin başkentidir. Kısa bir dönem, eski İtalya Krallığına da başkentlik yapmıştır.Şehir, içinden geçen Arno nehri çevresinde kurulmuştur.Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupanın önemli ticaret merkezlerinden biridir.
Bunun yanısıra İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir.Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır.Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır.Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.

Kentin merkezindeki en önemli meydan Piazza della Signoria Signoria Meydanıdır.Bu meydanın ortasında Neptün Havuzu bulunur.Neptün Havuzunun ortasında mermerden yapılmış Deniz Tanrısı Neptünün heykeli, mermer atlar ve etrafında Deniz kızları ve erkek deniz tanrıları bulunur.1565 yılında yapılmıştır.Ayrıca aynı meydanda Michelangelonun ünlü heykeli Davidin bir kopyası bulunur aslı bir müzede koruma halindedir.Bu meydan birçok diğer heykellerle çevrilmiş çok çekici bir meydandır.Kentin en önemli sanat müzesi Piazza della Signorianın yakınındaki Uffizi Galerisidir.Dünya çapında İtalyan Rönesansının en nadir örnekleri bu müzede bulunur.Bu müzeye çok yakın bir mesafede bulunan Arno nehrinin üzerindeki Ponte Vecchio Köprüsü çok ilgi çekici bir köprüdür.Floransanın II. Dünya Savaşından zarar almadan tek çıkan köprüsüdür.Kentin en önemli kilisesi yapımı 1436 yılında biten Santa Maria del Fioredir. Genellikle Duomo adıyla bilinen bu katedralin kubbesi çok büyük bir mimarlık harikası olarak bilinir ve Floransanın resimlerde her zaman ön planda görünen bir yapıdır.Floransada bunların dışında çok sayıda saray, kilise ve müze yer almaktadır.Pitti Sarayı, Boboli bahçeleri, Santa Maria Novella ve San Lorenzo kiliseleri, Bargello heykel müzesi, Accademia dell Arte del Disegno müzesi görülmeğe değer yerler arasında yer alırlar.

Floransanın nüfusu diğer İtalyan kentleri gibi yaşlı bir nüfustur.14 yaşın altındaki çocuklar nüfusun sadece % 11ini oluşturmaktayken 65 yaş üzerindeki emekliler nüfusun % 28ini oluştururlar.Dünyaca ünlü modacı Guccinin merkezi Floransada bulunur.Kentin ATAF adıyla bilinen oldukça etkin bir belediye otobüsü sistemi vardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1181
favori
like
share
panason Tarih: 12.12.2006 09:43
ellerine saglik guzel paylasim
eskitoprak Tarih: 10.12.2006 09:45
biraz paramiz olsun gidip gezecegim insallah