Yavaş yesene, hooooopppp!
Dondurmanın görüntüsü harikadır. Biz çocukların dondurma dendiğinde gözümüzün dönmesinin sebeplerinden sadece bir tanesidir bu. Bazıları sütlü sever dondurmayı bazıları da renkli. Eğer vişneli, çilekli, limonlu, fıstıklı, karamelli, sütlü, çikolatalı, frambuazlı, kivili dondurmadan bir külah yaptırdıysanız, keyfinize diyecek yok demektir. Her birinin lezzeti de ayrıdır.
O minicik külâhta bir sürü vitamin de var yaaaa. A, B, C, D, ve E grubu vitaminleri yani. Bir de kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potas-yum, demir ve çinko gibi mineraller var. Bakın saydım saydım bitiremedim. Çocuklar için çok yararlı. İçinde süt var çünkü. Şeker de var. Meyveler de var. Sadece çok soğuk olduğu için dikkatli yemek lâzım.
Terliyken yememek iyidir. Yersek o zaman boğazımızda, acıyan, iki kocaman balon oluşur. Sonra ateşimiz de çıkar ve hasta oluruz. Oyun da oynayamayız, kitap da okuyamayız. İlaç içip, hastalığımızın geçmesini bekler ve de dua ederiz.
Dondurmayı hasta olmadan yemek için, yanında su içmek de gerekir. Tabiî soğuk olmayan sudan. O zaman hasta olmayız. Dondurma lezzetin yanında enerji de verir. Eh tatilde koşup hoplayıp, atlayıp zıplamak kolay mı? Bunlar enerji ister bir kere. Bu da dondurmada bol bol var.
Aslında dondurmayı büyükler de çok sever ve sık sık yerler. Onlar da terli terli yerlerse hasta olurlar tabiî ki. Aç karnına dondurma yenmez bir kere. Hem öyle bir anda yutulmaz dondurma. Önce biraz ağzımızda bekletmemiz gerekir birkaç saniye. Sonra yutarız. Böylece dondurmanın tadını daha iyi alırız.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1164
favori
like
share
VULKAN Tarih: 27.08.2007 20:48
paylaşım için tşkler..
BoardBeLasi Tarih: 12.12.2006 18:50
paylasim icin saol kis
eskitoprak Tarih: 12.12.2006 11:10
ellerine saglik