İskoçyadaki Edinburg üniversitesi uzmanlarının BBCnin internet sitesinde yayımlanan çalışmasına göre, beyindeki gri maddede meydana gelen değişiklikler, ailesinde şizofreni bulunan kimselerin şizofreni geliştirip geliştirmeyeceklerini belirlemekte kullanılabiliyor. Doktorlar, MR yönteminin başka klinik ve bilişsel testlerle birlikte kullanılması gerektiğini belirtti.

İnternet sitesindeki özete göre, araştırma ekibi ailelerinde şizofreni hastaları olduğu için yüksek risk altında bulunan 200 genci 10 yıl süreyle inceledi. Ekip, deneklerden 65inin 18 ayda bir MRarını çekti ve beyinlerindeki gri maddedeki değişiklikleri taradı. 65 hastanın 8inde şizofreni gelişti. İşin ilginç tarafı, 8 hastanın hepsinin beynindeki gri maddede, daha şizofreni semptomları ortaya çıkmadan değişiklikler husule geldi.

Gri maddenin (sinir hücrelerinin bulunduğu beyin dokusu) azalmasıyla kendini gösteren bu değişiklikler, beynin endişe merkezine bağlı şakak lobunda meydana geldi.

Doktor Dominic Job, şu aşamada hastalığı önleyici tedavi bulunmadığını, ama bu tür çalışmaların, ilerde önleyici tedavi geliştirilmesini sağlayabileceğini belirtti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 382
favori
like
share
ozlems_o Tarih: 08.12.2006 12:54
umarım tedavi içidne yardımcı olurlar