Kişisel güveninizi geliştirmek için öncelikle 'eşsiz' olduğunuza inanın. Herkes hata yapar. Ayrıca hatasını görüp, kabul eden ve bunu esprili biçimde çevresindekilere belli eden insanlar, 'kusursuz' tiplerden çok daha sempati toplar. Hatasını görüp, söyleyebilen insanın içsel gücü fazladır. Tam tersine hatasından utanıp gizlemeye, saklamaya çalışan insan ise, içsel olarak gittikçe zayıf düşer ve kendinden uzaklaşır. Siz de bugüne dek yaptığınız hataları ve bunlara ne tepki verdiğinizi düşünün! Hatalarınızı saklamaya mı çalıştınız, yoksa alenen söyleyebildiniz mi? Eğer saklama huyunuz varsa, kendinizi değiştirmek için fazla baskı altına girmeyin. İnsanın kendini eğitmesi, annenin çocuğuna verdiği sabırlı eğitimle çok benzerdir.

'HAYIR'I ÖĞRENİN

Gerekli veya gereksiz yere söylediğiniz her 'evet' kelimesinin altında, mükemmele ulaşma hırsı vardır. Kişi özellikle beğenilen bir arkadaş, mükemmel bir anne veya harika bir eş olma duygusuyla, karşısından gelen her öneriye veya isteğe 'evet' deyiverir. Oysa, her isteğe evet derseniz, kendinize olan saygı ve güveni yitirir, yaşamınızı tamamen başkaları üzerine inşa etmiş olursunuz. Bu yüzden kendinizi 'hayır' sözüne alıştırın.

RİSKTEN KAÇMAYIN

Kendine olan güvenini sağlamlaştırmak isteyen bir kişinin, riskli olaylara da atılması gerekir. Bunun için öncelikle kendinizi motive etmeyi öğrenmelisiniz. Bu esnada yanlış yapma korkusunu taşımayı, başaramayacağınıza inanmayı ise, kendinize yasaklayın. Not defterinize şu ana kadar başarmış olduğunuz ve takdir aldığınız işleri kaydedin. Bunları okuyarak kendinizle gurur duyun, hatta biraz böbürlenin. Bundan sonraki beklentilerinizde ve gireceğiniz işlerde de aynı başarıyı elde edebilirsiniz.

PAYLAşMAK şART

Görevlerinizi başkalarıyla paylaşın! şu ana kadar hiçbir görevinizi başkasından rica etmemişseniz ve başkasının almayacağını düşünüyorsanız, sonucu öğrenmenin bir tek yolu var: Onlara paylaşmayı önerin! Yakınınızda olan insanlar görevi kabul etmezlerse, kullanılıyor olduğunuzun farkına varırsınız. Bu durumda ise, tavır koymak en doğru davranışlardan biridir. Eğer yine sesinizi çıkartmazsanız, psikolojik açıdan daha fazla çöker, kendinizi hırpalanmış hissedersiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 686
favori
like
share
mozkaradas Tarih: 19.02.2007 17:21
güzel bi paylaşım sağol
akin42 Tarih: 08.02.2007 11:42
paylaşım için teşekkürler
bianca Tarih: 27.01.2007 17:55
dediklerine aynen katılıyorum

paylaşım içinde çok saol Tofish__
SuRMeLi Tarih: 11.01.2007 18:16
riskten hep kacarim..

tesekkürler..
eskitoprak Tarih: 11.01.2007 18:01
paylasim icin tesekkurler
KARA Tarih: 15.12.2006 23:14
iyi güzel hoş diyorsun ama insanın her an bu düşüncede olması mümkün değil
bunun için de biraz gamsız yaşamak gerektiğini düşünüyorum.herşeyi kafaya takan insanlar mutlu olamıyor.örnek; BEN