Gece uyurken tekme atanların kilometrelerce yol yürümüş gibi yorgunluk hissettiği ortaya çıktı.

Dicle Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kırbaş, peryodik hareket sendromu bozukluğu olan hastaların gece uyurken ayak başparmağını, ayak bileğini oynattığını ya da tekme attığını belirterek, bu rahatsızlığı bulunan kişilerle evli olanlardan bazılarının eşinin gece uyurken tekme atmasından şikayetçi olduğunu söyledi.

Kırbaş, çocuklarda sık görülen bu durumun ergenlikte büyük ölçüde sona erdiğini anlatarak şöyle konuştu:

“Ancak sendromu devam edenler uyuduğu süre içerisinde hareketi sürekli tekrarlıyor. Bu hastalar uyurken tekme attığı için uyandığında kilometrelerce yol yürümüş gibi yorgunluk hissediyor. Hastalar bunun farkında değil. Bunun çeşitli nedenleri var. Böbrek rahatsızlığı, demir veya magnezyum eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanıyor.

Bu rahatsızlık özellikle orta ve ileri yaşlarda romatizmal hastalık zannediliyor. Hasta sabaha kadar ayaklarını hareket ettirdiği için ayak kasları kasılıyor. Uyandıktan sonra gün boyunca bacaklarında ağrı hissediyor. Yaşlılar bunu romatizmal hastalık zannedip fizik tedavi görüyor ya da kaplıcalara gidiyor. Aslında teşhisi ve tedavisi basittir. Teşhisi uyku merkezinde bir gecede tespit edilebiliyor. İlaçla tedavi yapılıyor.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 548
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 08.12.2006 12:52
bende de yok teşekkürler su perisi
Main_Mis Tarih: 08.12.2006 09:49
ayy benimde yok olmaz inşallah

teşekkürler bilgi için :2:
casper Tarih: 08.12.2006 09:23
Allahtan öyle bir alışkanlığım yok, :18:
teşekkürler su-perisi