Kardeşlerim...

[COLOR=coral]* KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ : BERLİN
Berlin, Almanyanın başkenti ve en büyük şehridir.II.Dünya Savaşı öncesinde 4.3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2005 itibariyla 3.4 milyon kişi yaşamaktadır.Berlin, kuzey Almanyada, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur.1949dan 1990a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmıştı.Aradaki duvara da sonradan utanç duvarı denmiştir.

Kasım 1989da utanç duvarı yıkıldıktan sonra Berlin tekrar bir bütün olmuştur. Şimdi, Almanyanın yeni başkenti insanlarının ve şehrin yaralarını sarıyor.750 yıllık Berlin geriye doğru ileri gitmeye çalışıyor.Berlinin doğu tarafında yoğun bir restorasyon yaşanıyor ve kenti ikiye bölen Spree Nehri, sakin ve berrak akıyor.Berlin bu nehrin iki kıyısında, Cölln ve Berlin adlı iki balıkçı köyü olarak bölünmüş bir haldeydi zaten.İlk kez 1307 yılında birleşti. Brandenburgun sonra Prusyanın başkentiydi.18. yüzyıla kadar o kadar mühim bir şehir değildi. Ancak Prusya'nın güçlenmesi sürecinde kuzey Almanya, sonra Avrupann bir siyasi, iktisadi ve kültürel merkezi oldu.1871 yılında Alman İmaparatorluğuna bağlandı,Hitler zamanında harabeye döndü, müttefik devletler tarafından işgal edildi.İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Sosyalist bölümü Doğu Berlin oldu. Kentin imparatorluk merkezi Mittede doğuda kaldı.Berlini inşa eden mimar Karl Friederich Schinkelin tasarladığı binalar, büyükelçilikler, saraylar, müzeler hep o tarafta kaldı.Türkiyeden çalınan Bergama Sunağının sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bergama Müzesi, Cölln ile Berlini birleştiren anlaşmanın yapıldığı St. Nicholas Kiliseside Doğu Berlinde kaldı. Kent tekrar birleştiğinde Berlin her şeyin çiftine sahip oldu.İki parlamento binası, iki büyük üniversite, iki büyük havaalanı, iki kent merkezi ve iki Mısır müzesi.Müzeler Adası, Kültür Forumu ve Dahlemdeki müze ve koleksiyonlar dünya çapında önem taşıyor.Berlin, sanat alanında da dünyanın en önemli şehirleri arasında.Üç opera, Filarmoni, birçok tiyatro, konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra; Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanatseverleri Berline çekiyor.Türkler Berlindeki en kalabalık yabancı nüfusunu oluştururlar.Berlinde 119.000 Türk vardır.Kreuzberg İlçesi Türklerin en yoğun olarak yerleşik olduğu bölgelerdendir.Kreuzbergin toplam nüfusu 146.884 kişidir ve bunun 49.010u yabancıdır.Yabancı sayısı Alman vatandaşı Türkleri kapsamadığından, Kreuzbergdeki Türk sayısı oldukça fazladır.

Berlin Almanyanın sadece politik başkenti değil, aynı zamanda da kültür başkentidir. Berlinde birçok müze bulunmaktadır.Özellikle kentin doğusunda yeralan Müzeler Adası Museumsinsel içinde Pergamon Müzeside dahil, birçok müzeyi barındırmaktadır.Ayrıca kentte çok sayıda sanat galerileri, tiyatrolar vs. vardır. Başlıca müzeleri ve turistik yerleri:
* Berliner Fernsehturm televizyon kulesi
* Pergamon Museum Bergama Arkeoloji Müzesi Ünlü Bergama tapınağı burdadır.
* Guggenheim Berlin
* Alte Nationalgalerie Eski Ulusal Müze sanat müzesi
* Bodemuseum
* Schloss Bellevue Bellevue Sarayı
* Siegessäule Zafer Sütunu
* Kaiser Wilhelms Gedächtniskirche savaşta zarar görmüş Anıtkilise
* Judisches Museum yahudi müzesi
* Funkturm radyo kulesi
* Aquadom Sea Life Centre akvaryum ve deniz müzesi
* Museum für Kommunikation iletişim müzesi
* Brandenburger Tor Brandenburg Kapısı
* Reichstag\Bundestag İmparatorluk Binası / Federal Meclis
* Gendermenmarkt Jandarmalar Meydanı
* Checkpoint Charlie Mauer Museum Berlin duvarı ile ilgili tarih müzesi
* Berliner Dom Berlin Katedrali
* East-Side-Gallery Barış Anıtı
* Holocaust-Mahnmal Holocaust Anıtı
* KaDeWeKaufhaus des Westens alışveriş merkezi
* Deutsches Technikmuseum Alman Teknoloji Müzesi
* Schloss Charlottenburg Charlotenburg Sarayı
* Berliner Rathaus 1991dan önce Rotes Rathaus belediye sarayı
* Bundeskanzleramt Başbakanlık
* Museum für Naturkunde Doğa Bilimleri Müzesi
* Filmmuseum Berlin Film ve sinema tarihi ile ilgili müze
* Neue Synagoge Berlin Yeni Sinagog Almanyanın en büyük sinagoğudur
* Tiergarten kentin en büyük parkı ve mesire yeri..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3026
favori
like
share
hakan2230 Tarih: 22.06.2008 00:14
Neredeyse Yarısı Yabancı Memleketin..Bilgiler İçin Teşekkürler
sando Tarih: 14.06.2008 17:48
yararli konulardan bilgilenmek istiyorum cok güzel bilgiler
VULKAN Tarih: 20.08.2007 22:40
ELERİNE SAĞLIK.
eskitoprak Tarih: 10.01.2007 08:17
ikinciside sanilurfa harran
paylasim icin tesekkurler