jugendamt nedir - alman gençlik dairesi nedir - alman gençlik dairesinin hedefi nedir


Alman Gençlik Dairesi (Jugendamt); çocukların çıkarını gözetleyen, onların iyi bir eğitim alabilmeleri ve yetiştirilmeleri için ebebeynlere, boşanma ve ayrılma durumlarında anne ve babaya yardım etmeyi hedefleyen bir devlet dairesidir. Bu dairenin temel hedefi çocuğun veya çocukların menfaatini gözetmektir.

Öreneğin; eğer bir çocuk anne ve babanın velayet hakları arasında mağdur duruma düşüyorsa veya ailede ihmal ediliyorsa, yeterince bakılmıyorsa veya aç bırakılıyorsa, aile içinde yaşadıklarından dolayı okulda başarısız oluyorsa, Jugendamt çocuğun menfaatini ön planda bulundurarak duruma el koyabilir. Ne zaman ki, Jugendamt’ın aileye verdiği destek ve yardımlar sonuç vermez ise işte o zaman son çare olarak çocuğun anne ve babadan alınarak bir yurda veya aileye yerleştirilmesine karar verebilir. Onların yasal olarak bunu yapma yetkileri bulunmaktadır.

Jugendamt’ın çalışma yetkileri ve işleyşi SGB VIII’de düzenlenmiştir. Jugendamt’ın temel görevi; çocuk eğitimi için “gelişiminin desteklenmesi, sorumluluk sahibi ve toplum hayatına katılabilme yeteneğine sahip bir şahsiyet olarak yetiştirilmek her genç insanın hakkıdır“ esasına göre hizmet veriri. SGB VIII göre; “çocukların bakımı ve yetiştirilmesinden birinci dereceden aile, anne veya baba sorumludur. Ancak bunun denetlenmesinde ise devlet sorumludur.“ Devlet işte bu denetleme ve gözetleme görevini Jugendamt vermiştir.

Jugendamt; çocukların gelişimi için ailelerinden yeteri derecede yardım alıp almadıklarını ve onların sorumlu davranıp davranmadıklarını denetler. Jugendamt sadece ileleri denetlemekle yetinmez, aynı zamanda onlara çocukların eğitimi ve gelişimi için gerekli danışma hizmetleri de verir. Bunlara ek olarak; aileleri tarafından ihmal edilen veya sorunu olan çocuk ve gençlerin kaldıkları yetiştirme yurtlarınının çalıştırılması ve yine çocuklara geçici olarak bakan koruyucu aileler yine Jugendamt tarafından denetlenirler.

Jugendamt; koruması altına aldığı bir çocuk için öncelikle onun ikamet edeceği yeri belirleme hakkına yani ‘Aufenthaltsbestimmungsrecht’e sahip olması gerekiyor. Şayet çocuğun velayetine sahip olan anne yada baba bu hakkı ugendamt’a devretme de herhangi engel çıkarmazlar ise, jugendamt herhan bir mahkeme kara olmadan daa çocuğu koruması altına alabilir. Ancak çocuğun anne veya babası buna karşı itiraz ederlese, Jugendamt mahkeme kararına sahip olmadağı için çocuğu en kısa zamanda, ki bu bazen 4 haftadasürebilir, ailesine geri vermek zorundadır. Bunu yağmıyorsa, o zaman görevli bir mahkeme kararı çıkartmak zorundadır.

Yukarıda belirtiğimiz gibi Jugendamt‘ın görev alanları ve yetkileri bellidir. Ancak çocuğun gelişimi veya korunması kavramları yer yer keyfi durumların yaşanmasına da sebep olmaktadır. Çünkü Jugendamt çalışanları görevlerini veya yetkilerini duruma göre abartabiliyorlar. Çünkü bunları denetleyecek yasal herhangi bir üst kurum bulunmamaktadır. Çocuğun velileri Jugendamt’ın verdiği kararlarla ilgili mahkemelere itirazda bulundukları zaman denetleme sözkonusu olabilmektedir. Mahkemelere herhangi bir itiraz yapılmadığı zaman Jugendamt kendi kararlarını kendisi alıp ve bunu hayata geçirme yetkisine sahiptir.

Son olarak; istenilmeyen ve hoş olmayan durumlarda veliler ile Jugendamt arasında çocuğa verilen hizmette sorunlar çıkabiliyor. Bunun sonucunda aileler mağdur duruma düşebilmekteler. Yetersiz bilgilendirme veya hoş olmayan durumlarda veliler Jugendamt’ın baskılarına boyun eğip, velayet yetkilerini hemen devretmemelidirler. Bunu yapmadan önce mutlaka konunun uzmanı bir hukukçuya başvurmalarını öneriyoruz.
Unutmayalım; yasalar çocuğu yetiştirme görevini aileye, ama bunu denetleme görevini ise Jugendamt’lara vermiştir. Bu uyarımızın özellikle de Almanya’da yaşayan, iki kültür arasında bocalayan ve buna göre çocuklarını yetiştirmeye çalışan yabancılar tarafından daha da dikkate alınmasını umuyoruz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1083
favori
like
share