midede guruldama - mide gurultusu neden olur - mide guruldamasının sebepleriMide gurultusu»nun, kulağa daha hoş gelen tıbbi bir adı vardır. Borborigmus. Bu gurultular kalın barsakta gaz birikmesinden olur. Bu gaz birikmesi, çoğunlukla, yeme, içme sırasında hava yutmayla başlar.

Çok çabuk yemek ve içmekten kaçının. Yemek sırasındaki hızlı, heyecanlı konuşmalar, hava yutulmasını kolaylaştırır. Gene yemek sırasındaki üzüntüler de hava birikimini kolaylaştırır. Derin iç çekme ve zoraki geğirmelerin arkasından da hava yutma olur. Emilmemiş, su ile hapsolan hava, gurultu sesini verir.

Eğer yüksek sesli inatçı gurultular varsa, bir barsak hastalığının erken belirtisi olup olmadığı araştırılmalıdır. İnce ve kalmbarsaklarda yapılacak röntgen araştırmalarıyla neden bulunup gereken tedavi uygulanmaya başlayabilir.

Alkol zehirlenmesini ve akşamdan kalmış olmayı önleyecek ilaç ya da besinler var mıdır?
Bu konuda sonsuz masallar uydurulmuş, her içkici kendi «bilimsel» görüşlerini ortaya koymuştur. Bazıları, mideyi zeytinyağı ile örtmeyi ısrarla savunur. Bazıları bu işi, yemek aralarındaki portakal suyunun yaptığından emindirler.

Kime sorarsanız sorun, her içki içen, size kendi öğüdünü verecektir. Bu öğüdün en önemli öneriden yoksun olacağından emin olabilirsiniz. Yani, akıllıca içmek ve kendi ölçünüzü bilmek.

İçme, bir yarışma değildir. Alkolün vücuttan kaybolma hızı, kişinin metabolizmasına bağlıdır, ayılma hızı da kişiye göre değişir.
Alkolü herhangi bir ilaçla birlikte almanın çok tehlikeli olduğunu da eklemeliyiz.

alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2031
favori
like
share