İYİ ve deliksiz bir uyku için büyük porsiyonlar yerine sık sık birşeyler atıştırarak vücudun rahatlatılması gerektiğine işaret eden uzmanlar, uyumaya engel olacak sinire karşı ise, bol miktarda B vitamini içeren et, balık, kepek, çavdar ile yeşil sebzelerin bütün öğünler de tüketilmesini öneriyorlar.
Vücudun kışın daha fazla ihtiyaç duyduğu A, B1, B2 ve D vitaminlerinin balık tüketimi ile karşılanabileceğini bildiren uzmanlar ızgara veya buğulama şeklinde tüketilmesini önerdi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 667
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 03:01
paylasim icin sagol arkadasim
ozlems_o Tarih: 13.12.2006 07:10
Uzmanlar, geceleri deliksiz ve dinlendirici bir uykuya dalmak isteyenlere, gündüz saatlerinde çeşitli fiziksel aktiviteler yapmalarını öneriyor.

Gündüz saatlerinde fazla fiziksel aktivitelerde bulunmayan insanlarda daha sık görülen uyku bozukluğunun tedavisi için doğal yöntemler uygulanıyor. Metropollerde yaşayan insanların, beden gücünün daha az kullanılmasıyla artan zihinsel aktivite ve sonunda getirdiği gerginliklerin uyku bozukluklarına yol açtığını belirten uzmanlar, problem yaşayanlara fiziksel aktiviteler öneriyor. Yapılan deneylerde, uyku problemi yaşayan bir insanın gününü doğada geçirdiği zamanlarda derin ve yavaş uykuya daldığı saptanırken, böyle bir uykunun daha dinlendirici olduğu biliniyor. Uyku problemi yaşayan bir insanın, gündüz saatlerinde yürüyüş, koşu, tenis, yüzme gibi spor aktiviteleriyle uyku probleminden kurtulabildiği belirtiliyor.

Uzmanlar kaliteli bir uyku için şunları öneriyor:

- Yatmadan birkaç saat önce kafein, alkol ve tütünden uzak durun.

- Kafein içeren kahve, çay, soda ve çikolata, uyarıcı etkileri nedeniyle uyku saati öncesi almayın.

- İçerisindeki kalsiyumun rahatlatıcı etkisi nedeniyle sıcak bir bardak süt veya bitki çayı için.

- Meditasyon yapın.

- Yatak odanız karanlık, temiz ve havadar olsun.

- Sıcak bir duş alın veya masaj yaptırın.

- Gündüz saatlerinde kestirmeyin.

- Spor aktivitelerini düzenli hale getirin.

- Her gün aynı saatte yatağa girmeyi deneyin.
SU-PERISI Tarih: 12.12.2006 11:21
teşekkürler casper
panason Tarih: 12.12.2006 09:33
fiber_optic Tarih: 12.12.2006 09:01
[COLOR=coral]balığa gerek yokki sabahtan akşama kadar hiç oturmadan koşuşturursan akşam zaten istesende yatınca bir daha uyanamıyorsun yani uykunda delik filan olmuyor :2:


Teşekkürler verdigin yararlı bilgiler için