uçuğa iyi gelen bitkiler - uçuğu iyi eden bitkiler nelerdir - uçuk tedavisi hakkında - uçuk tedavisi
Oğulotu (Melissa officinalis):
Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan vitaminler ve selenyum içerir. Naneler aynı zamanda, herpes virüslerine saldıran dört değişik antiviral bileşik içerir. Aşağıdaki formül, uygulanabilecek ilk bitkisel tedavidir. Bir miktar zeytinyağı veya hurma yağını yavaşça ısıtıp, 1/4 oranında balmumuyla karıştırın. Toz halindeki oğulotunu ekleyerek karıştırın, süzüp soğumaya bırakın. Ya da 250 ml suya 3-4 çay kaşığı kurutulmuş oğulotu karıştırarak elde edeceğiniz solüsyonu, temiz bir bezle günde birkaç kez lokal olarak uygulayın. Bu tedavi en az ilaçlar kadar etkilidir.

Nanegiller:
Nanegillerden diğer birçok tür de en az oğulotu kadar etkilidir. İşte size zufaotu, oğulotu, yabani mercanköşk, biberiye, adaçayı, self-heal (prunella) ve kekik ile yaptığım ‘Harika Herpes Çayı’: Bir tencereyi yarıya kadar suyla doldurup kaynatın. Su kaynayınca, tencerenin üçte ikisine kadar taze oğulotu yaprağı koyun. (Bir bardağın 1/4’ü kadar toz halinde oğulotu da kullanılabilir.) Karışıma her birinden 2’şer ölçü olmak üzere yabani mercanköşk ve self-heal ile birer ölçü zufaotu, biberiye, adaçayı ve kekik ekleyin. Tatlandırmak için bir parça meyan kökü eklediğiniz çayı, 20 dakika demlenmeye bırakın. Bu karışımdaki kimyasallar son derece yararlıdır. Fakat, bunlardan neler alacağınızı bilmeniz gerekir: Kafeik asit, geranin, glycyrrhizic asit, glycyrrhizin, lizin, protokateik asit, kuersetin, rozmarinik asit, tannik asit, timol, tokoferol ve çinko.

Ekinezya (Echinacea):
British Journal of Phythoteraphy dergisinde yayınlanan şu dosyayı ele alalım: 12 yıl boyunca sürekli tekrarlayıp duran genital herpes hastası bir adam, ekinezya almaya başlar. Ve bitkiyi, eğer ilk sızlamaları hissettikten birkaç saat içinde alırsa, hastalığın durduğunu fark eder. İki ya da üç çay kaşığı ekinezya tentürünü günde üç kez çayınıza ya da meyve suyunuza karıştırarak içebilirsiniz. Antiviral etkilere sahip altınmühür tentürü ile karıştırılmış ekinezya tentürü bulabilirsiniz. Dilde karıncalanmaya neden olsa da bu geçicidir ve hiçbir zararı yoktur.

Sarı kantaron (Hypericum perforatum):
Sarı kantaronun içeriğindeki ‘hypericin’ adlı bileşik, herpes virüslerini öldürür. Her ne kadar hypericin içeren merhemler herpese karşı oldukça etkiliyse de, bunlara para harcamanız gerekmez. Sarı kantaronla koyu bir çay hazırlayarak ılınmasını bekleyin ve sonra da bir parça pamukla lezyonlara uygulayın.

Sarmısak (Allium sativum):
Sarmısak, virüs öldürücü özelliğiyle son derece etkilidir. Sarımsağı çaylarınıza koyabilirsiniz, fakat sanırım sarımsağı bir tabak makarnanın ya da bir kase karışık salatanın üzerine doğrayarak yerseniz daha çok keyif alırsınız.

Şifalı içecekler
Çay ve elma, yaban mersini, üzüm, armut, kuru erik ve çilek suları virüs öldürücü özelliğe sahiptir. Bu meyve sularının aktif bileşeni ‘tanen’dir. Armut suyu, hem güçlü bir anti-herpes hem de kafeik asit bakımından zengin bir içecektir ve en isabetli seçenek olacaktır.


Alıntıdır

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1270
favori
like
share