Soya fasulyesi, prostat, meme ve pankreas kanseri tedavisinde umut veriyor. Hayvanlarda yapılan çalışmalarda soyanın kanser tedavisindeki başarı oranını artırdığı ve tedaviye bağlı yan etkileri azalttığı kanıtlandı.

ABD Wayne State Üniversitesi Karmanos Kanser Enstitüsünde hayvanlar üzerinde yapılan testlerde soyanın kanser tedavisinde olumlu sonuç verdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine insan üzerinde araştırmalar başlatıldı.

Karmanos Kanser Enstitüsünde toplam 140 prostat, meme ve pankreas kanseri hastaya ilaç ve ışın tedavisinin yanısıra her gün 200 miligram soyadan elde edilen isoflovan içeren hap verilmeye başlandı.

Çalışmalarını 31 yıldır ABDde sürdüren Karmanos Enstitüsünde öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Küçük, soyanın içindeki isoflovan adlı bitki kimyasalının kanser hücrelerinin yayılmasını önlediğinin kanıtlandığını söyledi.

Soyadan elde edile isoflovan, kanser tedavisine bağlı hafıza ve kemik erimesi sorunlarını da önlüyor. Ayrıca kanser hücrelerinin tedaviye direnç göstermesini sağlayan molekülü de bastırarak tedavi başarısını artırıyor.

Uzmanlar, Güneydoğu Asya ülkelerinde her gün düzenli soya tüketildiğine ve kanser oranın da çok düşük olduğuna dikkat çekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 471
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 02:59
paylasim icin sagol arkadasim
casper Tarih: 14.12.2006 15:07
evet çok faydalı soya fasulyesi ama anne olmayı planlayanlar bu süre içinde yemenizi önermem :2:
enrique Tarih: 14.12.2006 10:24
Bilgiler için teşekkürler su perisi.
ozlems_o Tarih: 13.12.2006 12:44
bunu daha önce de duymuştum. gerçekten soya inanılmaz faydalı bi besin

teşekkürler su perisi