Bayanlardan sonra erkeklerin de kendilerine özen göstermesiyle kişisel bakım ürünlerine yönelik artan talep fiyatları da olumsuz etkiliyor.

Son dönemde bu ürünlere yapılan zamlar enflasyonu solladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi Ekim ayı yıllık enflasyonunu yüzde 9,98 olarak açıklarken, söz konusu dönemde erkek berberindeki fiyat artışı yüzde 14,8 , kadınların kişisel bakım hizmetleri yüzde 14,6 , saç bakım aleti yüzde 29,3 , makyaj malzemeleri yüzde 13,4 , ağız ve diş bakımı da yüzde 13,7 oldu ve bu ürün ve hizmetler enflasyonun üzerinde zamlandı.

TÜİK verilerine dayanarak yapılan hesaplamalara göre, Türkiye geneli itibarıyla geçen yıl Ekim ayında erkek berberi fiyatı 5,54 YTL iken bu yıl Ekim ayında bu rakam 6,36 YTL'ye yükseldi.

Aynı şekilde kadınlar için kişisel bakım hizmeti ücreti 2005 yılı Ekim'de 5,11 YTL olarak hesaplanırken, bu yıl aynı ayda 5,35 YTL'ye çıktı. Elektrikli saç bakım aleti fiyatı geçen yıl söz konusu ayda 41,33 YTL iken bu yıl Ekimde bu fiyat 53,44 YTL'ye yükseldi.

DİŞ FIRÇALAMIYORUZ AMA...

Türkiye'de yapılan çeşitli araştırma sonuçlarına göre halkın büyük çoğunluğunun dişini fırçalamadığı tespit edilirken, ağız ve diş bakım ürünlerinin fiyatları son bir yılda yüzde 13,7 artış gösterdi.

Bu ürünlerin fiyatı geçen yıl Ekim'de 3,06 YTL iken, bu yıl aynı ayda 3,48 YTL oldu.

Makyaj malzemelerindeki fiyat artışı ise söz konusu dönemler karşılaştırıldığında yüzde 13,4 olarak hesaplandı.
Bu yıl Ekim'de makyaj malzemelerinin fiyatı TÜİK'e göre 3,97 YTL oldu. Geçen yıl aynı ayda makyaj malzemelerine ödenen miktar 3,50 YTL idi.

Ekim ayları itibarıyla yıllık olarak sabun fiyatlarındaki artış yüzde 9,4, cilt ve vücut ürün fiyatlarındaki artış yüzde 9,3 olurken, parfümlerdeki artış döviz fiyatlarına bağlı olarak yüzde 3,2'de kaldı.

TÜRKİYE ORTALAMASINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 13,6

Bu arada, kişisel bakım ürünleri ve hizmetlerine ödenen bedellerin Türkiye ortalaması alındığında, geçen yıl Ekim ayında bu ürünlere ödenen toplam ücret 135,34 YTL olurken, bu yıl aynı ayda bu ürünlere toplam 153,70 YTL ödemeye başladık.

Söz konusu rakamlar ele alındığında, bu ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki artış oranı ise yüzde 13,6 oldu.
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 629
favori
like
share